Francja: coraz więcej członków komisji zakażonych koronawirusem. "Te wybory to był błąd"

Pomimo podjętych środków ostrożności, coraz więcej wolontariuszy i komisarzy pracujących przy wyborach samorządowych we Francji, jest zakażonych koronawirusem. Deputowany Francji Nieujarzmionej przyznaje, że organizacja wyborów w czasie epidemii to był błąd władz.

Podjęte środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, żele do dezynfekcji rąk oraz kolejki, w których wyborcy mieli ustawiać się w zalecanej odległości, nie wystarczyły. Jak podają francuskie media komisarze wyborczy zgłaszają, że u coraz większej liczby wolontariuszy pomagających przy wyborach, potwierdzone zostaje zakażenie koronawirusem.

Jak podaje "Ouest France" do szpitali zgłaszają się członkowie komisji z lokali wyborczych z Paryża, Wersalu, Sekwany-Saint-Denis, Val d'Oise, Sekwany i Marny czy Billom. W najpoważniejszym stanie są przewodniczący komisji w Mitry-Mory oraz Billom: jedną z pacjentek jest 62-letnia kobieta, która przebywa w szpitalu w ciężkim stanie. Zakażony jest także kandydat partii prezydenckiej LREM Yvon Berland oraz burmistrz Nicei Christian Estrosi.

Więcej przypadków zakażeń wśród wolontariuszy. "Organizacja wyborów w tym czasie to było szaleństwo"

Deputowany Francji Nieujarzmionej Eric Coquerel informuje, że w podparyskim rejonie Sekwana-Saint-Denis doszło "do masakry wśród wolontariuszy". - Nie ma zbyt wielu testów, więc nie wszyscy wolontariusze mogą być zbadani. U wielu z nich jednak potwierdzono już zakażenie koronawirusem, a większa część ma objawy, które sugerują zakażenie COVID-19. Organizacja wyborów w tym czasie to było szaleństwo - podsumował polityk.

Zobacz wideo Fogiel o możliwości solidarnego wycofania kandydatów opozycji

Przeprowadzenie wyborów w czasie epidemii koronawirusa krytykuje też burmistrz Billom. - Idealnym zachowaniem byłoby odwołanie tych wyborów. Byliśmy jednak pod koniec kampanii wyborczej i większość z nas już chciała to zakończyć - powiedział.

W pierwszej turze wyborów samorządowych, które odbyły się w niedzielę 15 marca udział wzięło 38,77 procent uprawnionych do tego obywateli. Poprzednim razem frekwencja wyborcza wyniosła 54,54 procent. W regionach, gdzie do tego momentu stwierdzono najwięcej przypadków zakażeń - w regionach Oise i Dolny Ren - frekwencja spadła od 10 do 20 punktów procentowych.

Więcej o:
Komentarze (163)
Francja: coraz więcej członków komisji zakażonych koronawirusem. "Te wybory to był błąd"
Zaloguj się
 • antipatico

  Oceniono 79 razy 75

  10 maja gnom szykuje nam remake tego horroru. Z 20 milionami statystów w roli zombie.

 • antypiss

  Oceniono 53 razy 53

  To teraz widzę oczami wyobraźni jak walą drzwiami i oknami kandydaci na członków komisji wyborczych w Polsce. Prawdziwi patryoci.

 • annanatt

  Oceniono 42 razy 42

  Czy nienawidzący ludzi starzec z kotem to czyta? Czy dalej żyje w swojej kuwetowej bańce?

 • van_klomp

  Oceniono 39 razy 39

  Po 10 maja elektorat wyPAD-a będzie schodził z tego świata w tysiącach dziennie. Czas nagli....

 • syriusz.wila

  Oceniono 37 razy 35

  Babuniu, dziaduniu, idź na wybory, za 3 miesiące nie będzie kto miał chodzić do kościółka.

 • roman.wurster

  Oceniono 32 razy 32

  No przeciez GLOWNY STRATEG zapewnia ze nam sie nic nie stanie -
  i.....
  zrobmy takie wybory
  ktorych nie przezyje nikt

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 27 razy 27

  no jak tam pisiory? eksperyment wyborczy na 20 milionach Polaków w maju to ciągle super pomysł, jak twierdzi prezio?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX