Wybory prezydenckie 2020. Opozycja wycofa kandydatów? Budka: Wszystkie warianty są możliwe

- Wszystkie warianty są możliwe - tak na pytanie o możliwość solidarnego wycofania się kandydatów z wyborów prezydenckich odpowiada szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Jak poinformował, w niedzielę odbędzie się spotkanie kandydatow opozycji.

Zrezygnowanie wszystkich opozycyjnych kandydatów z wyścigu o fotel prezydenta od wielu dni jest wskazywane jako sposób na zmianę terminu wyborów. O taki wariant pytany był Tomasz Grodzki w "Faktach po faktach". Marszałek Senatu nie chciał powiedzieć wprost, czy w PO taki scenariusz jest brany pod uwagę. - Sytuacja jest niezwykle dynamiczna, zobaczymy, jak będzie rozwijała się epidemia, zobaczymy, jakie będzie stanowisko rządzących - powiedział Grodzki.

Wybory prezydenckie 2020. Kandydaci się wycofają?

Z kolei w "Kropce nad i" szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka stwierdził, że "wszystkie rozwiązania są dzisiaj możliwe". - Dla nas najważniejsza są życie i zdrowie Polaków. Dla nas ktoś, kto zachęca do wzięcia udziału w tych wyborach, będzie miał krew na rękach. To nie pierwszy raz, kiedy interes polityczny PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego jest przed dobrem obywateli - powiedział. Budka podkreślił, że nie chciałby mieć w Polsce prezydenta, który "będzie wybrany przez 20 procent, przez 10 procent obywateli". Budka zwrócił też uwagę na kontrowersje dotyczące Marka Jakubiaka. - W mojej ocenie ta kandydatura nie powinna zostać zarejestrowana - stwierdził Budka. Szef PO poinformował, że w niedzielę odbędzie się spotkanie kandydatów opozycji na prezydenta.

Zobacz wideo Przed nami święta, majówka i wybory. Czy rozwój epidemii przyspieszy?

W piątek Grzegorz Schetyna był pytany, czy kandydatura Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zostanie podtrzymana w przypadku zmiany terminu wyborów. - To decyzja Koalicji Obywatelskiej jako takiej i oczywiście Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Ja uważam, że jeżeli te wybory będą przesunięte, to to wszystko się otworzy na nowo - stwierdził polityk.

Więcej o: