Niedabyl. Kwarantanna w domu pomocy społecznej. Zakażeni opiekunowie zajmują się zakażonymi pacjentami

W Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu na Mazowszu kwarantanną objętych zostało w sumie kilkudziesięciu pensjonariuszy i pracowników ośrodka. Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 60 osób budynek ośrodka otoczony został przez policję.

Jak podaje "Wyborcza", kwarantanną objętych zostało 81 osób, które przebywają lub pracują w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu w województwie mazowieckim w gminie Stromiec (powiat białobrzeski) - w tym 21 osób, u których w pierwszych testach nie stwierdzono zakażenia SARS-CoV-2. Dopiero po kolejnych badaniach osoby te będą mogły mieć pewność, że są zdrowie. Personel i pensjonariusze są w dobrym stanie. Na razie nikt nie został przewieziony do szpitala.

60 osób zakażonych koronawirusem w domu pomocy społecznej. Cały ośrodek poddany jest kwarantannie

U 60 osób przebywających na terenie ośrodka stwierdzone zostało zakażenie koronawirusem (w tym 8 pracowników). Osoby te zostały odizolowane od pozostałych 21 zdrowych osób. Oznacza to, że zakażonymi pacjentami zajmują się także chorzy na COVID-19 opiekunowie. - To dla nich już czwarta doba na nogach, a nie wiadomo kiedy stąd wyjdziemy. Są braki kadrowe. Wszyscy śpimy na materacach, pod kocami. Tutaj nie ma warunków, to jest nieduża jednostka, nie ma możliwości, żeby każdego położyć w oddzielnym pokoju. Mieszkańcy zdrowi są odizolowani, ale dość ciężko im wytłumaczyć, żeby nie przechodzili - mówił dyrektor DPS-u Arkadiusz Śliwa w rozmowie z RDC

W domu przebywa w sumie 66 pacjentów, którzy wymagają stałej opieki. Są to osoby w wieku od 6 do 83 lat. Pacjenci ośrodka zostali przebadani po tym, jak jedna z pielęgniarek pracujących w Grójcu zakaziła się koronawirusem. Okazało się, że kobieta pracowała też w domu pomocy w Niedabylu.

Zobacz wideo Ile osób zakażonych koronawirusem może być obecnie w Polsce?

- Cały czas jest analizowana sytuacja pod kątem zapewnienia dodatkowego personelu dla tej placówki. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia któregoś z mieszkańców domu zapewniona zostanie opieka w szpitalu na oddziale zakaźnym - powiedziała w rozmowie z TVN24 rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Filipowiecz. Wojewoda dostarczył personelowi 130 zestawów ochrony osobistej, a Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wysłała 600 maseczek. Budynek ośrodka został otoczony przez policję.

Podobna sytuacja ma miejsce w Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach w województwie opolskim. Tam koronawirusa stwierdzono u 12 osób. Ośrodek został poddany kwarantannie, a osoby zakażone zostały odizolowane.

Więcej o:
Komentarze (27)
Kwarantanna w domu pomocy społecznej. Zakażeni opiekunowie zajmują się zakażonymi pacjentami
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 16 razy 14

  Byliśmy przygotowani na atak wirusa, cała Europa się od nas uczy. Premierze, gratulujemy. Ci otoczeni przez policję mogą zapewne liczyć na pomoc świetnie przygotowanego państwa. Prezydencie, Częstochowa zaliczona, teraz czas odwiedzić tych, którzy potrzebują leków, profesjonalnej opieki, troski zwyczajnej, gospodarskiej .Do dzieła!

 • enochnuckythompson

  Oceniono 17 razy 13

  Ps. gdzie sa wszyscy PISOWCY z forum?? Bydlo zniknelo czy co?? Nie maja jeszczze wytycznych?? Wczoraj nie mozna bylo forum czytac a dzis cisza i spokoj.

 • krk01

  Oceniono 9 razy 9

  ciekawe czy ktos da premie za pracę w trudnych wrunkach dla opiekunow i pracownikow dps, wychowawcow i personelu placowek opiekunczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych??? pomysli ktos?

 • enochnuckythompson

  Oceniono 11 razy 9

  starszne... moze DUDAPOMOC przyjedzie??? Albo MATOŁUSZ??? Albo sam Naczelnik Brylant??

  Nie oni nie przyjada... oni maja przeslanie aby 10 maja mieszkancy DPS zaglosowali przez poczte bo takie rozwiazanie dla nich stworzono , aby mieli poczucie ze wladza o nich dba!

 • maciek76

  Oceniono 13 razy 9

  Pomoc państwa - kordon policji i niech się cieszą, że jeszcze nie jest jak w Wuhan gdzie ludziom chorym zaspawywali drzwi w domach żeby nie mogli wyjść!

 • wiejski.empedokles

  Oceniono 9 razy 7

  Nawet jeśli, odpukać w niemalowane, na wieczne łąki Walhalli odejdą wszyscy odizolowani, to na koronę, żeby w oczy nie kłuło, umrze góra 5 osób. Przecież wszyscy starzy umierają na choroby towarzyszące a dla przepracowanego personelu też się coś wymyśli. Jeszcze tego nie widzicie? Mamy w całym kraju mniej zakażonych po kilku tygodniach niż w Niemczech wykonuje się testów dziennie? Na Białorusi wirusa nie ma w ogóle. Dobrze, że łaskawy pan pozwolił, żeby u nas zaistniał.

 • droch

  Oceniono 5 razy 5

  Jak się ZUS dowie, to zaraz zakażeni utracą prawo do zasiłku chorobowego :/

 • ladne_sny

  Oceniono 5 razy 5

  i wszyscy umrą na współistniejące choroby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX