Koronawirus w Wielkiej Brytanii. "Poniżej 20 tys. zgonów będziemy mogli uznać za sukces"

- To nie czas na popadanie w samozachwyt - stwierdził podczas sobotniej konferencji prasowej Stephen Powis, dyrektor medyczny angielskiego oddziału brytyjskiej służby zdrowia. Dodał, że aby udało się ograniczyć pandemię koronawirusa i ostateczną liczbę jego ofiar, niezbędna jest współpraca ze strony wszystkich obywateli.

W sobotę w Wielkiej Brytanii potwierdzono, że w ciągu minionej doby w rezultacie zakażenia koronawirusem zmarło w kraju 260 osób. Tym samym liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa na wyspach wzrosła do 1019.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. "To nie czas na popadanie w samozachwyt"

Do sytuacji epidemiologicznej w kraju odniósł się Stephen Powis, dyrektor medyczny angielskiego oddziału brytyjskiej służby zdrowia (NHS). Podczas sobotniej konferencji na Downing Street powiedział: Jeśli uda nam się utrzymać łączną liczbę zgonów poniżej 20 tys., będziemy mogli to uznać za swój sukces w trakcie tej epidemii.

- To nie czas na popadanie w samozachwyt - dodał Powis. Nadmienił, że rolę do odegrania w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa ma każdy obywatel.

- W tej chwili znajdujemy się dopiero na początkowym etapie epidemii, a naukowcy współpracujący z rządem dostosowują swoje prognozy do rzeczywistości, którą zaczynamy obserwować, a nie tego, co naszym zdaniem mogło się wydarzyć kilka tygodni temu - wyjaśnia Powis cytowany przez serwis BBC.

Koronawirus. Ekspert: Świat stoi przed najpoważniejszym od pokoleń kryzysem zdrowia publicznego

Jak donosi New York Times w zmianie podejścia do pandemii koronawirusa pomógł zarówno Wielkiej Brytanii prof. Neil Ferguson, epidemiolog i twórca symulacji przebiegu pandemii Covid-19, od lat doradzający m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To właśnie jedna z jego prognoz mówiła, że liczbę ofiar na Wyspach może się udać ograniczyć do 20 tysięcy.

- Świat stoi przed najpoważniejszym od pokoleń kryzysem zdrowia publicznego. Przedstawiamy konkretne szacunki skali zagrożeń, przed którymi obecnie stają państwa na całym globie - mówił profesor, prezentując raport na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa i pandemii Covid-19. Raport został przygotowany wraz z zespołem badawczym z Imperial College London i opublikowany 17 marca.

Więcej o:
Komentarze (78)
Koronawirus w Wielkiej Brytanii. "Poniżej 20 tys. zgonów będziemy mogli uznać za sukces"
Zaloguj się
 • paawi

  Oceniono 46 razy 34

  Kiedyż to ludzie przestaną wybierać durni, karierowiczów, narcystów i egoistów na premierów i prezydentów? Johnson wcale nie jest tu najgorszy, popatrzcie na Trumpa. W Polsce z kolei nie patrzcie na klakierów, którzy "rządzą", patrzcie na tego który pociąga za sznurki.

 • runfree

  Oceniono 41 razy 25

  Najpierw prze 2,5 miesiąca (!) nie robili NIC, a teraz "współpraca obywateli". Teraz jest za późno, tysiące śmierci mają na rękach. Tak się kończą rządy konserwatystów, niedouczonych napuszonych osłów. Wszędzie. Polska nie jest wyjątkiem.

 • cxubmsqq1

  Oceniono 22 razy 16

  Co za durny kraj, to cale UK? Jak moze sie jakis tam lekarzyna wypowiadac samodzielnie i bez zgody ministerstwa? Gdzie cenzura? Taka jak w krajach, gdzie podaje sie niezaklamane, rzeczywiste dane/statystyki. Podawane przez wladze oczywiscie!

 • brutalnaprawda

  Oceniono 27 razy 15

  Lub "nabytą odporność plemienną" ? Tylko, że jak wskazują dane z Wolski, to nie koronawirus nam zagraża - winne są "choroby towarzyszące/współistniejące" koronawirus je tylko wykorzystuje do swego "chocholego tańca " .... 3maj się Borys, bez ciebie nie bedzie już tak śmiesznie ...

 • gj61

  Oceniono 24 razy 8

  Tekst typu: popatrzcie, u innych jest gorzej.
  Tylko czy napewno... Obawiam się, że polski nieRząd Was okłamuje: Polska nie jest oazą w Europie. Sam znam dwa szpitale, w tym jeden duży, w których do tej pory NIE WYKONANO ANI JEDNEGO TESTU!!! Jest się z czego cieszyć?
  Głównym zadaniem wydaje się, nieRządu jest teraz uciszenie medyków, aby PRAWDA nie przedostała się na zewnątrz. Ha, ha, ha.... jakimże trzeba być ograniczonym bęcwałem aby wierzyć w skuteczność takich działań: Panie Szumowski, jest Pan porządnym człowiekiem w odróżnieniu od Pańskie zastępczyni, takie działanie jeszcze NIGDY, NIKOMU SIĘ NIE UDAŁO!!! I to z Pana zrobią kozła ofiarnego, zapewniam!!

 • catch36

  Oceniono 8 razy 6

  Borys pokaz co potrafisz, planowałeś wymordować do pól miliona mieszkańców UK, dołącz do statystyk.

 • pavise

  Oceniono 16 razy 6

  Trzeba rozumieć British English i mentalność Brytyjczyków. Jeśli naczelny lekarz kraju, Brytjczyk , mówi że dobrze będzie jeśli 20 tys ofiar tylko zginie z powodu zarazy to oznacza, że spodziewaja się dużo, dużo wiecej ofiar. Zresztą nie trzeba szukać daleko WHO prognozowali że pierwsza epidemia SARS , 20 lat temu, pochłonie 4% ...pochłonęła 10% zainfekowanych. Aktualnie tez prognozują śmiertelność na 4% a będzie na podobnym poziomie co 20 lat temu. Straszne .

 • gprzem

  Oceniono 7 razy 5

  20 tys. zgonów robi wrażenie, ale ciekawe ile zgonów jest w stanie zaaprobować nasz prezydent aby przeprowadzić wybory?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX