Sejm przyjął zmiany w regulaminie. Możliwe będzie głosowanie zdalne

Sejm uchwalił zmiany w regulaminie Izby wprowadzające m.in. możliwość organizacji posiedzeń w formie częściowo zdalnej. Projekt uchwały w tej sprawie poparło 250 posłów, 104 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z przyjętymi przepisami w przypadku wprowadzenia stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego - wyjątkowego, wojennego lub klęski żywiołowej - posiedzenia Sejmu, a także sejmowych komisji i podkomisji będą mogły odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość.

W praktyce oznacza to, że na sali plenarnej będzie przebywać ograniczona liczba posłów reprezentujących każdy z klubów. Natomiast pozostali będą mogli uczestniczyć w obradach w formie zdalnej. Posłowie będą zabierać głos i głosować za pomocą specjalnego komunikatora. "Celem wprowadzonych zmian jest umożliwienie Sejmowi procedowania mimo epidemii i stanowienie prawa w celu przeciwdziałania jej rozwojowi" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Jutro Sejm będzie obradował w nowej formule. Posłowie zajmą się m.in. rządowym pakietem tzw. tarczy antykryzysowej.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapewniała, że nowe przepisy nie "oznaczają pracy zdalnej". Zgodnie z przyjętymi zmianami posłowie, którzy będą chcieli wziąć udział w obradach w parlamencie, będą mieli do tego prawo. - Głosowanie zdalne to nie jest obowiązek, tylko prawo - podkreśliła marszałek. - Jeśli posłowie będą chcieli być w Sejmie, zostaną rozmieszczeni na różnych salach, jak podczas dzisiejszego posiedzenia. Ci, którzy nie będą mogli wziąć udział w posiedzeniu, będą mogli głosować zdalnie - tłumaczyła. 

Zobacz wideo

Wyjątkowe obrady Sejmu

W czwartek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie mają przyjąć zmiany w regulaminie Sejmu, dzięki którym możliwe będą częściowo "zdalne obrady" za pośrednictwem internetu. Ze względów bezpieczeństwa, posłowie obradują w mniejszych grupach, zasiadających w kilku salach.

Jedynym punktem czwartkowych obrad była praca nad zmianami w regulaminie Sejmu. Przepisy zostały zmienione tak, żeby jutro debata i głosowanie nad tarczą antykryzysową było możliwe online dla większości parlamentarzystów. Dzięki temu w budynku parlamentu będą tylko przedstawiciele klubów. Reszta posłów będzie głosować za pomocą internetu.

Pierwotnie marszałek Sejmu Elżbieta Witek proponowała, żeby już dzisiejsze obrady odbyły się w mocno okrojonym składzie. Nie zgodziła się na to opozycja, która obawiała się o techniczne możliwości i przebieg tak zorganizowanych obrad. Dlatego dziś posłowie będą pracować jeszcze w "tradycyjny" sposób, a dopiero jutro większość parlamentarzystów zagłosuje zdalnie.

Przyjęte w czwartek zmiany mają obowiązywać nie tylko na jedno posiedzenie Sejmu. Jak zapowiadała marszałek Elżbieta Witek, zmiany w trybie pracy posłów będą obowiązywać tak długo, jak długo będą aktualne obostrzenia wprowadzone w całym kraju w związku z pandemią koronawirusa.

Więcej o:
Komentarze (93)
Sejm przyjął zmiany w regulaminie. Możliwe będzie głosowanie zdalne
Zaloguj się
 • danuel

  Oceniono 17 razy 17

  A po co nam taki sejm? Dać bezpośrednią linię do imperatora Kaczyńskiego niech zarządza bez pośredników.

 • Doniec83

  Oceniono 25 razy 17

  Czyli stan wyjątkowy, bez stanu wyjątkowego. PISie męty...

 • pe_ro

  Oceniono 16 razy 14

  Konstytucja:
  Art. 120. Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w OBECNOŚCI co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, chyba że Konstytucja przewiduje inną większość. W tym samym trybie Sejm podejmuje uchwały, jeżeli ustawa lub uchwała Sejmu nie stanowi inaczej.

  Za pomocą uchwały Sejm chce zmienić Konstytucję?
  Czy po raz kolejny uchwały Sejmu są ważniejsze od Konstytucji?

 • maadzik3

  Oceniono 11 razy 11

  Czyli wychodzić nie wolno, pracować nie wolno, szkoły zamkniete, granice zamknięte, sejm zdalny na Nowogrodzkiej ale nic się nie stało Polacy i chodźmy na wybory (i niech tylko nikt od państwa nie chce odszkodowania bo przecież żadnego stanu nadzwyczajnego nie ma). Co za @#$%^ w tym PIS

 • sunzi15

  Oceniono 10 razy 8

  Moze by wyborcom dac wglad w to jak kto glosowal?
  Czy ta ustawa jest zgodna z Konstytucja RP?

 • darnell

  Oceniono 8 razy 8

  Opozycja po raz kolejny poddała się pisowi walkowerem.

 • szuwarekwodnik

  Oceniono 14 razy 8

  Najlepsze jest to, że w polsce można ograniczać swobody konstytucyjne rozporządzeniem. Pis skończył z prawem tylko po to żeby duda mógł zostać prezydentem. Oczywiście nie ma szans na skuteczny protest. Tak pogrzebaliśmy państwo prawa. Mamy dyktaturę.

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 10 razy 8

  Zdalne obrady będą wyglądały jak zdalne lekcje. Nikt nie zauważy jeszcze, jak PIS zmieni konstytucję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX