Burmistrz Kluczborka: Nie mamy możliwości bezpiecznego przeprowadzenia wyborów prezydenckich

W liście skierowanym do przewodniczącego PKW burmistrz Kluczoborka (woj. opolskie) zaapelował o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich w związku z pandemią koronawirusa. "Nie mamy możliwości należytego przygotowania oraz w sposób bezpieczny przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta RP" - napisał Jarosław Kielar.

Wybory prezydenckie - zgodnie z decyzją marszałkini Sejmu - mają odbyć się 10 maja. W obliczu pandemii koronawirusa i coraz większej liczby zakażeń w Polsce, wiele środowisk - nie tylko politycznych - apeluje o przełożenie terminu głosowania. Jak na razie przedstawiciele rządu optują przy scenariuszu, w którym wybory prezydenckie odbyłyby się zgodnie z planem, czyli już za sześć tygodni. 

Przypomnijmy, że wyborów i referendów nie przeprowadza się w trakcie obowiązywania i 90 dni po zakończeniu, któregoś z trzech stanów nadzwyczajnych: klęski żywiołowej (wprowadzanego przez Radę Ministrów), wyjątkowego i wojennego (wprowadza je prezydent na wniosek rządu).

Prezydent Kluczborka: Okręgowe Komisje Wyborcze mogą się nie ukonstytuować

Możliwości bezpiecznego przeprowadzenia wyborów nie widzi również burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar. Swoje wątpliwości samorządowiec zawarł w liście zaadresowanym do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Jako Burmistrz Miasta Kluczborka oświadczam, iż w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa i powodowaną przez niego chorobą Covid-19, a także obowiązującymi ograniczeniami wynikającymi z wprowadzonego Stanu Epidemii, nie mamy możliwości należytego przygotowania oraz w sposób bezpieczny przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta RP

- napisał burmistrz Kluczborka. "Podejmujemy wiele starań, aby praca przebiegała bez zakłóceń, jednak naszym najważniejszym zadaniem w tym czasie jest zapewnienie bezpieczeństwa a także opieka nad osobami nie będącymi w stanie samemu zaspokoić swoich potrzeb" - dodał Kielar.

W piśmie wspomniano również o czysto organizacyjnych powodach, dla których przeprowadzenie wyborów na terenie Kluczborka może okazać się niemożliwe. Zdaniem Kielara miasto może mieć bowiem problem ze skompletowaniem składów Obwodowych komisji wyborczych. "[...] nie widzę też możliwości przeprowadzenia niezbędnych szkoleń dla członków OKW. Innym, być może nawet ważniejszym problemem, wydaje się być fakt, że nie widzimy też możliwości aby OKW się ukonstytuowały" - ocenił samorządowiec. 

Mimo to, wielu specjalistów twierdzi, że szczyt zachorowań jest jeszcze daleko przed nami [...]. Mając to na uwadze, w trosce o życie i zdrowie mieszkańców, już dwa tygodnie temu podjąłem decyzję o odwołaniu najważniejszej imprezy masowej w naszej gminie – Dni Kluczborka [...]. Uważam więc, podobnie jak większość naszego społeczeństwa, że wybory Prezydenta RP, w trosce o życie i zdrowie Polaków, powinny być przełożone na późniejszy termin [...]. Niestety, w obecnej sytuacji nie widzę możliwości, aby w profesjonalny sposób przygotować się i przeprowadzić wybory - stwierdził burmistrz Kluczborka. 

Komunikat PKW ws. wyborów. "Oczekujemy rzeczywistej realizacji konstytucyjnych praw wyborczych"

W czwartek 26 marca 2020 r. upłynął termin zgłaszania kandydatów w majowych wyborach prezydenckich. PKW przekazała, że zgłoszonych zostało 19 kandydatów (każdy z nich musiał zebrać 100 tys. podpisów poparcia), a obecnie trwa sprawdzanie prawidłowości ich zgłoszenia.

W dalszej części komunikatu PKW przypomniała, że zgodnie z Konstytucją RP wybory prezydenckie nie mogą być przeprowadzane jedynie w wypadku wprowadzenia - przez upoważnione do tego organy państwa - stanu wyjątkowego. Podkreślając ten fakt, przedstawiciele PKW wyrazili oczekiwanie, że "podjęte rozstrzygnięcia będą gwarantowały możliwość rzeczywistej realizacji konstytucyjnych praw wyborczych obywateli".

Zobacz wideo Przed nami święta, majówka i wybory. Czy rozwój epidemii przyspieszy?
Więcej o:
Komentarze (23)
Burmistrz Kluczborka: Nie mamy możliwości bezpiecznego przeprowadzenia wyborów prezydenckich
Zaloguj się
 • vomitorium1

  Oceniono 13 razy 11

  ” Nie mamy możliwości bezpiecznego przeprowadzenia wyborów prezydenckich”
  a kto powiedział
  że ma być bezpiecznie (?)
  (lepszy sort
  ma wybrać dudę
  i już)

 • niktwazny126

  Oceniono 15 razy 11

  Samorządowcy, zacznijcie mówić pieniędzmi. Każdy wydrukowany plakat wyborczy to dwie maseczki dla szpitala. Każdy ogromny bilbord to kombinezon ochronny dla lekarza. Druk wyborczych obwieszczeń czy kart do głosowania to respiratory. Wyborco, chcesz żyć, to wybierz teraz- sprzęt i środki dla szpitali czy wybory, bo takie jest życzenie posła bez trybu, wiecznego żałobnika.

  będę to wklejać bezustannie, może ktoś pójdzie po rozum do głowy

 • to_moje_zdanie

  Oceniono 11 razy 9

  Kto zorganizuje wybory w terminie odpowie za narażenie życia i zdrowia milionów Polek i Polaków oraz weźmie na siebie ich chorobę i śmierć!
  Jakie są konsekwencje zdrowotne wyborów we Francji?
  Szeregowemu posłowi pewnie już wszystko jedno, nawet statystyki zachorowań każe fałszować w imię propagandy sukcesu i znowu puszcza mimo uszu: pull up pull up terrain ahead nawołujące z różnych stron. Co jednak na to matki Polki czy polscy ojcowie? Po to siedzimy teraz w domach, żeby chwilę później w proch się obrócić?! A co z naszymi dziećmi?! W imię czego mamy ryzykować i narażać się? W imię zachcianki dziadka - socjopaty?

 • expert325

  Oceniono 12 razy 8

  nie apeluj Pan, tylko powiadom ze nie zrobisz, bo "siła wyższa" i kropka

 • pepe_papa

  Oceniono 9 razy 5

  #DUDAPOTRUPIEDOCELU

 • elprot

  Oceniono 5 razy 3

  Jeśli władza uważa, że jako członek komisji wyborczej, będę jeździć po wyborcach w kwarantannie, za 350zł, narażając się na pewne zakażenie, to się myli. Mam nadzieję, że większość myśli tak samo.

 • lepszysort

  Oceniono 4 razy 2

  Macie macie, zaopatrzcie się w dużo święconej wody i modlitewnik a zlecą się tłumy.

 • xsawer

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Kazimierzu gdzie są klucze?

 • euro67

  Oceniono 8 razy 0

  A kto to jest burmistrz Kluczborka poza tym ze jest dzialaczem PO?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX