System zawiódł? PO twierdzi, że głosy nie zostały wliczone. Budka: Nie wiemy, czy wyniki są prawidłowe

Posłowie i posłanki opozycji zgłaszali problemy podczas nocnego głosowania w Sejmie. Joanna Mucha twierdzi, że jej głos "za" w systemie został policzony jako "przeciw". - Cały ten system funkcjonuje bardzo wolno i nie podlega żadnej kontroli. My nie wiemy, kto głosuje, nie wiemy, czy te wyniki są prawidłowe - komentuje szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

"Tak to działa w praktyce!!! To samo głosowanie, głosowałam za! Mój głos został zaliczony jako głos przeciw! To jest farsa a nie system do głosowania!" - napisała w nocy na Twitterze posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha. Na dowód wadliwości systemy zamieściła dwa zrzuty ekranu. Na pierwszym widzimy zieloną rubryczkę z komunikatem "Przesyłanie głosu: za". Na kolejnym widnieje informacja "Twój głos: przeciw". 

Joanna Mucha w rozmowie z nami tłumaczy, jak wyglądała procedura zdalnego głosowania. Na ekranie na początku pojawiają się trzy przyciski: "za", "przeciw", "wstrzymuje się". 

Wybierałam któryś z tych przycisków, pojawiał się komunikat "wysyłanie głosu za", "wysyłanie głosu przeciw" lub "wysyłanie głosu wstrzymuje się". Po tym najczęściej wyrzucało nas z systemu, pojawiała się informacja, by ponownie załadować stronę. W tym konkretnym głosowaniu wyrzuciło mnie z systemu po naciśnięciu "wyślij", później nie mogłam się z powrotem zalogować, dlatego na tych zrzutach ekranu, które zamieściłam są cztery minuty różnicy

- mówi nam Mucha. - Jak się zalogowałam, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu okazało się, że oddałam głos przeciw. 

Jak wyjaśnia posłanka, Kancelaria Sejmu przekazała posłom numery telefonów, pod które można dzwonić. - Jedyne, co mogli nam powiedzieć, to "proszę się powtórnie zalogować" - mówi.

Głosowanie w Sejmie. System zawiódł? 

Agnieszka Pomaska twierdzi natomiast, że oddała głos w głosowaniu nr 30, ale system go "nie zaliczył". Na dowód posłanka opublikowała we wpisie link do strony Sejmu, z której wynika, że Pomaska była nieobecna. "Żądam przerwy w obradach i wyjaśnienia tej sytuacji" - napisała.

O podobnym problemie donosił Mirosław Suchoń z Koalicji Obywatelskiej. "System jednak nie działa poprawnie! Głosowałem w głosowaniu nr 29, ale mój głos nie został zaliczony przez system!" - donosi polityk.

Patryk Wachowiec, ekspert prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdy trwało głosowanie, zwrócił się na Twitterze do posłów opozycji. "Warto, by wszyscy z opozycji obudzili nieobecnych, bo w głosowaniu sprzed godziny nie brało udziału 8 posłów. To jest do odrzucenia" - napisał pod wpisem Borysa Budki. Budka odpowiedział mu, że to nie są problemy ze snem, tylko posłowie są wylogowywani z systemu. 

Borys Budka: System może służyć nadużyciom

Zapytaliśmy o te problemy przewodniczącego PO. - Posłowie przez cały dzień mieli problem z tym, że byli wylogowywani z systemu, że głos oddany na "tak", liczony był na "nie". Cały ten system funkcjonuje w sposób bardzo wolny i nie podlega żadnej kontroli, my nie wiemy, kto głosuje, nie wiemy, czy te wyniki są prawidłowe - przyznaje w rozmowie z Gazeta.pl Budka. - W normalnej sytuacji posłowie są na sali i widać, kto jak głosuje. Ten system nie podlega żadnej kontroli, wyniki mogą być zakłamane. Wielu posłów od samego początku głosowań mówiło, że są pomijane ich głosy, że mimo ich głosów na liście widnieją inne wyniki. To niestety pokazuje, że może dochodzić do dużych manipulacji. Jako jedyni byliśmy przeciwni tego typu zmianie regulaminu - podkreśla polityk. Jak dodaje, posłowie "nie mogli dodzwonić się na żadną infolinię". - System może służyć dużym nadużyciom, to jeden wielki skandal - puentuje Budka.

Zwróciliśmy się do Centrum Informacyjnego Sejmu z pytaniem o opisane przez parlamentarzystów wady techniczne. Czekamy na odpowiedź.

Więcej o:
Komentarze (187)
System zawiódł? PO twierdzi, że głosy nie zostały wliczone. Budka: Nie wiemy, czy wyniki są prawidłowe
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 29 razy 27

  A teraz wystarczy że naszym wschodnim przyjaciołom zaświta próba włamania do tego jakże dziurawego systemu i podmianę kilkunastu głosów w kluczowych głosowaniach w przyszłości.
  A możliwości takie mają, polskie zabezpieczenia systemu stworzonego ad hoc w kilka dni...

 • siwywaldi

  Oceniono 32 razy 24

  Teraz panie Budka, to możecie cmoknąć Prezesa w jego kaczy kuper. Nie wiedzieliście, że z szulerem NIE SIADA się do karcianego stolika? Już cztery dni temu pisałem, że mogą was wydymać i to bez wazeliny...

 • antoszek22

  Oceniono 27 razy 23

  poprawka o głosowaniu korespodencyjnym o czym nikt nie mówi jest absurdalna
  co z tego że niezgodna z konstytucją ?
  ona przewiduje odwiedzenie punktów pocztowych już teraz zamkniętych i do których może wejść jedna lub dwie osoby zamiast odwiedzania szkół i przedszkoli przez 8 mln ludzi bo tyle mniej więcej jest takich osób.

  Skoro tak, to jej wprowadzenie słuzy wyłącznie odwroceniu uwagi od 30 mld zywej gotówki jaka dała Unia i 0 gotówki jaka daje Pinokio .

  Jeśli jednak chodzi o dbałość o kontakt z kultura wysoką , to już teraz ten nierząd powinien ogłosić międzynarodowy konkurs i zaprosić sławy architektury do zaprojektowania najpiękniejszych ściezek zdrowia do urzędów pocztowych, do których podczas szczytu pandemii będzie stało 8 mln staruszków w swoim ostatnim wyPAD-zie 2020
  życia

 • dmarch1

  Oceniono 19 razy 17

  W panstwie PiS nie ma znaczenia kto jak glosuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX