Koronawirus. Jak uniknąć zakażenia? Ministerstwo Zdrowia: Stosuj pięć zasad

Koronawirusem SARS-CoV-2 zarażonych jest coraz więcej osób. Na całym świecie stwierdzono już ponad 700 tys. przypadków. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, Ministerstwo Zdrowia opublikowało ogłoszenie z poradami w wyszukiwarce Google. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na COVID-19?

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem? "Stosuj pięć zasad" - czytamy w poradniku Ministerstwa Zdrowia. Resort przypomina, że w ten sposób możemy pomóc w walce z epidemią. 

Koronawirus - porady Ministerstwa Zdrowia. Myj ręce, zachowaj dystans, zostań w domu

Na profilaktykę mającą zapobiegać chorobie COVID-19 składa się kilka prostych czynności:

 1. Często myj ręce, używając w tym celu wody z mydłem.
 2. Zasłoń twarz łokciem, kiedy kaszlesz.
 3. Nie dotykaj oczu, ust ani nosa.
 4. Zachowaj ok. 1-1,5 metra odstępu od innych ludzi.
 5. Zostań w domu.

Takie porady zostały opublikowane w ogłoszeniu publicznym Ministerstwa Zdrowia, które pojawiło się w wyszukiwarce Google. Przypomina ono także, że nowy koronawirus przenosi się głównie przez kontakt z zarażonymi osobami, które kichają lub kaszlą. Oprócz tego przenoszony jest także przez kropelki śliny i wydzielinę z nosa. 

Zobacz wideo Ile osób zakażonych koronawirusem może być obecnie w Polsce?

Koronawirus a choroba COVID-19. Jakie są objawy? Kto jest najbardziej narażony?

Przypomnijmy, że nowy koronawirus, czyli wirus SARS-CoV-2, wywołuje chorobę zakaźną COVID-19. Jest to choroba układu oddechowego podobna do grypy, której głównymi objawami są kaszel i gorączka. W cięższych przypadkach może wystąpić także zapalenie płuc. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby starsze oraz chorujące na inne choroby, np. cukrzycę czy astmę. W rzadkich przypadkach choroba bywa śmiertelna. Więcej rzetelnych informacji na jej temat można znaleźć m.in. na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (w językach angielskim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim, arabskim oraz chińskim) oraz na stronie Ministerstwa Zdrowia

Więcej o:
Komentarze (136)
Koronawirus. Jak uniknąć zakażenia? Ministerstwo Zdrowia: Stosuj pięć zasad
Zaloguj się
 • andmas

  Oceniono 62 razy 50

  Nie rozumiem , piecze sobie chleb, dla potrzeb własnych wędlinę , leczyć się mogę tylko prywatnie [ chociaż jestem ubezpieczony ] , w związku z wirusem wytwarzam dla własnych potrzeb płyn odkażający , szyję sobie maski ochronne , po co mnie takie państwo skoro ja muszę sobie wszystko zapewnić sam ?

 • sqlap72

  Oceniono 36 razy 30

  6. Jeśli poczujesz się źle, skontaktuj się z najbliższym szpitalem zakaźnym, żeby się dowiedzieć, że jak sam przyjedziesz własnym środkiem transportu, to ci test zrobią,
  7. Jeśli nie masz auta, to zostań w domu aż sam ozdrowiejesz. Zrobisz dobrze Szumowskiemu, bo nie zostaniesz uwzględniony w statystykach jako chory.
  8. Zwracaj uwagę ilu z kontaktujących się z tobą domowników w czasie samouzdrowienia zaraziłeś. Zrobisz dobrze Szumowskiemu, bo osoby te też nie będą ujęte w statystykach jako chore.
  9. Jeśli znacznie ci się pogorszy, a będziesz jeszcze w stanie zadzwonić, możesz poprosić o karetkę. Wtedy, jeśli jeszcze ratownicy będą mieli siły, może po ciebie przyjadą. Gwarancji, że pobiorą próbki do badań od pozostałych członków rodziny nie ma, bo testy to towar deficytowy.
  Jeśli jesteś w grupie ryzyka, to przeklnij ten nierząd, który hejterami w TVPiS stale zapewnia, że na epidemię jesteśmy doskonale przygotowani..... propagandowo z 2mld zł. i módl się o to, by wirus dopadł cię jak najwcześniej, dopóki jest jeszcze szansa, że dostaniesz respirator.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 31 razy 25

  a takze obowiązkowo
  płac na Rydzyka i inne klechy

  idź na wybory i zagłosuj na adriana
  iddobrze ma byc, wtedy

 • tempa-dzida2

  Oceniono 26 razy 22

  Można np tak. Wziąć od listonosza "dudową ulotkę"
  I STARANNIE WYTRZEĆ NIĄ ... RĘCE ??????

 • onten

  Oceniono 26 razy 20

  To są rady dla biedaków.
  A teraz dla zamoznych:
  kup prywatny respirator
  kup maseczki po sto zlotych za sztukę i wymieniaj kilka razy dziennie
  wyjedź na swoją prywatną wyspę, najlepiej z kraju do miejsca gdzie nie ma epidemii
  zapewnij sobie dostep do testów dzięki ukladom i znajmościom, badaj się przynajmniej raz dziennie, nie żałuj sobie testów

 • jael53

  Oceniono 22 razy 20

  I koniecznie wrzuć lód, jak radził szef GIS.
  Nowoczesność mamy, w domu i zagrodzie - własne łokcie zamiast masek.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 19 razy 15

  ZAKAŻENIA NIE DA SIĘ UNIKNĄĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Wyborów, mam nadzieję, że tak.
  NO CHYBA, ŻE DUDA WSZYSTKICH ULECZY ?????
  ALBO "UŁASKAWI" ???????

 • niko8472

  Oceniono 27 razy 15

  Noś maseczkę. Nie musi być standard medyczny, chronisz siebie i innych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX