Niedabyl. Kwarantanna w domu pomocy społecznej. Zakażeni opiekunowie zajmują się zakażonymi pacjentami

W Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu na Mazowszu kwarantanną objętych zostało w sumie kilkudziesięciu pensjonariuszy i pracowników ośrodka. Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 60 osób budynek ośrodka otoczony został przez policję.

Jak podaje "Wyborcza", kwarantanną objętych zostało 81 osób, które przebywają lub pracują w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu w województwie mazowieckim w gminie Stromiec (powiat białobrzeski) - w tym 21 osób, u których w pierwszych testach nie stwierdzono zakażenia SARS-CoV-2. Dopiero po kolejnych badaniach osoby te będą mogły mieć pewność, że są zdrowie. Personel i pensjonariusze są w dobrym stanie. Na razie nikt nie został przewieziony do szpitala.

60 osób zakażonych koronawirusem w domu pomocy społecznej. Cały ośrodek poddany jest kwarantannie

U 60 osób przebywających na terenie ośrodka stwierdzone zostało zakażenie koronawirusem (w tym 8 pracowników). Osoby te zostały odizolowane od pozostałych 21 zdrowych osób. Oznacza to, że zakażonymi pacjentami zajmują się także chorzy na COVID-19 opiekunowie. - To dla nich już czwarta doba na nogach, a nie wiadomo kiedy stąd wyjdziemy. Są braki kadrowe. Wszyscy śpimy na materacach, pod kocami. Tutaj nie ma warunków, to jest nieduża jednostka, nie ma możliwości, żeby każdego położyć w oddzielnym pokoju. Mieszkańcy zdrowi są odizolowani, ale dość ciężko im wytłumaczyć, żeby nie przechodzili - mówił dyrektor DPS-u Arkadiusz Śliwa w rozmowie z RDC

W domu przebywa w sumie 66 pacjentów, którzy wymagają stałej opieki. Są to osoby w wieku od 6 do 83 lat. Pacjenci ośrodka zostali przebadani po tym, jak jedna z pielęgniarek pracujących w Grójcu zakaziła się koronawirusem. Okazało się, że kobieta pracowała też w domu pomocy w Niedabylu.

Zobacz wideo Ile osób zakażonych koronawirusem może być obecnie w Polsce?

- Cały czas jest analizowana sytuacja pod kątem zapewnienia dodatkowego personelu dla tej placówki. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia któregoś z mieszkańców domu zapewniona zostanie opieka w szpitalu na oddziale zakaźnym - powiedziała w rozmowie z TVN24 rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Filipowiecz. Wojewoda dostarczył personelowi 130 zestawów ochrony osobistej, a Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wysłała 600 maseczek. Budynek ośrodka został otoczony przez policję.

Podobna sytuacja ma miejsce w Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach w województwie opolskim. Tam koronawirusa stwierdzono u 12 osób. Ośrodek został poddany kwarantannie, a osoby zakażone zostały odizolowane.

Więcej o: