Koronawirus. Izrael otwiera schron przeciwatomowy. "Chroni przed bombami, ale nie przed mikrobami"

W związku z koronawirusem kraje na całym świecie próbują sobie radzić, wprowadzając kolejne ograniczenia i zakazy czy też budując polowe szpitale. Izrael zdecydował się otworzyć schron przeciwatomowy, który stworzony został na wypadek wojny.

Jak podaje US News, schron ma być wykorzystany w ramach działań prowadzonych w celu powstrzymania epidemii koronawirusa. Stosunkowo łatwo dostać się można do niego z dwóch największych w Izraelu miast.

Izrael otwiera schron przeciwatomowy w związku z koronawirusem. "On chroni przed bombami, ale nie przed mikrobami"

Bunkier został zbudowany ponad dziesięć lat temu w związku z obawami izraelskiego rządu przed Iranem, który rozwijał swój program nuklearny. Izrael obawiał się także coraz częstszych ataków rakietowych ze strony Hezbollahu (libańskiego ruchu islamistycznego) oraz Hamasu (polityczno-militarnej organizacji palestyńskiej).

Zobacz wideo „Nie ma porównania z poprzednimi kryzysami. To głęboki kataklizm gospodarczy”

Według izraelskich władz w bunkrze znajdują się zarówno pomieszczenia mieszkalne, jak i obiekty dowodzenia. Do schronu można dotrzeć z kompleksu rządowego w Jerozolimie oraz z Tel Awiwu. - Bunkier jest kolejnym narzędziem do zarządzania, kontroli, nadzoru i śledzenia koronawirusa. Obawiamy się, że ten kryzys będzie nam towarzyszył jeszcze przez dłuższy czas - powiedział anonimowo jeden z polityków.

Minister obrony Naftali Bennett żartobliwie dodał, że schron "nie jest tak istotny w związku z epidemią, a przed koronawirusem nie da się schować pod ziemią". Z kolei minister energii Yuval Steinitz w wywiadzie dla stacji radiowej w Tel Awiwie powiedział, że bunkier ma teraz ograniczoną przydatność, ponieważ "chroni przed bombami, ale nie przed mikrobami".

W Izraelu potwierdzonych zostało 2666 przypadków koronawirusa, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do ośmiu. Rząd wprowadził już środki ostrożności, m.in. ograniczające przemieszczanie się ludzi. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział jednak, że w ciągu kilku dni można zarządzić ogólnokrajową blokadę lub kwarantannę całego kraju.

Więcej o:
Komentarze (39)
Koronawirus. Izrael otwiera schron przeciwatomowy. "Chroni przed bombami, ale nie przed mikrobami"
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 22 razy 12

  W Izraelu, podobnie jak i w Polsce, mają problem z oszołomami religijnymi. Ortodoksi w tym kraju nie chcą przestrzegać zasad ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, utrzymując że przed pandemią chroni ich bóg i modlitwa.

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 10

  Jedno co pocieszające, to to, że obecny Rząd tak zabagnił Obronę Cywilną, że nawet dla swojej wierchuszki schronów nie ma. :-)

 • topix

  Oceniono 7 razy 7

  Gowin, spójrz w lustro zakłamany , obłudny wieczny karierowiczu, władza ciągne, bo ka a nic nie trzeba robić, kłamać i opowiadać bzdety.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 9 razy 5

  I dobrze a po cholerę miał stać pusty. Na trudne czasy trzeba mieć niekonwencjonalne pomysły. U nas teraz sejm będzie niewykorzystany. Trzeba się dobrze zastanowić na co można go wykorzystać. Podobno ma niezłą klimatyzację, to może po demontażu foteli urządzić pieczarkarnię. Nie będzie generować kosztów !

 • ddo1

  Oceniono 19 razy 3

  Patrząc na to co religijne przygłupy wyprawiają w Iranie, wcale się nie dziwię budowie takich schronów w Izraelu.

 • aala43

  Oceniono 6 razy 2

  za to WHO podając listę krajów z pandemią w ogóle nie zauważa takiego państwa jak Izrael !!!!

 • swinton

  Oceniono 12 razy 2

  >w bunkrze znajdują się zarówno pomieszczenia mieszkalne, jak i obiekty dowodzenia

  Cywile jako tarcza ochronna?

 • el_quatro

  0

  Wykorzystać wszelką dostępną infrastukturą. Decyzja godna wodza narodu.
  Pytanie, kogo Żydzi zamkną tam, w środku... Wszystkich korono-pozytywnych czy wszystkich korono-negatywnych?

 • jami100

  Oceniono 5 razy -1

  Rząd się zawsze wyżywi i ochroni. Skoro schron jest przeciwatomowy to ma też pewnie skuteczne filtry powietrza (a może i zbiorniki), więc wirus z zewnątrz nie wejdzie. Chyba że ktoś przyniesie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX