Prawniczka publikuje "Dekalog hańby" po nocnym głosowaniu w Sejmie. "PiS naruszył podstawowe zasady"

Anna Rakowska-Trela, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Łódzkiego, opublikowała na Facebooku "Dekalog hańby". Prawniczka punktuje, jakie przepisy złamał PiS, forsując zmianę Kodeksu wyborczego.

Sejm w ramach specustawy o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu koronawirusa, przegłosował w nocy z piątku na sobotę zapis o rozszerzeniu grupy wyborców, którzy mogą głosować korespondencyjnie. W myśl ustawy będzie ono umożliwione osobom przebywającym na obowiązkowej kwarantannie oraz tym, którzy ukończyli 60 lat. Poprawkę zmieniającą Kodeks wyborczy zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość.

Zobacz wideo Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

W nocy Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie wyborczym

Zgodnie z uchwalonym w ramach całości specustawy przepisem korespondencyjnie będą mogli głosować wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych", jak również osoby, które "najpóźniej w dniu wyborów skończyły 60 lat". Ta druga grupa wyborców będzie też mogła wybrać głosowanie przez pełnomocnika zamiast korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a w przypadku osób pozostających na kwarantannie do 5 dnia przed terminem wyborów. Głosowanie korespondencyjne nie dotyczy obwodów wyborczych umiejscowionych za granicą oraz na statkach morskich.

Zobacz wideo Sienkiewicz o stanie wyjątkowym i zmianie terminu wyborów

Na wadliwość sposobu, w jakich uchwalono przepisy, uwagę zwrócił w rozmowie z Gazeta.pl prof. Marek Chmaj. Takich głosów ze strony ekspertów pojawia się więcej. Anna Rakowska-Trela, konstytucjonalistka Uniwersytetu Łódzkiego zamieściła na Facebooku wpis zatytułowany "Dekalog hańby". W 10 punktach wylicza wszelkie naruszenia prawa.

"Dekalog hańby" po głosowaniu w Sejmie. "PiS naruszył podstawowe zasady"

Rakowska-Trela zwraca uwagę m.in. na naruszenie zasady trzech czytań czy "złamanie zakazu dokonywania zmian w prawie wyborczym później niż na 6 miesięcy przed rozpoczęciem procesu wyborczego". Prawniczka pisze też o naruszeniu zasady równości prawa wyborczego ("przyjęta granica 60 lat jest dowolna; młodszych dotyczą te same faktyczne ograniczenia prawa głosowania w najbliższych wyborach"), a także powszechności prawa ("co z osobami, które znajdą się w sytuacji kwarantanny po terminie wystąpienia o pakiet wyborczy?").

Ostatnim naruszeniem, jak pisze Rakowska-Trela, jest złamanie "zasady zaufania obywateli do państwa". Konstytucjonalistka zwraca uwagę, że nie została powołana Komisja Nadzwyczajna, nie przeprowadzono debaty ani nie wysłuchano opinii ekspertów.

Więcej o: