Zmiana terminu wyborów zmiecie Kidawę-Błońską? Schetyna: Wszystko się otworzy na nowo

- Uważam, że jeżeli te wybory będą przesunięte, to wszystko się otworzy na nowo - powiedział w piątek w RMF FM Grzegorz Schetyna. Była to odpowiedź byłego szefa PO na pytanie o to, czy w razie przesunięcia wyborów w związku z pandemią koronawirusa Małgorzata Kidawa-Błońska powinna pozostać kandydatką Platformy na prezydenta.

W ostatnim czasie słychać coraz więcej głosów - i to nie tylko ze strony polityków opozycji - że wybory prezydenckie, które zaplanowano na 10 maja, powinny zostać przesunięte. W piątek zaskakującą deklarację związaną z tym postulatem wypowiedział, w rozmowie z Robertem Mazurkiem na antenie radia RMF FM, były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Dziennikarz zapytał Schetynę, czy jeśli doszłoby do przełożenia wyborów Małgorzata Kidawa-Błońska powinna pozostać kandydatką Koalicji Obywatelskiej, czy należałoby przeprowadzić nowe prawybory w PO.

To decyzja Koalicji Obywatelskiej jako takiej i oczywiście Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Ja uważam, że jeżeli te wybory będą przesunięte, to to wszystko się otworzy na nowo

- odpowiedział były przewodniczący PO.

Schetyna dodał, że był "gorącym zwolennikiem prawyborów, ale takich pełnych, w których głosowaliby wszyscy członkowie Platformy Obywatelskiej, a później Koalicji Obywatelskiej".

Polityk powiedział również, że "wybory na pewno należy przełożyć" oraz że "potrzebny jest stan klęski żywiołowej". Według niego Prawo i Sprawiedliwość nie wprowadzając go, chce prowadzić wybory "na siłę, po trupach".

Zobacz wideo Sienkiewicz o stanie wyjątkowym i zmianie terminu wyborów

PKW wydała komunikat ws. wyborów. Oczekuje "rzeczywistej realizacji konstytucyjnych praw wyborczych">>>

Wybory prezydenckie 2020. Kandydaci

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dziesięć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta - obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, europosła Wiosny Roberta Biedronia, dziennikarza Szymona Hołowni, posła Konfederacji Krzysztofa Bosaka, a także prezesa partii Odpowiedzialność Leszka Samborskiego, byłego europosła Stanisława Żółtka, przewodniczącego Ligi Obrony Suwerenności Wojciecha Podjackiego i byłego działacza Kukiz'15 Piotra Stanisława Bakuna.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich planowana jest na 10 maja, a ewentualna druga - 24 maja.

Więcej o: