Andrzej Duda o wyborach: Jeśli są warunki, żeby chodzić do sklepu, to są warunki, żeby zagłosować

- Jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki, żeby pójść do lokalu wyborczego - stwierdził w poniedziałek Andrzej Duda podczas internetowego Q&A ze swoimi fanami. Prezydent dodał, że "nie widzi podstaw, by w Polsce wprowadzać stan klęski żywiołowej, bądź stan wyjątkowy".

Andrzej Duda podczas internetowej rozmowy ze swoimi fanami przekonywał że władze radzą sobie z sytuacją w kraju. Zaznaczył, że mamy w tej chwili wprowadzony stan epidemiczny, są prowadzone działania na podstawie ustaw i wprowadzanie stanu nadzwyczajnego nie jest w tym momencie uzasadnione.

Duda przekonuje, że można iść na wybory

Prezydent był także pytany o trudności związane z kwarantanną i przymusową izolacją, która ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Duda podkreślił, że przestrzeganie ograniczeń wprowadzonych przez rząd może powstrzymać rozwój epidemii. Zaapelował, by Polacy przestrzegali ograniczeń, by się nie gromadzili, nie uczestniczyli w spotkaniach towarzyskich i nie wychodzili bez wyraźnej potrzeby z domu. Poprosił też, by zachować bezpieczny dystans, nie zbliżać się do innych osób, by ograniczyć możliwości rozprzestrzeniania się wirusa. Zaznaczył, że musimy być bardzo zdyscyplinowani, by czas izolacji i kwarantanny był jak najkrótszy.

Prezydent zapowiedział, że jeśli będzie zagrożenie dla wyborców, konieczne będzie wyznaczenie nowej daty wyborów prezydenckich. Póki co taka sytuacja zdaniem prezydenta nie ma miejsca. 

Jeśli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki do tego, żeby pójść do lokalu wyborczego, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności

 - mówił prezydent.

Duda przekonywał też, że kandydaci mogą prowadzić kampanie wyborczą pomimo epidemii koronawirusa. - Oczywiście, że nie można w tej chwili organizować spotkań publicznych, nie można się gromadzić, ale różne inne formy prowadzenia kampanii. Kiedy spojrzę do internetu, to widzę, że różni kandydaci na prezydenta w sposób bardzo intensywny prowadzą swoje kampanie. Na pewno dzisiaj są różne formy prowadzenia kampanii i z całą pewnością szeroka gama prowadzenia tej kampanii jest w tej chwili dostępna w sposób bezpieczny - mówił prezydent.

Zobacz wideo
Więcej o: