Koronawirus. Już ponad 600 tys. zakażonych na całym świecie. Zmarło ponad 27 tys. osób

Liczba zakażonych koronawirusem na świecie to 601 478, zmarło 27 862 osób - podaje amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem rozwoju pandemii. Epicentrum koronawirusa to wciąż Europa, ale szybko rośnie liczba zakażeń w Stanach Zjednoczonych. Poprawia się natomiast sytuacja w Chinach.

We Włoszech odnotowano wczoraj kolejny smutny rekord. Liczba zmarłych w ciągu jednego dnia to niemal tysiąc osób. Łączna liczba ofiar przekroczyła dziewięć tysięcy. Oznacza to, że co trzeci zmarły w wyniku pandemii to Włoch. Szybko rosną też statystyki w Hiszpanii. Miejscowe władze informowały, że spośród zmarłych ponad tysiąc to mieszkańcy domów seniora.

W Stanach Zjednoczonych zainfekowanych jest już ponad 100 tysięcy osób, a prezydent Donald Trump podpisał w nocy polskiego czasu ustawę o wsparciu dla gospodarki dotkniętej epidemią. Wartość największego w historii USA pakietu pomocowego to 2 biliony dolarów.

Zobacz wideo Zakazy w rozporządzeniu ministra zdrowia. Czy da się je wyegzekwować?

W Jordanii, gdzie wprowadzono ostre restrykcje, jest pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa. Liczba zakażonych w Autonomii Palestyńskiej i w Strefie Gazy wynosi 97, a w Turcji zmarło 97 osób.

Syria, gdzie według oficjalnych danych wykryto pięć przypadków zakażeń, wprowadziła zakaz poruszania się pomiędzy prowincjami. Nakaz pobztu w domach obowiązuje od dzisiaj także w stolicy Afganistanu, Kabulu. Australia tymczasem wprowadziła obowiązkowa kwarantannę dla wszystkich swoich obywateli wracających do kraju.

Na Haiti jeden z najważniejszych szpitali przestał przyjmować pacjentów po tym, jak dyrektor placówki został porwany przez nieznanych sprawców. Z kolei w Tunezji 150 pracowników jednej z firm zamknięto się w niej na kwarantannie i zaczęło szyć maski ochronne dla lekarzy.

W Wielkiej Brytanii wśród zakażonych koronawirusem są premier Boris Johnson, minister zdrowia Matt Hancock oraz następca tronu, książę Karol. Watykan poinformował z kolei, że wszystkie celebracje Wielkiego Tygodnia będą przez papieża odprawiane bez udziału wiernych.

W chińskim mieście Wuhan, gdzie zaczęła się epidemia, po raz pierwszy od dwóch miesięcy, zniesiono część restrykcji. Do miasta mogą wjechać mieszkańcy z innych regionów. Nadal jednak nie można z Wuhan wyjechać (więcej na ten temat).

Koronawirus w Polsce. Liczba zakażonych przekroczyła 1400 osób

W sobotni poranek ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie w kraju mamy już 1436 zakażonych, z czego - według szacunków resortu - zmarło dotychczas 16 osób.

W ostatnim tygodniu wykryto duże ognisko koronawirusa w domu pomocy społecznej w Niedabylu pod Radomiem (woj. mazowieckie). Według informacji podawanych przez TVN24 zakażonych jest 60 osób - w tym 52 osób przebywających w ośrodku i ośmiu pracowników (więcej na ten temat: Ognisko koronawirusa pod Radomiem. Zakażonych 60 osób w domu pomocy społecznej w Niedabylu).

Więcej o: