Opozycja kłóci się po nocnym głosowaniu. Wzajemne pretensje i oskarżenia o głosowanie "ręką w rękę" z PiS

PSL i Lewica zarzucają Platformie Obywatelskiej głosowanie ws. Kodeksu wyborczego razem z PiS. PO się broni, tłumacząc, że jak najszybciej trzeba wprowadzić przepisy antykryzysowe. Zarzuca przy okazji ludowcom i Lewicy wsparcie PiS przy forsowaniu przepisów, które umożliwiły głosowanie zdalne. W całej awanturze nie brakuje emocji i mocnych słow.

Sejm przyjął ustawę antykryzysową. W trakcie obrad zgłosił jednak poprawkę zmieniającą Kodeks wyborczy. Posłowie Platformy Obywatelskiej w większości byli przeciwko niej, ale w głosowaniu nad całością zagłosowali "za". Teraz w mediach społecznościowych trwa awantura ugrupowań opozycyjnych, które przerzucają się odpowiedzialnością za wprowadzone zmiany. PSL i Lewica zarzucają Platformie, że zagłosowała ręka w rękę z PiS (Więcej na ten temat: PiS pod osłoną nocy zmieniło Kodeks wyborczy. Głosowanie korespondencyjne dla osób w izolacji i 60+).

PO z PiS za zmianą w Kodeksie wyborczym? Opozycja przerzuca się odpowiedzialnością

"Dziś, w nocnym głosowaniu, PiS i PO zagłosowały za cięciem płac. Pieniądze, zamiast do pracowników i małych firm, popłyną do banków. Przy okazji bezprawnie zmienili kodeks wyborczy, żeby umożliwić wybory 10.05, w trakcie epidemii. Przeciw głosowała tylko opozycja: Lewica i PSL" - pisze na Twitterze Adrian Zandberg. 

Działanie swojego ugrupowania tłumaczy Sławomir Nitras. "Kaczyński stworzył nam, dzięki naiwności PSL i Lewicy, wybór. Jeśli chcecie zwolnić część polskich firm z ZUS i pomóc pracownikom, to musicie głosować też za zmianą ordynacji wyborczej, bo wpiszemy to w jednej ustawie. Wybraliśmy pomoc ludziom. Nie mogliśmy inaczej w obecnej sytuacji" - wyjaśnia poseł.

Nitras w tym wpisie nawiązuje do czwartkowego głosowania nad regulaminem, którego zmiana pozwala na zdalne oddawanie głosów, a to właśnie głosowanie zdalne, według części polityków PO, pozwoliło przyjąć zmiany w Kodeksie wyborczym. Za zmianą regulaminu oprócz PiS opowiedziały się Lewica i PSL.

Nitras do Zandberga: Tak wygląda pożyteczny idiota PiS

W innym swoim wpisie Nitras jeszcze ostrzej podsumował jednego z liderów Razem. "Patrzcie. Tak wygląda pożyteczny idiota PiS. Trzeba było słuchać wczoraj mądrzejszych. Mówiliśmy, że zmienią kodeks wyborczy" - napisał.

"Gdzie była Małgorzata Kidawa-Błońska, gdy, głosowano PiSowską wrzutkę do kodeksu wyborczego? Przysnęła? Tyle krzyków o zamachu stanu, a potem Platforma Obywatelska głosuje ręka w rękę z PiS „ZA” ustawą. POPiS wiecznie żywy" - skomentował z kolei Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Na temat PO wyzłośliwiał się też Władysław Kosiniak Kamysz. - Koleżanki i koledzy z Platformy zagłosowali ręka w rękę za tymi zmianami. Nikt ich do tego nie zmuszał, mogli brać udział w posiedzeniu, tutaj w Sejmie, jak chcieli zostać, część z nich została, ale dużej części nie było. Wszyscy mogli zagłosować przeciwko tym zmianom, a nawet nie wszyscy głosowali przeciwko poprawce Kodeksu wyborczego - podkreślił Kosiniak-Kamysz. - Jakby PiS wpisało do tej ustawy, że Jarosław Kaczyński zostaje królem Polski, to też Koalicja Obywatelska by za tym zagłosowała? - dodał.

Zobacz wideo Czy „tarcza antykryzysowa” wystarczy, by ochronić gospodarkę?

Szef PO Borys Budka tłumaczy na Twitterze, że priorytetem jest pomoc w dobie kryzysu. "Dziś potrzebna jest niezwłoczna pomoc, która ochroni pracowników przed utratą pracy, a przedsiębiorców przed upadkiem. To rząd zdecydował o tym, że tarcza ma wiele dziur. Będziemy proponować, by je jak najszybciej załatać. Ważne, by przepisy jak najszybciej weszły w życie" - napisał przewodniczący.

Więcej o:
Komentarze (260)
Opozycja kłóci się po nocnym głosowaniu. Wzajemne pretensje i oskarżenia o głosowanie "ręką w rękę" z PiS
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 46 razy 38

  Piaskownica. Tu należy wprowadzić oficjalnie stan wyjątkowy, a nie bawić się w udawanie "innej normalności". Osłony dla biznesu (bo tych dla pracowników wiele nie ma - a są nawet punkty antypracownicze) można wprowadzić również dekretami - więc proszę nie opowiadać, że do tego niezbędne było "posiedzenie" parlamentu. legitymizowanie tego pozoranctwa jest zwyczajnie szkodliwe.

 • smaugo

  Oceniono 42 razy 32

  skończcie się okładać, pis ograł wszystkich i tylko cieszy się z tych wzajemnych pretensji opozycji

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 35 razy 29

  Wprowadzenie zmian w ordynacji wyborczej,dopisując do Ustawy o pomocy przedsiębiorcom, to nie tylko złamanie i podeptanie Konstytucji,ale przestępstwo pospolite karne,zwyczajne oszustwo i sutenerstwo Kaczyński.

 • brutalnaprawda

  Oceniono 30 razy 26

  "Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";
  Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
  Nową przypowieść Polak sobie kupi,
  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi".

  Jan Kochanowski, Pieśni, Księgi wtóre, Pieśń V,

 • wpac

  Oceniono 26 razy 20

  Wyru.chali was znowu bez mydła.
  Z ZUSu zwolnili tylko czarnych.
  Pozostałym odroczą składki.

 • cadima1946

  Oceniono 37 razy 19

  Majac taka opozyje PIS nie musi obawiac sie o przyszkosc. Taka opozycja , ani im nie zagrozi ani , nawet jak jakims cudem obejmie wladze, krzywdy im nie zrobi.

 • chi-neng

  Oceniono 32 razy 18

  "Kaczyński stworzył nam, dzięki naiwności PSL i Lewicy, wybór. Jeśli chcecie zwolnić część polskich firm z ZUS i pomóc pracownikom, to musicie głosować też za zmianą ordynacji wyborczej, bo wpiszemy to w jednej ustawie. Wybraliśmy pomoc ludziom. Nie mogliśmy inaczej w obecnej sytuacji"
  -----
  Nigdy nie przypuszczałam, że dzisiejsza opozycja, jest aż tak naiwna, że wprost przerażająco głupia!
  Czy wyście naprawdę zostali już porażeni; tą kaczą pandemią, NIE koronną, że wierzycie w to, co Wam JK pi*przy?

 • big_gadu

  Oceniono 23 razy 15

  Opozycjo - wirus za was nie wygra !!!
  Ścisła współpraca dała wyniki,
  dyskusja tylko w 4 oczy - różnica zdań to wasza przegrana !!!!
  Na razie to wirus gra - niech dorwie prezesa to będzie ciekawie !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX