Francja. Tysiące osób chcą pociągnięcia premiera do odpowiedzialności za zorganizowanie wyborów

We Francji dwieście dwadzieścia tysięcy osób podpisało się pod petycją o pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej premiera i byłej minister zdrowia. Powodem jest zezwolenie przez nich na przeprowadzenie pierwszej tury wyborów samorządowych. Odbyły się one 15 marca, w czasie epidemii koronawirusa.

Przeprowadzenie pierwszej tury wyborów samorządowych spotkało się z licznymi głosami krytyki i sprzeciwu ze strony społeczeństwa i francuskiej opozycji. Z kolei władze twierdziły, że wybory muszą się odbyć ze względu na konieczność przestrzegania zasad demokracji. W opinii przeciwników, w sytuacji ekspansji wirusa zagrożone były zdrowie i życie ludzkie.

Inicjatywa oskarżenia premiera Edouarda Philippe’a i ówczesnej minister zdrowia Agnes Buzyn o, jak to ujęto, "kłamstwo w majestacie państwa" pojawiła się w internecie w sobotę. Do dzisiaj podpisy pod petycją złożyło ponad dwieście dwadzieścia tysięcy osób.

To pokłosie pozwu, z jakim do sądu wystąpiło sześciuset francuskich lekarzy, którzy twierdzą, że premier i była minister zdawali sobie sprawę z ryzyka, jakie dla społeczeństwa niesie ze sobą organizacja wyborów. W tej chwili kilkadziesiąt osób z komisji wyborczych i wolontariuszy jest zarażonych koronawirusem. 

Jak pisaliśmy w czwartek rano, do szpitali zgłaszają się członkowie komisji z lokali wyborczych m.in. z Paryża, Wersalu, Sekwany-Saint-Denis czy Billom. W najpoważniejszym stanie są przewodniczący komisji w Mitry-Mory oraz Billom: jedną z pacjentek jest 62-letnia kobieta, która przebywa w szpitalu w ciężkim stanie. Zakażony jest także kandydat partii prezydenckiej LREM Yvon Berland oraz burmistrz Nicei Christian Estrosi.

Zobacz wideo Premier zapowiada „nową normalność”. Co się zmieni?

Koronawirus we Francji. "Organizacja wyborów w tym czasie to było szaleństwo"

Z kolei deputowany Francji Nieujarzmionej Eric Coquerel informuje, że w podparyskim rejonie Sekwana-Saint-Denis doszło "do masakry wśród wolontariuszy". - Nie ma zbyt wielu testów, więc nie wszyscy wolontariusze mogą być zbadani. U wielu z nich jednak potwierdzono już zakażenie koronawirusem, a większa część ma objawy, które sugerują zakażenie COVID-19. Organizacja wyborów w tym czasie to było szaleństwo - podsumował polityk. Przeprowadzenie wyborów w czasie epidemii koronawirusa skrytykował również burmistrz Billom. 

W pierwszej turze wyborów samorządowych, które odbyły się w niedzielę 15 marca, udział wzięło 38,77 procent uprawnionych do tego obywateli. Poprzednim razem frekwencja wyborcza wyniosła 54,54 procent.

Więcej o:
Komentarze (69)
Francja. Tysiące osób chce pociągnięcia premiera do odpowiedzialności za zorganizowanie wyborów
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 26 razy 16

  Kaczor nie odpowiada za nic , więc może robić wybory a odpowiadać będzie tępy Mateusz do spółki z Witek .

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 22 razy 14

  Jak widać,we Francji panuje system prezydencki, a nie szeregowoposelski...

 • jael53

  Oceniono 15 razy 13

  U nas w majestacie państwa kłamie się bezkarnie i przyznaje sobie za to sute premie.

 • kotprezesa

  Oceniono 11 razy 7

  Kaczor dawno nikogo nie zabił.
  Musi powtórzyć.. jak to seryjny morderca.
  P🖕🏼S z wami.

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 7 razy 7

  Myślę, że mimo uparcia władzuchny wybory 10 maja się nie odbędą. Do tego czasu już będzie u nas tak szalała zaraza, że nie uda im się ten numer.

 • threemen

  Oceniono 9 razy 7

  U nas Kaczyńskiego nikt nie pociągnie do odpowiedzialności. Tak sobie zorganizował państwo, że nie ma takiej siły.

 • fuqu

  Oceniono 7 razy 5

  Pokażemy Żabojadom waleczność Wolaków.
  Nową Somosierrę im pokażemy i 120% uprawnionych pójdzie do wyborów.

  P.S.
  Somosierra wąwóz w Hiszpanii słynny z szarży polskich Szwolezerów.
  Udział w szarży 125 szwoleżerów
  Zabitych/zmarłych od ran 57.

  No to do szarży !
  Cesarz na was patrzy !!
  Ii Adrian z wami wolacy !!!!

 • majastani

  Oceniono 5 razy 5

  Renciści dostana czternastkę i do urny za 250 złotych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX