Wybory 2020. Sondaże: Tylko 20 proc. Polaków chce iść na wybory 10 maja, niemal 80 proc. za przesunięciem

Zaledwie 20,7 proc. respondentów zadeklarowało, że weźmie udział w wyborach prezydenckich 2020, jeśli odbędą się one 10 maja - pokazuje sondaż IBRiS dla Onetu. Z tego samego badania wynika także, iż majowy termin jest bardzo korzystny dla prezydenta Andrzeja Dudy, który stara się o reelekcję. Sondaż przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej" pokazuje z kolei, że zdecydowana większość Polaków chce przesunięcia wyborów o rok.

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Onetu wynika, że jeśli wybory prezydenckie 2020 odbędą się zgodnie z planem, frekwencja będzie wyjątkowo niska. Ankietowani na pytanie o to, czy będą głosować, zakładając, że wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 10 maja, aż 55 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 13,5 proc. - "raczej nie". Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 17,6 proc. respondentów, a "raczej tak" - 3,1 proc. 10,8 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska namawia do bojkotu wyborów. „Zachowanie Dudy można porównać do ruchu antyszczepionkowców”

Sondaż: Jeśli wybory prezydenckie odbędą się w maju, Andrzej Duda wygra w pierwszej turze

To samo badanie pokazuje, że prezydent Andrzej Duda może dużo zyskać w majowych wyborach prezydenckich. Z sondażu wynika, że jeśli wybory odbyłyby się w ubiegłą niedzielę, tj. 29 marca, urzędujący prezydent otrzymałby 45,1 proc. głosów. Oznacza to, że konieczne byłoby przeprowadzenie drugiej tury, w której Andrzej Duda zmierzyłby się z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Jeśli natomiast wybory odbyłyby się w maju, Andrzej Duda wygrałby w pierwszej turze, otrzymując głosy 54,6 proc. wyborców.

Polacy ponad podziałami. Wyborcy PiS i opozycji za przesunięciem wyborów 

IBRiS przeprowadził także sondaż na zlecenie "Rzeczpospolitej", pytając badanych o opinię na temat przeniesienia wyborów prezydenckich na następny rok. Okazuje się, że aż 43,1 proc. ankietowanych ocenia taki pomysł "zdecydowanie dobrze", a 34,3 proc. - "raczej dobrze". Przeniesienie wyborów o rok to "zdecydowanie" zła decyzja zdaniem 7,1 proc. respondentów i "raczej" zła decyzja zdaniem 6,7 proc. z nich. 8,7 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". 

Co ciekawe przesunięcie wyborów popierają w zbliżonym stopniu zarówno wyborcy prezydenta Andrzeja Dudy, jak i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

- Każdy, kto orientuje się, jak wygląda rzeczywistość, wie, że wybory w maju są absurdem. Tylko obóz władzy tego jeszcze zdaje się nie dostrzegać. Dochodzi do sytuacji, w której to wyborcy opozycji bardziej chcą przedłużenia kadencji obecnej władzy niż sami wyborcy Dudy - skomentował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Jarosław Flis z UJ.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (344)
Wybory 2020. Sondaże: Tylko 20 proc. Polaków chce iść na wybory 10 maja, prawie 80 proc. chce ich przesunięcia
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 61 razy 49

  Zatem 20% Polek i Polaków, to debile. To i tak dobrze, bo bylem przekonany, że 35%

 • pan.szklanka

  Oceniono 49 razy 43

  Zważywszy, że w maju do wyborów pójdą tylko ludzie niespełna rozumu, Duda powinien wygrać przez aklamację.

 • lovepeacemusic

  Oceniono 37 razy 33

  Te 20 % zasłużyło na uwagę prezesa i jakieś stołki w spółkach państwowych. Brawo Wy!

 • chelsea72

  Oceniono 38 razy 32

  Ale jaja - jak byłem młodym chłopakiem (lata 80-te) przed jednymi z wyborów nasz blok ktoś pomalował farbą w nocy. Napisał brzmiał: TYLKO UMYSŁOWO CHORY IDZIE NA WYBORY. Milicja na drugi dzień kazała go zamalować administratorowi budynku... Nigdy bym się nie spodziewał, że te czasy wrócą...:)

 • tojaaaa

  Oceniono 34 razy 26

  Nieważne ile, nieważne jak, nieważne jakim kosztem - ważne żeby wygrał Budyń

 • pasti2

  Oceniono 33 razy 25

  Ciekawe które 20% ? Jak Kaczy dyktator przegrywał n-te wybory pod rząd to i tak miał ok 22% poparcia. Ba ! Żeby dziś poszedł i zaczął strzelać do ludzi na ulicy, przyznał w końcu, że jest gejem, że był TW i że nienawidzi polaków i Polski to i tak by miał te 20% - amen

 • senior2244

  Oceniono 25 razy 21

  A największy wróg Polaków od czasu Hitlera, kretyn z Żoliborza po trupach/mało mu tych 96 ze Smoleńska które go obciążają/ idzie do dyktatury w naszej Ojczyźnie.

 • ps11111ps

  Oceniono 22 razy 18

  Yaro wie, że to są OSTATNIE wybory które ma szansę wygrać. Potem nastąpi koniec PiS

 • 1852m

  Oceniono 23 razy 17

  Jarek prowadzi Polaków do brata... Co by mu w piekle dotrzymywali towarzystwa!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX