Pogoda. Ciepła sobota testem odpowiedzialności Polaków. W niedzielę załamanie pogody przez niż Mareike

W sobotę będzie bardzo ciepło i słonecznie, co będzie zapewne testem odpowiedzialność Polaków w czasie ograniczeń nałożonych w ramach epidemii koronawirusa. Już w niedzielę czeka nas jednak załamanie pogody. Z powodu niżu Mareike IMGW wydało ostrzeżenia dla całej Polski.

W ostatnich dniach Polska była pod wpływem słonecznego układu wyżowego Jurgen. Utrzyma się on w naszym kraju do soboty, a razem z ciepłym powietrzem znad Morza Śródziemnego da nam nie tylko dużo słońca, ale też przyjemne temperatury. W sobotę prognozowanych jest od 12 do 15 stopni w ciągu dnia. Nie będzie też padać.

W niedzielę w Polsce pojawi się niż Mareike: przymrozki, wiatr, opady śniegu i oblodzenia

Pogoda zmieni się już w niedzielę. Znad Skandynawii nad Polskę nadciągnie niż Mareike, który przyniesie drastyczną zmianę pogody. Aktywny, chłodny front atmosferyczny pojawi się w naszym kraju już w nocy z soboty na niedzielę. Zimne masy powietrza pochodzenia arktycznego przyczynią się do dużego spadku temperatury. W niedzielę w ciągu dnia zapowiadanych jest już maksymalnie od 2 do 11 stopni. Wyższe temperatury czekają tylko mieszkańców województwa lubelskiego i podkarpackiego, gdzie będzie około 10-11 stopni. W północnych regionach będzie to już tylko około 2-4 stopni maksymalnie w ciągu dnia. W pozostałych regionach od 5 do 7 stopni. W nocy temperatura spadnie do -2 stopni na północy, -1 stopnia w centrum i do 2 stopni na południu. Przy gruncie temperatura może spaść do nawet -6 stopni.

W niedzielę w większości kraju będzie pochmurno i deszczowo. Najbardziej intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem zapowiadane są w południowej i centralnej Polsce. Jak podaje WP.pl, w dość krótkim czasie może spaść do 4 do 8 litrów wody na metr kwadratowy - taka sytuacja może mieć miejsce w Wielkopolsce, Małopolsce, Łódzkiem i Lubuskiem oraz na Śląsku, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Podkarpaciu. Na północy z kolei będzie mocno wiać. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami w całej Polsce. W województwach zachodniopomorskim i pomorskim obowiązuje też alert dotyczący silnych porywów wiatru, które dochodzić będą do 70 km/h. Ostrzeżenie przed oblodzeniami wydane zostało dla województwa: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Intensywne opady śniegu pojawią się na Dolnym Śląsku, gdzie na obszarze Sudetów i Przedgórza Sudeckiego przewidywany jest przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm.

Więcej o: