Łódź. Po apelu abp. Grzegorza Rysia zebrano milion złotych na respiratory. Nowy sprzęt dla szpitali

Podczas mszy świętej w środę 25 marca arcybiskup Grzegorz Ryś przeczytał apel doktora Pawła Czekalskiego, który poprosił o pomoc w zbiórce pieniędzy na respiratory. W ciągu zaledwie kilku dni udało się pozyskać ok. miliona złotych.

Przypomnijmy, że w ubiegłą środę miała miejsce inicjatywa modlitewna, której pomysłodawcą był papież Franciszek. Wierni Kościoła na całym świecie modlili się o ustąpienie pandemii, a we wszystkich kościołach w Polsce zabiły dzwony. Tego dnia metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś odprawił mszę świętą, którą można było obejrzeć w serwisie YouTubie. W jej trakcie duchowny przeczytał apel doktora Pawła Czekalskiego, prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.

"W imieniu lekarzy i pacjentów zwracam się o pomoc w doposażeniu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w sprzęt niezbędny do ratowania życia. Choroba, jak obecnie nam zagraża (COVID-19) dotyczy głównie ciężkich zaburzeń oddechowych. Respirator jest urządzeniem niezbędnym w takich przypadkach, by zapewnić przeżycie choremu, a jednocześnie umożliwia nam skuteczne leczenie. W sytuacji epidemii staniemy przed trudnym moralnie i etycznie problemem, kogo do respiratora podłączyć i ratować jego życie, a komu odmówić i skazać na śmierć" - napisał doktor Czekalski.

Zobacz wideo Zakazy w rozporządzeniu ministra zdrowia. Czy da się je wyegzekwować?

Abp Grzegorz Ryś: Jesteście wspaniałym ludźmi, a to się przekłada na takie realne dobro

Archidiecezja Łódzka przekazała szpitalowi pieniądze na zakup dwóch respiratorów (jedno takie urządzenie kosztuje ok. 92 tys. zł) i opublikowała na swojej stronie internetowej numer konta, na które można wpłacać datki na wsparcie polskiej służby zdrowia. W niedzielę 29 marca arcybiskup Grzegorz Ryś podziękował za okazaną pomoc. 

- To jest niezwykłe. Przedwczoraj na tym koncie był prawie 800 tysięcy złotych, więc teraz jest pewnie milion. Jesteście wspaniałym ludźmi, a to się przekłada na takie realne dobro. Nie ustawajmy w tym, bo potrzeb nie będzie mniej tylko jeszcze więcej - powiedział arcybiskup Ryś.

Dr. Czekalski: Mnogość darczyńców pozwala na zaopatrzenie kilku szpitali

W czasie mszy głos zabrał także doktor Paweł Czekalski. Poinformował, że za pozyskane ze zbiórki pieniądze będzie można zaopatrzyć nie jeden czy dwa, ale kilka szpitali. W tym tygodniu pierwsze respiratory trafią do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu.

- Pomoc, jaką zainicjował nasz arcybiskup i mnogość darczyńców pozwala na zaopatrzenie nie jednego, nie dwóch, ale kilku szpitali. Dziękuję wszystkim darczyńcom za pomoc w imieniu nas wszystkich. Zawsze w ekstremalnych warunkach możemy niemal namacalnie przekonać się o wartości człowieka i jestem przekonany, że w każdym jest wielki duch dobra i człowieczeństwa, tylko czasem trzeba go obudzić. Właśnie ksiądz arcybiskup tego dokonał charyzmą, słowem. To słowo i apel sięga również poza granice kraju. Otrzymaliśmy sygnały ze związków polonijnych, które będą wspierać szpitale na terenie całej Polski - mówił doktor Czekalski. 

 

Lekarz podkreślił, że walkę z koronawirusem możemy prowadzić nie tylko materialnie, ale także poprzez bezinteresowną pomoc innym ludziom oraz poprzez stosowanie się do ograniczeń, które wprowadzono w związku z epidemią. 

- Walkę z koronawirusem wygramy razem. Jesteśmy silniejsi wspólną mocą, za co ekscelencji i nam wszystkim dziękuję - powiedział dr Paweł Czekalski.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (102)
Łódź. Po apelu abp. Grzegorza Rysia zebrano milion złotych na respiratory. Nowy sprzęt otrzyma kilka szpitali
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 40 razy 24

  A rydzyk w tym czasie zaapelował do wiernych żeby przyspieszyć wpłaty bo radiu z ryjem do pierwszego nie starcza.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 24 razy 20

  no znów prywatni ludzie, pomimo horrendalnych podatków pochłaniających polowe pensji muszą fundować państwu te 10 respiratorów żeby doposażyć państwowy szpital... żeby znów pis ciepłą raczka mógł dać 2 miliardy na kampanie wyborcza Du.y w TVPis

 • mappi123

  Oceniono 28 razy 18

  państwo z dykty a właściwie z papieru toaletowego przekazuje pieniądze na propagandę, a na respiratory zrzucają się obywatele i organizacje prowadzące zbiórki, WOŚP i inne.

 • C ZA

  Oceniono 27 razy 17

  Skoro 10 respiratorów kosztuje milion to wychodzi mi, że za 2 miliardy można byłoby kupić 20 TYSIĘCY respiratorów, czyli dwa razy więcej, niż mamy ich w Polsce obecnie.

  Nie ma to jak waadza mająca klarowne priorytety.

 • mcguirre

  Oceniono 17 razy 17

  Słychać zgrzyt zębów pewnego biznasmena z Torunia. Ktoś śmiał poprosić o pieniądze na sprzęt medyczny a nie na wsparcie jego biznesu. Oj panie Ryś, tarfisz pan na cenzurowane.

 • edi54

  Oceniono 28 razy 16

  Łodzianie - katolicy, jesteście szczęściarzami ...macie mądrego abepe Rysia ...to nie tylko człek swiatły ale mądry i roztropny ....polecam jego felietony w Tygodniku Powszechny [ podobnie jak teksty o.Wacława Oszajcy]....abepe Rys powinien być jedynym nominatem do kapelusza kardynalskiego w Polsce ...i stanąc na czele Koscioła w Polsce ...by odwrocic fatalny los jaki czeka te instytucje....piszę to z pozycji osoby stojącej daleko poza kosciolem ...zdecydowany krytyk tej instytucji ...szanuje jednak ludzi dobrej woli bez względu na ich stosunek do religii...Krakow stracil abepe Rysia...Jędraszewski to łajdus , ktory ma neiwiele wspolnego z bycia świadkiem Chrystusa

 • mawik_net

  Oceniono 18 razy 12

  Milion na walkę z koronowirusem to każdy biskup powinien wyjąć z kieszeni lub portmonetki i żaden by nie zbiedniał .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX