Łódź. Po apelu abp. Grzegorza Rysia zebrano milion złotych na respiratory. Nowy sprzęt dla szpitali

Podczas mszy świętej w środę 25 marca arcybiskup Grzegorz Ryś przeczytał apel doktora Pawła Czekalskiego, który poprosił o pomoc w zbiórce pieniędzy na respiratory. W ciągu zaledwie kilku dni udało się pozyskać ok. miliona złotych.

Przypomnijmy, że w ubiegłą środę miała miejsce inicjatywa modlitewna, której pomysłodawcą był papież Franciszek. Wierni Kościoła na całym świecie modlili się o ustąpienie pandemii, a we wszystkich kościołach w Polsce zabiły dzwony. Tego dnia metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś odprawił mszę świętą, którą można było obejrzeć w serwisie YouTubie. W jej trakcie duchowny przeczytał apel doktora Pawła Czekalskiego, prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.

"W imieniu lekarzy i pacjentów zwracam się o pomoc w doposażeniu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w sprzęt niezbędny do ratowania życia. Choroba, jak obecnie nam zagraża (COVID-19) dotyczy głównie ciężkich zaburzeń oddechowych. Respirator jest urządzeniem niezbędnym w takich przypadkach, by zapewnić przeżycie choremu, a jednocześnie umożliwia nam skuteczne leczenie. W sytuacji epidemii staniemy przed trudnym moralnie i etycznie problemem, kogo do respiratora podłączyć i ratować jego życie, a komu odmówić i skazać na śmierć" - napisał doktor Czekalski.

Zobacz wideo Zakazy w rozporządzeniu ministra zdrowia. Czy da się je wyegzekwować?

Abp Grzegorz Ryś: Jesteście wspaniałym ludźmi, a to się przekłada na takie realne dobro

Archidiecezja Łódzka przekazała szpitalowi pieniądze na zakup dwóch respiratorów (jedno takie urządzenie kosztuje ok. 92 tys. zł) i opublikowała na swojej stronie internetowej numer konta, na które można wpłacać datki na wsparcie polskiej służby zdrowia. W niedzielę 29 marca arcybiskup Grzegorz Ryś podziękował za okazaną pomoc. 

- To jest niezwykłe. Przedwczoraj na tym koncie był prawie 800 tysięcy złotych, więc teraz jest pewnie milion. Jesteście wspaniałym ludźmi, a to się przekłada na takie realne dobro. Nie ustawajmy w tym, bo potrzeb nie będzie mniej tylko jeszcze więcej - powiedział arcybiskup Ryś.

Dr. Czekalski: Mnogość darczyńców pozwala na zaopatrzenie kilku szpitali

W czasie mszy głos zabrał także doktor Paweł Czekalski. Poinformował, że za pozyskane ze zbiórki pieniądze będzie można zaopatrzyć nie jeden czy dwa, ale kilka szpitali. W tym tygodniu pierwsze respiratory trafią do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu.

- Pomoc, jaką zainicjował nasz arcybiskup i mnogość darczyńców pozwala na zaopatrzenie nie jednego, nie dwóch, ale kilku szpitali. Dziękuję wszystkim darczyńcom za pomoc w imieniu nas wszystkich. Zawsze w ekstremalnych warunkach możemy niemal namacalnie przekonać się o wartości człowieka i jestem przekonany, że w każdym jest wielki duch dobra i człowieczeństwa, tylko czasem trzeba go obudzić. Właśnie ksiądz arcybiskup tego dokonał charyzmą, słowem. To słowo i apel sięga również poza granice kraju. Otrzymaliśmy sygnały ze związków polonijnych, które będą wspierać szpitale na terenie całej Polski - mówił doktor Czekalski. 

 

Lekarz podkreślił, że walkę z koronawirusem możemy prowadzić nie tylko materialnie, ale także poprzez bezinteresowną pomoc innym ludziom oraz poprzez stosowanie się do ograniczeń, które wprowadzono w związku z epidemią. 

- Walkę z koronawirusem wygramy razem. Jesteśmy silniejsi wspólną mocą, za co ekscelencji i nam wszystkim dziękuję - powiedział dr Paweł Czekalski.

Przeczytaj także:

Więcej o: