Ewakuacja szpitali we Francji. Pacjenci trafiają m.in. do Niemiec. Pociągi TGV zamienione w OIOM-y

Ewakuacja przepełnionych szpitali we wschodniej Francji, zamiana ekspresu TGV w oddział intensywnej terapii - tak wygląda we Francji w sobotę walka z pandemią koronawirusa.

W sobotę we Francji śmigłowiec wojskowy rozpoczął przewożenie pacjentów do niemieckich szpitali w miejscowościach przygranicznych. Dwie osoby w ciężkim stanie przetransportowano z kliniki w Metzu w Lotaryngii. Zarówno w Lotaryngii, jak i w Alzacji sytuacja w wielu placówkach medycznych jest krytyczna. Na oddziałach intensywnej terapii brakuje miejsc - stąd najciężej chorzy, wymagający stałego podłączenia do respiratorów, są przewożeni do szpitali w Niemczech, Szwajcarii i w Luksemburgu lub do regionów Francji w mniejszym stopniu dotkniętych epidemią koronawirusa.

Pociąg TGV zamieniony w oddział intensywnej terapii

Specjalny ekspres TGV, którego wagon pierwszej klasy został zamieniony na oddziały intensywnej terapii, przewozi pierwszą grupę ponad czterdziestu pacjentów z placówek w przylegającym do Paryża departamencie Val de Marne do szpitali w miastach doliny Loary.

W stolicy, jak i w regionie Ile-de-France zajętych jest ponad tysiąc trzysta łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Wolnych jest zaledwie około dwustu. Tymczasem szczyt epidemii przewidziany jest we Francji dopiero na koniec przyszłego tygodnia.

Zobacz wideo Zakazy w rozporządzeniu ministra zdrowia. Czy da się je wyegzekwować?

Koronawirus we Francji. Już blisko 2 tys. ofiar śmiertelnych

Najbardziej dotknięta koronawirusem obszary to właśnie opisywana wcześniej wschodnia część kraju, gdzie przepełnione są szpitale, a także Burgundia, region Alp i Rodanu oraz stołeczne Ile-de-France, oraz północ państwa. Według stanu na 27 marca niemal 40 tysięcy zachorowań i 1995 zgonów. Stan ponad trzech i pół tysiąca chorych jest bardzo poważny. Główny Inspektor Zdrowia Jerome Salomon poinformował, że epidemia przybrała niespotykane rozmiary i zaapelował, by przestrzegać zasad kwarantanny.

Więcej o:
Komentarze (181)
Pandemia koronawirusa we Francji. TGV zamienione w oddział intensywnej terapii, ewakuacja szpitali - śmigłowce latają do Niemiec
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 69 razy 51

  Jak to dobrze, że nasz rząd zadbał i polskie szpitale i ich personel. Wszystko pod kontrolą, Europa nam zazdrości sukcesów, można organizować wybory.
  Sarkazm.

 • tompyt

  Oceniono 53 razy 31

  U nas będzie podobnie ale nie-rząd będzie nadal kłamał jednocześnie blokując informacje ze szpitali. Brawo Polacy wybraliście faszystów do władzy!!!

 • bronze

  Oceniono 25 razy 17

  obraz Francji po wyborach samorządowych. U nas bedzie tak po 10 V, a wtedy rodacy powiesza Jk za jaja

 • diver77

  Oceniono 17 razy 15

  Co za durny i mylący tytuł!
  nie ma żadnej ewakuacji szpitali!!!
  Pojedyncze osoby są przewożone do szpitali które mają mniejsze obłożenie aby zrobić miejsce dla nowych osób zakażonych wirusem!
  Natomiast fakt że po niemieckiej stronie równiez ulokowano kilka osób wynika z historii Alzacji która ma wciąż silne więzy emocjonalne z niemieckimi sąsiadami!

 • urbot

  Oceniono 27 razy 11

  Polska może i powinna pomóc Europie w walce z Koronawirusem. W PL jest zbyt wiele rażąco bezużytecznych kosciołów, które trzeba jak najszybciej zarekwirować i przeznaczyć na polowe szpitale, a majątki kościelne na zakup sprzętu medycznego. Klechom trzeba narzucić obowiązek pracy pomocniczej pod rygorem kary więzienia.

 • bruna5

  Oceniono 19 razy 9

  Coś czuję, że niedługo u nas będzie podobnie.

  Katowice, krótki spacer z psem. Wiosenna pogoda, stwierdzam: młodzież ma kompletnie w dupie jakikolwiek zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób....
  www.twitter.com/LukaszBok/status/1243895689979072515

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX