CKE opublikowała próbne arkusze egzaminacyjne dla ósmoklasistów. Strona miała problemy z działaniem

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała pierwszy z arkuszy egzaminacyjnych dla ósmoklasistów. Wydała także informacje dotyczące sposobu przeprowadzenia próbnego egzaminu w czasie epidemii koronawirusa. Niestety, strona internetowa CKE nie wytrzymała obciążenia i przestała działać - skarżą się uczniowie.

W poniedziałek 30 marca o godzinie 9 na stronie internetowej CKE pojawił się próbny arkusz egzaminacyjny dla ósmoklasistów. Jest to arkusz z zadaniami z języka polskiego. We wtorek opublikowany zostanie próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki, a w środę - z obcych języków nowożytnych, czyli angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i włoskiego.

Zobacz wideo Szef MEN podkreśla, że to nie jest czas na wypoczynek, a na nadrabianie zaległości

Próbny egzamin ósmoklasisty. Uczniowie wypełniają arkusz wspólnymi siłami

Choć próbny egzamin ósmoklasisty zazwyczaj odbywa się w szkołach, tym razem jest inaczej. Uczniowie mają wypełnić go samodzielnie w domach, a następnie przesłać swoim nauczycielom do sprawdzenia. Na wykonanie wszystkich zadań mają dwie godziny. 

"Znajdź właściwy arkusz egzaminacyjny, a w języku obcym – również nagranie. Zapisz materiały na dysku komputera. Rozwiązuj zadania na ekranie komputera albo wydrukuj arkusz. Pracuj tak długo, jak wskazano na pierwszej stronie arkusza. Pracuj samodzielnie. Nie ściągaj. Egzamin próbny to szansa na sprawdzenie twoich możliwości. Zapisz rozwiązania w sposób ustalony przez nauczyciela. Wyślij rozwiązania nauczycielowi w uzgodniony sposób. Czekaj na wynik i informację zwrotną" - informuje uczniów CKE.

Choć CKE apelowało do uczniów, aby radzili sobie samodzielnie, w mediach społecznościowych pojawiło się wiele próśb o pomoc w rozwiązaniu poszczególnych zadań. Co więcej, wielu ośmioklasistów i ich rodziców skarżyło się, że strona CKE nie działała, przez co nie mogli pobrać arkusza. Ten można znaleźć TUTAJ. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej działa już sprawnie. 

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty? Czy zostanie przeniesiony z powodu epidemii?

Przypomnijmy, że zgodnie z ustalonym harmonogramem egzamin ósmoklasisty powinien odbyć się w dniach 21-23 kwietnia. Termin dodatkowy zaplanowano na 1-3 czerwca. Czy egzamin ten zostanie przesunięty z powodu koronawirusa, jeszcze nie wiadomo. Na chwilę obecną zajęcia stacjonarne w szkołach i w przedszkolach zostały zawieszone do 11 kwietnia. 

Więcej o: