Adam Bodnar: Stan nadzwyczajny musi być wprowadzony. To jest jedyny sposób, żeby opóźnić wybory

Adam Bodnar ocenił, że wprowadzona przez PiS zmiana kodeksu wyborczego jest niezgodna z prawem i Konstytucją. Mówił też na antenie TVN24, że nie wie, jak miałoby być w bezpieczny sposób zorganizowane głosowania korespondencyjne milionów ludzi. - Ja się zastanawiam, czemu to służy? Chodzi o wybory, czy odwrócenie uwagi od innych spraw? - pytał.
Zobacz wideo Przed nami święta, majówka i wybory. Czy rozwój epidemii przyspieszy?

Gościem "Faktów po faktach" był Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO w tym tygodniu wydał komunikat, w którym argumentował, że nie można przeprowadzić wyborów prezydenckich 10 maja. "Nie wolno narażać zdrowia i życia ludzi"- pisał. Na antenie TVN24 także odniósł się do tematy wyborów. 

Bodnar o zmianie kodeksu wyborczego: Chodzi o wybory, czy odwrócenie uwagi od innych spraw?

Bondar skomentował m.in. obawy samorządowców, którzy wskazują, że nie są w stanie zorganizować wyborów - ponieważ już teraz musiałyby trwać przygotowania, a nie jest to możliwe w obliczu zagrożenia epidemią koronawiursa. Z apelem w tej sprawie wystąpił m.in. prezydent Poznania Jacek Sutryk. - Oni się znajdują w bardzo ciężkiej sytuacji. Przedkładają ponad wszystko zdrowie i życie mieszkańców swoich gmin - powiedział o samorządowcach Bodnar. - Wiedzą, że nie da się przeprowadzić wyborów bez narażenia życia i zdrowia tych, który zaangażują się w organizację wyborów oraz tych, którzy na wybory będą musieli pójść. Dla mnie to jest krzyk rozpaczy: wprowadźcie wreszcie stan nadzwyczajny. Skończmy absurdalną dyskusję - dodał.

Bodnar powiedział, że ludzie mają prawo nie tylko obawiać się o swoje zdrowie, lecz także w obecnym stanie epidemii nie mogą legalnie angażować się w przygotowanie wyborów np. jako członkowie komisji wyborczych. - Stan nadzwyczajny musi być wprowadzony, to jest jedyny sposób, żeby opóźnić wybory - powiedział RPO. 

Bondar: Zmiana Kodeksu wyborczego jest niezgodna z prawem

Bondar skomentował też nocne głosowanie PiS nad zmianą Kodeksu wyborczego. Wprowadzono je do pakietu ustaw tzw. "tarczy kryzysowej", których celem miała być walka z gospodarczym skutkami epidemii, a nie zmiana zasad głosowania w wyborach.  

- Jest powszechna zasada, przyjęta na podstawie orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, jak i obecna w prawie europejskim, że zmiany w prawie wyborczym nie powinny być wprowadzane później niż na sześć miesięcy przed wyborami. Co więcej, my już jesteśmy w fazie wyborczej, wybory zostały formalnie ogłoszone. To nie jest moment, kiedy przygotowuje się takie zmiany - powiedział. Dodał, że wprowadzenie zmiany w kodeksie było także niepoprawne pod względem formalnym: nie były one częścią projektu ustawy od początku, lecz dopiero jako poprawka od trzeciego czytania. 

- Nie można tego typu poprawki zgłaszać na etapie trzeciego czytania. Ja mogę mieć jedynie nadzieję, że podczas debaty w Senacie ta poprawka zostanie uchylona, a większość w Sejmie dojdzie do wniosku, że było to zbędne - mówił. - Ja się zastanawiam czemu to służy. Czy to szukanie argumentów za tym, że wybory muszą się odbyć, czy to odwracanie uwagi od innych spraw? - pytał. Mówił też, że nie wyobraża sobie, jak w praktyce miałoby być zorganizowanie głosowania korespondencyjnego dla milionów seniorów i osób w kwarantannie, do tego bez narażania życia i zdrowia samych głosujących oraz listonoszy i innych osób zaangażowanych w proces.

Więcej o:
Komentarze (301)
Adam Bodnar: Stan nadzwyczajny musi być wprowadzony. To jest jedyny sposób, żeby opóźnić wybory
Zaloguj się
 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 35 razy 27

  Dudzie wszystko jedno, czy Kaczyński da mu prezydenturę poprzez jakiś teatrzyk wyborczy, czy po prostu ogłosi, że Duda jest debesciak i ma dalej przez pięć lat udawać ważnego w stroju harcerzyka..

 • threemen

  Oceniono 28 razy 20

  Liczy się tylko interes polityczny PiSu. A w interesie politycznym PiSu stan nadzwyczajny nie jest. Zdrowie Polaków to drugorzędna sprawa. Jak dojdzie do fali zgonów, to później będzie się organizować miesięcznice. Będzie okazja do nawalanki na opozycję jak po Smoleńsku.

 • lovepeacemusic

  Oceniono 28 razy 18

  Problem w tym, ze na te wybory pójdą jedynie wyznawcy prezesa. Wynik jakieś 90% dla dudy. Ale nawet ta świadomość nie zmusi mnie do uczestnictwa w tej szopce.

 • czarna_zoska

  Oceniono 23 razy 15

  Szczerze mowiac mam to juz duupie. Predzej czy pozniej skopiemy tylki tym putinowskim podnózkom.

 • jael53

  Oceniono 19 razy 13

  Stan wyjątkowy lepiej chroniłby też interes obywateli, dając chociażby prawo do odszkodowania. I nie wiązałby się z psuciem prawa już do reszty.

 • bogpan

  Oceniono 16 razy 12

  Walę wasze wybory, walę wasz stan nadzwyczajny, walę waszą pandemię i walę was tłuste ćwoki. Tu żyć się nie da, a wy pieprzycie o tym który ciołek i słup zostanie kolejną pacynką. To nie ma ŻADNEGO znaczenia. I tak was okradną.

 • antoszek22

  Oceniono 16 razy 12

  PIS spełnia swoje obietnice wysyła
  8 mln staruszków
  do Ozyrysa na wieczne wakacje w Egipcie rękoma ups płucami pracowników poczty, dla pewności dwa razy, jakby się nie udało zarazić z pierwszym razem .

  PIS po prostu kocha nasze dzieci i nie chciał by zobaczyły że starsi ludzie umierają kaszląc w kolejkach przed szkołami i przedszkolami podczas głosowania na swojego ukochanego prezydenta, korzystając z turystycznej oferty kaczora last minute, darmowy wyPAD2020 do Ozyrysa z Egiptu .

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 17 razy 11

  Szachermacher lubi czasem puszczać przodem, jak krowę na pole minowe, pojedynczego trolla-harcownika. W krasnoarmiejskim slangu nazywało się to "rozpoznanie bojem". Dzisiaj padło na osobnika o nicku necr0c0w. Wyjątkowy dureń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX