Aleksander Kwaśniewski "uziemiony" w Szwajcarii. Powrót do Polski? "To bardzo trudne komunikacyjnie"

W związku z pandemią koronawirusa były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski został "uziemiony" w szwajcarskich górach. Polityk powiedział, że zastanawia się nad powrotem do kraju, ale nie jest to proste zadanie ze względów komunikacyjnych.

Aleksander Kwaśniewski udzielił wywiadu dla "Faktu". Powiedział, że epidemia koronawirusa spowodowała, że został "uziemiony" w górach w Szwajcarii i zamiast jeździć na nartach, przechodzi autokwarantannę. Zapytany o to kiedy wraca do Polski, stwierdził, że zastanawia się nad tym, ale obecnie jest to "bardzo trudne komunikacyjnie", dlatego wraz z żoną daje sobie czas na decyzję do końca marca.

- Wszystkie wydarzenia międzynarodowe - konferencje, spotkania wykłady są zawieszone. Optymistycznie oceniano, że może w połowie maja wróci to do jako takiej normy, ale odwoływane są teraz także czerwcowe wydarzenia. A PiS chce robić wybory! - powiedział Aleksander Kwaśniewski.

Zobacz wideo Przed nami święta, majówka i wybory. Czy rozwój epidemii przyspieszy?

Aleksander Kwaśniewski: "Czy Jarosław Kaczyński naprawdę uważa, że Polska jest wyspą szczęśliwości?"

Były prezydent stanowczo stwierdził, że wybory prezydenckie 2020 powinny zostać przeniesione na późniejszy termin, bo stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia tysięcy ludzi. Stwierdził także, że kampania wyborcza to fikcja, bo zarówno media, jak i obywatele myślą przede wszystkim o walce z wirusem, a powołanie komisji wyborczych może okazać się poważnym problemem. 

- W ponad 20 krajach przełożono wybory i referenda, podjęto bezprecedensową decyzję o przesunięciu terminu igrzysk olimpijskich, mimo poniesionych kolosalnych nakładów - zauważył Aleksander Kwaśniewski.

Kiedy prowadzący rozmowę przypomniał mu wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że przeprowadzenie majowych wyborów jest możliwe, Aleksander Kwaśniewski zapytał, czy prezes PiS myśli, że Polska "jest wyspą szczęśliwości i z nami wirus obejdzie się wyjątkowo łagodnie?".

- Może jesteśmy wyspą nieodpowiedzialności i władze nie wiedzą, jakie ryzyko wiąże się z organizowaniem wyborów? A może jesteśmy na wyspie cynizmu PiS, gdzie wybory majowe przeprowadzone za wszelką cenę, bez troski o zdrowie Polaków, mają dać urzędującemu prezydentowi zwycięstwo, bo jesienią może być różnie? - mówił były prezydent. 

Przeczytaj także:

Więcej o: