Niemcy. Wyciekł poufny dokument MSW. Nawet 200 tys. testów dziennie. Za wzór ma posłużyć Korea Południowa

Media opisują poufną strategię sporządzoną na zlecenie niemieckiego MSW. Plan przewiduje masowe testowanie oraz izolację zakażonych. Autorzy strategii opisali też najbardziej negatywny scenariusz, w którym koronawirusem mogłoby się zakazić nawet 70. proc społeczeństwa.

Jak informują w piątek (27.03.2020) dziennik "Sueddeutsche Zeitung" oraz stacje NDR i WDR poufna strategia opanowania epidemii przygotowana została dla niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Za wzór do naśladowania stawia działania Korei Południowej, gdzie masowo przeprowadzane testy na obecność koronawirusa pozwoliły na szybką izolację osób zarażonych i powstrzymanie epidemii.

Według cytowanego przez media dokumentu znaczne zwiększenie liczby testów w Niemczech jest niezbędne i pilne, aby ratować zdrowie i życie ludzi, ale także zapobiec jeszcze poważniejszym konsekwencjom gospodarczym epidemii. Autorzy strategii zalecają przeprowadzanie testów "zarówno u osób, które same podejrzewają u siebie zarażenie koronawirusem, jak i wszystkich osób, z którymi miały kontakt osoby o pozytywnym wyniku testu".

200 tysięcy testów dziennie

Eksperci mają nadzieję, że w Niemczech bardzo szybko można zwiększyć możliwości przeprowadzania testów. Proponowany przez nich scenariusz działań zakłada, że od 6 kwietnia możliwe będzie przeprowadzania 50 tysięcy badań dziennie, od 13 kwietnia 100 tysięcy, zaś pod koniec kwietnia 200 tysięcy dziennie - pisze "Sueddeutsche Zeitung" w wydaniu online.

Aktualnie, według ministra zdrowia Jensa Spahna, tygodniowo możliwe jest przeprowadzanie w Niemczech od 300 tysięcy do 500 tysięcy testów na COVID-19. Autorzy strategii zalecają odejście od dotychczasowej metody działania, która polega na "testowaniu, aby potwierdzić sytuację", na rzecz działań wyprzedzających. Dzięki takiemu podejściu Korei Południowej udało się uniknąć daleko idących ograniczeń i zakazów opuszczania domów – twierdzą eksperci.

Rekomendują też innowacyjne metody przeprowadzania badań, jak stanowiska drive trough albo w formie budki telefonicznej, które ogranicza ryzyko zarażenia się personelu medycznego. Aby ułatwić poszukiwania osób, z którymi kontakt mieli zarażeni, należy wykorzystać nowe technologie, a nawet śledzenie telefonów komórkowych –  wynika z dokumentu, opisanego przez "Sueddeutsche Zeitung". Wdrożenie tej procedury pozwoli także w przyszłości na szybkie przeciwdziałanie epidemii w przypadkach pojawienia się wirusa.

Czarny scenariusz: milion ofiar śmiertelnych

Także dziennik "Bild" informuje o dotyczących zwiększenia liczby testów na COVID-19 uzgodnieniach między Urzędem Kanclerskim a krajami związkowymi. Proponuje się m.in. włączenie w te działania laboratoriów weterynaryjnych.

Według tygodnika "Der Spiegel" autorzy strategii dla MSW opisali także najbardziej negatywny scenariusz dla Niemiec. Gdyby władze nie podjęły daleko idących działań, by powstrzymać epidemię, bardzo szybko doszłoby do zarażenia 70 procent społeczeństwa. To oznaczałoby, że 80 procent pacjentów wymagających intensywnej opieki medycznej nie mogłoby liczyć na terapię. Wówczas liczba ofiar śmiertelnych epidemii przekroczyłaby milion.

Według najnowszych danych w Niemczech potwierdzono do piątku 43 700 przypadków zrażenia koronawirusem. 270 osób zmarło – podaje agencja dpa.

Artykuł pochodzi z "Deutsche Welle".

Więcej o:
Komentarze (240)
Niemcy. Wyciekł poufny dokument MSW. Nawet 200 tys. testów dziennie. Za wzór ma posłużyć Korea Południowa
Zaloguj się
 • sqlap72

  Oceniono 103 razy 87

  Miałem okazję przetestować osiągnięcia naszych władz przy zgłaszaniu podejrzenia o zachorowaniu na Covid-19. Zgodnie z algorytmem zadzwoniłem na nr infolinii - 800190590. Tam uzyskałem informację, że należy się skontaktować z lekarzem rodzinnym. Lekarz rodzinny zapisywał na kontakt telefoniczny w godzinach wieczornych następnego dnia, ale uprzejma pani rejestratorka poradziła mi, żebym zadzwonił do SANEPID i podała numer telefonu. w SANEPID poinformowano mnie , że należy się skontaktować z jednym z wojewódzkich szpitali zakaźnych wyszczególnionych na ich stronach. Kontakt z najbliższym szpitalem- 30 km od miejsca zamieszkania - zaowocował informacją, że osoba chora ma przyjechać własnym środkiem transportu, ewentualnie z wspólnie zamieszkałymi członkami rodziny, celem pobrania próbek do testów. Na pytanie, co zrobić w przypadku braku samochodu, odesłano mnie ponownie do SANEPID, a tam zapewniono mnie, że jeśli stan pacjenta znacznie się pogorszy, to należy zawezwać pogotowie informując o podejrzeniach zakażeniem wirusem. W tej sytuacji osoba chora czeka w domu, aż jej się pogorszy, nie wiedząc na dodatek, czy jest zarażona, czy też nie i czy. i ile osób już zaraziła.
  Chwalenie się bęcwałów i dyletantów nierządu wydanymi zarządzeniami nijak się ma do codziennych realiów walki z koronawirusem,

 • Misue Tanaka

  Oceniono 36 razy 34

  ,,uwielbiam,,te wszelakiej maści kreatury tu piszące tylko tytuł Niemcy Tusk i wszystkie PISOWSKIE mendy się zlatuja niczym muchy do gowna.jestescie gownojadami niczym więcej.

 • myczyoni

  Oceniono 36 razy 30

  Kolejny raz sie pytam: co robił rzad w lutym by przygotować spoleczenstwo i sluzby na wirusa?
  Konkrety proszę, ile czego zamówił, jak przygotował i doposażył szpitale itd

 • cozano

  Oceniono 44 razy 28

  W Niemczech już w tej chwili wykonuje się 60-70 tysięcy testów dziennie, w kwietniu ma dojść do 200 tysięcy. U nas natomiast wykonuje się do 4 tysięcy dziennie.

 • polakadam

  Oceniono 43 razy 27

  Niemcy opracowali już strategię.
  Czy morawiecki znowu powie że zagranica wzoruje się na naszych rozwiązaniach?

 • tomasz.rze

  Oceniono 28 razy 20

  Co kraj, to obyczaj.
  W Polsce wykonuje się testy - na lojalność.

 • g96

  Oceniono 32 razy 20

  U nas nic nie wyciekło, bo jest i było jawne, a i tak nie wszyscy wiedzą, że wzorem ma być chora jaźń konusa.

 • maciek7783

  Oceniono 30 razy 18

  U nas TĘCZOWY PREZES też ma strategię: utrzymać 'CIEMNY LUD" przy życiu do wyborów, 2 mld dla TVPIS zapewni narrację , że wygrywamy z koronawirusem, a ludzie umierają na inne choroby, wybrać wyPADa na drugą kadencję, ogłosić stan klęski żywiołowej i niech sobie ZARAŻONY SUWEREN protestuje w grupach nie przekraczających 2 osób !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX