Wirusolog: Im dłużej wirus jest na danym obszarze, tym większa szansa, że będzie łagodniejszy

Ograniczanie do minimum kontaktów i aktywności poza domem wpłynie zarówno na tempo jak i charakter rozwoju epidemii - mówiła Informacyjnej Agencji Radiowej profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultantka w dziedzinie epidemiologii. Przypomnijmy, że w Polsce, w związku z pandemią koronawirusa, obowiązuje obecnie zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób.

Profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zaznaczyła, że naukowcy coraz więcej dowiadują się na temat nowego koronawirusa. Dotychczasowa wiedza potwierdza, że ograniczanie kontaktów to słuszny kierunek walki z nim.

- Na tym etapie najskuteczniejsze wydaje się stłumienie wzrostowej wykładniczo krzywej epidemii. Stłumienie, czyli zmniejszenie liczby osób zakażonych i chorujących - mówiła profesor Informacyjnej Agencji Radiowej.

Wirusolog: Koronawirus z czasem może stać się łagodniejszy

To - jak zaznacza wirusolog - najprawdopodobniej spowoduje wydłużenie epidemii w czasie, co powinno przynieść pozytywne skutki jeśli chodzi o jej przebieg. Bo wirus się zmienia.

- To jest takie epidemiologiczne określenie: endemizacji procesu epidemii. Im dłużej ten wirus będzie na naszych warunkach, czyli liczba zachorowań będzie kontrolowana, im dłużej wirus jest na danym obszarze - podlegając mutacjom - to tym jest większe prawdopodobieństwo, że będzie łagodniejszy - wyjaśnia ekspertka.

Profesor zaznaczyła, że stosując się do ograniczeń zaordynowanych przez władzę, nie tylko wpływamy na przebieg epidemii w kraju, lecz także chronimy siebie samych i ludzi z naszego otoczenia. Apelowała, by wychodzić z domu tylko wtedy, kiedy jest rzeczywista konieczność. A po powrocie dokładnie umyć ręce.

Zobacz wideo Ile osób zakażonych koronawirusem może być obecnie w Polsce?

Koronawirus. Zakażenia w Polsce i na świecie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątkowy wieczór o potwierdzeniu 168 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - to o dwa mniej niż dzień wcześniej. Całkowita liczba przypadków zakażenia koronawirusem w naszym kraju to 1389. Zmarło łącznie 16 osób. 

Piątek przyniósł dziesiątki tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem na świecie. Według danych zebranych przez Instytut Johna Hopkinsa obecnie na świecie mamy blisko 600 tys. zakażeń (stan na godzinę ósmą rano to 598 070 zakażonych). Najwięcej ofiar jest we Włoszech (9 134 osób na 86 498 zakażonych), a najwięcej potwierdzonych zachorowań - w Stanach Zjednoczonych (104 839 zakażonych, z czego 1 711 osób zmarło). Pierwsi pacjenci przystąpią dzisiaj do testów leków wspomagających walkę z koronawirusem - ogłosił szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Więcej o:
Komentarze (148)
Wirusolog: Koronawirus z czasem może stać się łagodniejszy
Zaloguj się
 • stjack

  Oceniono 56 razy 34

  Pani Profesor, z całym szacunkiem ale z mojej perspektywy lekarza sor szpitala drugiej linii wirus wcale nie łagodnieje wrecz przeciwnie. coraz wiecej chorych trafia na sor w ciezkim stanie. Ale nie jest zle dzieki ekspertom wieszczacym, ze to bedzie grypa zapasy sprzetu mamy: przylbice wydrukowalem sobie na domowej drukarce 3d, za prawie pół pensji kupilem sobie maseczki chirurgiczne i ffp1 bo o takich jak posłowie to moge tylko pomarzyć, a już mi się kończą, codziennie któryś z kolegów idzie na kwarantanne i nie mozna ustawic dyzurów, najwieksze szpitale blagają o datki finansowe na biezaca dzialalnosc, masowe szybkie testy w tym dla personelu to fikcja.

 • j21p

  Oceniono 48 razy 26

  Pis w przestrzeni jest juz 15 lat I wcale now zrobil sie lagodniejszy

  #wyPAD

 • cim_cum

  Oceniono 28 razy 18

  Pani profesor na pewno była na studiach bardzo pracowita, potem przysiadła i napisała doktoraty i habilitacje... Ale doświadczenie z epidemią ma takie same jak ja. No więc ja mówię, że w Polsce nie mamy wyraźnego wzrostu... wykonywania testów. Ot i cała tajemnica "spłaszczania".

 • e.olsen

  Oceniono 18 razy 16

  > Im dłużej wirus jest na danym obszarze, tym większa szansa, że będzie łagodniejszy

  To się nie sprawdza. PiS jest już na naszym obszarze kilkanaście lat i ciągle staje się coraz bardziej agresywny i jadowity...

 • adocne

  Oceniono 23 razy 15

  Jedna uwaga do pani profesor. Czy ona też była w gronie "ekspertów", którzy w styczniu twierdzili, że ryzyko epidemii w Europie jest znikome?? jeżeli była to jej obecne "przepowiednie" może między bajki włożyć!

 • stjack

  Oceniono 20 razy 12

  Panie Premierze, epidemia to nie meteoryt i trwa już u nas prawie miesiąc. Sprawnosc państwa można okreslic poprzez zdolnosc do szybkich i skutecznych dzialan: dostepnosci do testow, srodkow ochrony indywidualnej dla sluzb medycznych, policji itd. Tego wciąż nie ma, to gdzie jest to państwo?

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 16 razy 10

  "im dłużej wirus jest na danym obszarze - podlegając mutacjom - to tym jest większe prawdopodobieństwo, że będzie łagodniejszy - wyjaśnia ekspertka."
  No do tego nie trzeba byc ekspertem ................. im dluzej na danym terenie jest wirus tym wiecej umrze ludzi podatnych na wirusa pozostana osoby odporne czyli mozna bedzie twierdzic ze wirus zlagodnial.

 • wikal

  Oceniono 14 razy 8

  Niestety ludzie już wariują w domach, ile jeszcze wytrzymają? Brak ruchu powoduje inne dolegliwości.

 • race444

  Oceniono 10 razy 6

  9 Maja 2020 Tow. Kurdupel oglosi, ze Wolska jest " Corona free" i miecho armatnie moze walic do urn wyborczych z haslem wyborczym: " Po trupach do celu "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX