Rosja. Wśród zakażonych w Moskwie dominują młodzi. Połowa chorych ma mniej niż 40 lat

W ciągu ostatniej doby w Rosji potwierdzono 302 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie w tym kraju patogen wykryto już u 1836 osób. Większość nowych przypadków - 212 -odnotowano w Moskwie, a ponad połowa z "nowych" zakażonych nie przekroczyła 40. roku życia.

W poniedziałek rosyjskie służby sanitarne, cytowane przez "The Moscow Times", poinformowały o 302 przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2. To największy dobowy przyrost w tym kraju od początku epidemii. Łącznie w Rosji odnotowano już 1836 zakażeń koronawirusem, a dziewięciu pacjentów zmarło.

Zobacz wideo Władze Wenecji dezynfekują miejsca publiczne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa

Najwięcej nowych przypadków - 212 - pojawiło się w Moskwie. Co istotne, wśród nowych zakażonych ponad 50 proc. stanowią osoby młode. W 102 (48 proc.) przypadkach patogen potwierdzono u pacjentów między 18. a 40. rokiem życia. W kolejnych 17 przypadkach (8 proc.) były to dzieci. Łącznie w stolicy Rosji testy wykazały obecność koronawirusa u 1226 osób.

Rosja. 302 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Moskwa pozostaje w samoizolacji

Stolica Rosji pozostanie w samoizolacji co najmniej do 14 kwietnia. Odpowiednie rozporządzenie podpisał włodarz miasta Siergiej Sobianin. Z kolei na polecenie prezydenta Rosji do zespołów walczących z wirusem SARS-CoV-2 mają zostać włączeni studenci medycyny. Władimir Putin zdecydował też o tym, że od 1 kwietnia rozpocznie się wiosenny pobór do armii. Jak podało radio Echo Moskwy, w najbliższych dniach do wojska zostanie wcielonych 135 tysięcy osób.

Większość mieszkańców Moskwy przestrzega rygorów samoizolacji. Na ulicach miasta prawie nie ma przechodniów i zdecydowanie zmniejszył się ruch samochodowy. Z domu nie mogą wychodzić seniorzy. Natomiast pozostali mogą wyjść do najbliższej apteki lub sklepu oraz na spacer z psem. Podobne ograniczenia wprowadziło też kilkanaście regionów Federacji Rosyjskiej, w tym graniczący z Polską obwód kaliningradzki. 

Więcej o: