Wielkanoc w tym roku będziemy obchodzili inaczej. Są wytyczne Watykanu

Nawet pandemia koronawirusa nie jest w stanie przesunąć Wielkanocy, bo jest ona najważniejszym wydarzeniem chrześcijańskiego roku liturgicznego. Watykan wydał jednak wskazówki dla księży i biskupów, jak celebrować święta wielkanocne w tym trudnym czasie.

Dokument z sugestiami dotyczącymi tegorocznej Wielkanocy wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Wynika z niego, że święta wielkanocne nie mogą być przesunięte, ale jeśli wymaga tego sytuacja, obchody świąt wielkanocnych mogą odbyć się nieco inaczej niż zazwyczaj. 

Zobacz wideo Czy rząd wystarczająco przygotował się na nadejście koronawirusa?

Wielkanoc 2020. Jakie zmiany w nabożeństwach w związku z koronawirusem?

Watykan apeluje, aby msze święte odprawiane w Niedzielę Palmową odbywały się wewnątrz kościołów. Dopuszcza także przeniesienie Mszy św. Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na późniejszy termin. Z dokumentu wynika, że w czasie Wielkiego Tygodnia mają odbywać się misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, jednak biskupi i proboszczowie mogą celebrować je bez fizycznego udziału wiernych. Jeśli się na to zdecydują, mają zawiadomić wiernych o czasie rozpoczęcia misteriów, "ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach". Kongregacja informuje, że w świętowaniu Wielkanocy 2020 pomocne będą relacje mszy świętych prowadzone przez media.

"Wigilia Paschalna powinna być sprawowana tylko w kościołach katedralnych i parafialnych, w miarę rzeczywistych możliwości ustalonych przez osoby odpowiedzialne" -  czytamy w komunikacie. Kongregacja zaleca rezygnację z rozpalania ogniska i wszelkich procesji związanych z Wielkim Tygodniem. Te ostatnie - sugeruje Watykan - mogą zostać przeniesione na późniejszy termin, np. 14 i 15 września. Oprócz tego zachęca, aby w Wielki Czwartek pominąć gest obmywania nóg, który już dziś jest fakultatywny.

Przeczytaj także:

Więcej o: