Koronawirus. Jak uniknąć zakażenia? Ministerstwo Zdrowia: Stosuj pięć zasad

Koronawirusem SARS-CoV-2 zarażonych jest coraz więcej osób. Na całym świecie stwierdzono już ponad 700 tys. przypadków. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, Ministerstwo Zdrowia opublikowało ogłoszenie z poradami w wyszukiwarce Google. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na COVID-19?

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem? "Stosuj pięć zasad" - czytamy w poradniku Ministerstwa Zdrowia. Resort przypomina, że w ten sposób możemy pomóc w walce z epidemią. 

Koronawirus - porady Ministerstwa Zdrowia. Myj ręce, zachowaj dystans, zostań w domu

Na profilaktykę mającą zapobiegać chorobie COVID-19 składa się kilka prostych czynności:

  1. Często myj ręce, używając w tym celu wody z mydłem.
  2. Zasłoń twarz łokciem, kiedy kaszlesz.
  3. Nie dotykaj oczu, ust ani nosa.
  4. Zachowaj ok. 1-1,5 metra odstępu od innych ludzi.
  5. Zostań w domu.

Takie porady zostały opublikowane w ogłoszeniu publicznym Ministerstwa Zdrowia, które pojawiło się w wyszukiwarce Google. Przypomina ono także, że nowy koronawirus przenosi się głównie przez kontakt z zarażonymi osobami, które kichają lub kaszlą. Oprócz tego przenoszony jest także przez kropelki śliny i wydzielinę z nosa. 

Zobacz wideo Ile osób zakażonych koronawirusem może być obecnie w Polsce?

Koronawirus a choroba COVID-19. Jakie są objawy? Kto jest najbardziej narażony?

Przypomnijmy, że nowy koronawirus, czyli wirus SARS-CoV-2, wywołuje chorobę zakaźną COVID-19. Jest to choroba układu oddechowego podobna do grypy, której głównymi objawami są kaszel i gorączka. W cięższych przypadkach może wystąpić także zapalenie płuc. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby starsze oraz chorujące na inne choroby, np. cukrzycę czy astmę. W rzadkich przypadkach choroba bywa śmiertelna. Więcej rzetelnych informacji na jej temat można znaleźć m.in. na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (w językach angielskim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim, arabskim oraz chińskim) oraz na stronie Ministerstwa Zdrowia

Więcej o: