"Financial Times" z dobrymi wieściami o pandemii. Przyrost nowych zakażeń koronawirusem spada

Każdego dnia rośnie liczba chorych na COVID-19, jednak tempo wzrostu zakażeń spada - donosi "Financial Times". Trend dotyczy niemal wszystkich krajów rozwiniętych.

"Financial Times" przeprowadził analizę dającą powody do ostrożnego optymizmu. Według brytyjskiego dziennika, choć bezwzględna liczba zakażonych koronawirusem w krajach europejskich oraz USA wciąż rośnie, tempo przyrostu spada.

"Financial Times": Przyrost nowych zakażeń koronawirusem spada

Wśród krajów, w których odnotowano ponad 5000 przypadków, najbardziej widoczne jest to w Hiszpanii, która dwa tygodnie temu odnotowała wzrost średnio powyżej 40 procent dziennie i odnotowała spadek tej liczby do około 15 procent.

Chociaż w USA nadal każdego dnia liczba zakażonych wzrasta o około 25 proc., wzrosty sięgające prawie 40 proc. notowane w ostatnich dniach są już prawdopodobnie za nami. Zaobserwowany przez "Financial Times" trend dotyczy niemal wszystkich krajów rozwiniętych.

W innej analizie dziennikarze "Financial Times" przekonują, że choć wskaźnik śmiertelności COVID-19 jest trudny do oszacowania z powodu niejednorodności spływających z całego świata danych, prawdopodobnie jest on niższy niż liczba, którą przywołują liczne publikacje tj. 4,7 proc.

Według danych amerykańskiego uniwersytetu Johna Hopkinsa na całym świecie potwierdzono ponad 720 tys. przypadków koronawirusa, z czego ponad 34 tys. osób zmarło.

Zobacz wideo Ile osób zakażonych koronawirusem może być obecnie w Polsce?
Więcej o:
Komentarze (174)
"Financial Times" z dobrymi wieściami o pandemii. Przyrost nowych zakażeń koronawirusem spada
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 55 razy 37

  No tak bo jak wcześniej wzrosło ze 100 osób do 200 to było 100%.
  A jak teraz wzrasta z np 30 tys do 40 tys to jest tylko 33%.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 46 razy 32

  Proponuję podjechać pod pierwszy lepszy szpital i porozmawiać z personelem. Wtedy zobaczycie jaka jest prawda!
  Rząd nas okłamuje by w maju puścić wybory na Kukłę Kaczyńskiego, aby mógł mieć nas w dudzie przez 5 lat!

 • brutalnaprawda

  Oceniono 42 razy 24

  "Trend dotyczy niemal wszystkich krajów rozwiniętych" .... to już rozumiem dlaczego u nas rośnie.

 • czarnyminio

  Oceniono 31 razy 19

  Dajcie Polakom maseczki , gamonie. Dlaczego Czesi mają a polskiego rządu nie stać na bezpieczeństwo obywateli , choćby takie dyskusyjne jak owe maski.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 32 razy 12

  nasi znajomi z Hiszpanii twierdzili dzisiaj że w tamtejszych mediach nadawali że od dziś śmiertelność na COVID-19 pierwszy raz od tygodni zaczęła spadać ;-)
  być może do 10 maja po wirusie nie będzie ani śladu... tak przynajmniej twierdzi prezes i setki jego przydupasów z pisdu

 • ukos

  Oceniono 11 razy 11

  Jak się wszyscy zarażą, to już w ogóle nie będzie nowych zarażeń.

 • radon13

  Oceniono 11 razy 11

  Spada bo dobowa liczba testow zostala wyczerpana

 • ml2403

  Oceniono 11 razy 9

  Już Maliniak .uprawiał taką matematykę. To się nie nadaje do epidemiologii. Takie myślenie zakłada, że np 1 osoba zaraża trzy osoby i nastęnego dnia mamy 300% wzrostu, kolejnego dnia każda zaraża po trzy osoby i mamy 9 osób i ten sam wzrost i dalej tak samo potęga liczby 3. I teraz jeśli mamy mniej chorych niż kolejne potęgi liczby 3 to się cieszymy, że spadło. Takie rozumowanie musiałoby jednak zakładać, że każdy chory ma ciągle możliwość zakażania kolejnych trzech zdrowych i nie stosuje się żadnych środków zaradczych. Jednak nawet gdybyśmy nie stosowali żadnych środków izolacyjnych to i tak procentowo dzień do dnia liczba zakażonych będzie spadać. Po pierwsze ludzie zarażeni nie będą się przemieszczać i codziennie zarażać nowych trzech, bo często będą chorzy. Po drugie zainfekowani albo umrą albo wyzdrowieją i nie będą już zarażać, bo będą odporni. Po pewnym czasie nie będzie już kogo zakażać i epidemia wygaśnie. Oczywiście izolując społeczeństwo możemy doprowadzić do sytuacji, że ci co zachorowali wyzdrowieją nie zarażając nikogo ale do oceny skuteczności izolacji nie można brać zwykłego przyrostu lub spadku liczby zarażonych dzień do dnia ale porównanie tego przyrostu lub spadku do przyrostu lub spadku gdyby żadnej izolacji nie było, wg modelu matematycznego uwzględniającego zachowania społeczne w danym kraju.

 • obeznany

  Oceniono 9 razy 9

  W tym wszystkim wcale nie chodzi o obecną ilość zachorowań tylko o to, jak ważne od początku było właśnie spowolnienie TEMPA WZROSTU zachorowań.

  Przy dziennym wzroście o 40%, po trzech tygodniach byłoby aż 25 RAZY więcej chorych niż przy dziennym wzroście o 20%.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX