Francja: coraz więcej członków komisji zakażonych koronawirusem. "Te wybory to był błąd"

Pomimo podjętych środków ostrożności, coraz więcej wolontariuszy i komisarzy pracujących przy wyborach samorządowych we Francji, jest zakażonych koronawirusem. Deputowany Francji Nieujarzmionej przyznaje, że organizacja wyborów w czasie epidemii to był błąd władz.

Podjęte środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, żele do dezynfekcji rąk oraz kolejki, w których wyborcy mieli ustawiać się w zalecanej odległości, nie wystarczyły. Jak podają francuskie media komisarze wyborczy zgłaszają, że u coraz większej liczby wolontariuszy pomagających przy wyborach, potwierdzone zostaje zakażenie koronawirusem.

Jak podaje "Ouest France" do szpitali zgłaszają się członkowie komisji z lokali wyborczych z Paryża, Wersalu, Sekwany-Saint-Denis, Val d'Oise, Sekwany i Marny czy Billom. W najpoważniejszym stanie są przewodniczący komisji w Mitry-Mory oraz Billom: jedną z pacjentek jest 62-letnia kobieta, która przebywa w szpitalu w ciężkim stanie. Zakażony jest także kandydat partii prezydenckiej LREM Yvon Berland oraz burmistrz Nicei Christian Estrosi.

Więcej przypadków zakażeń wśród wolontariuszy. "Organizacja wyborów w tym czasie to było szaleństwo"

Deputowany Francji Nieujarzmionej Eric Coquerel informuje, że w podparyskim rejonie Sekwana-Saint-Denis doszło "do masakry wśród wolontariuszy". - Nie ma zbyt wielu testów, więc nie wszyscy wolontariusze mogą być zbadani. U wielu z nich jednak potwierdzono już zakażenie koronawirusem, a większa część ma objawy, które sugerują zakażenie COVID-19. Organizacja wyborów w tym czasie to było szaleństwo - podsumował polityk.

Zobacz wideo Fogiel o możliwości solidarnego wycofania kandydatów opozycji

Przeprowadzenie wyborów w czasie epidemii koronawirusa krytykuje też burmistrz Billom. - Idealnym zachowaniem byłoby odwołanie tych wyborów. Byliśmy jednak pod koniec kampanii wyborczej i większość z nas już chciała to zakończyć - powiedział.

W pierwszej turze wyborów samorządowych, które odbyły się w niedzielę 15 marca udział wzięło 38,77 procent uprawnionych do tego obywateli. Poprzednim razem frekwencja wyborcza wyniosła 54,54 procent. W regionach, gdzie do tego momentu stwierdzono najwięcej przypadków zakażeń - w regionach Oise i Dolny Ren - frekwencja spadła od 10 do 20 punktów procentowych.