Szumowski w Gazeta.pl: Drastyczne decyzje podjęliśmy pierwsi. Nie ma w Europie państwa, które działało szybciej

Minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl. Wyjaśniał widzom, że decyzje polskiego rządu nie są oparte na twardych danych, ale - zdaniem ministra - oczekiwanie na nie we Włoszech, Hiszpanii czy w Niemczech - "spowodowało katastrofę epidemiczną".
Zobacz wideo

Łukasz Szumowski w Porannej rozmowie Gazeta.pl zapewniał, że działania państwa ws. koronawirusa były "adekwatne albo wyprzedzające" wobec tego, jak działały inne kraje.  

Drastyczne decyzje o zamknięciu szkół, uniwersytetów, zamknięciu granic, to były decyzje, które podejmowaliśmy tak naprawdę jako pierwsi. Dostaje dziesiątki wiadomości, które mówią: "podejmujecie decyzje bez danych naukowych, dlaczego działacie tak radykalnie?”. To są decyzje bez ewidentnych danych, ale widzimy, co się stało, kiedy Włosi, Hiszpanie czy Niemcy czekali na dane naukowe. Widzimy, że to oczekiwanie spowodowało katastrofę epidemiczną

- oceniał minister zdrowia. 

"Nie ma w Europie państwa, które zadziałało szybciej"

Szumowski odniósł się również do słów Michała Dworczyka, który pierwotnie mówił, że w Polsce jesteśmy gotowi przyjąć każdą liczbę chorych, a teraz stwierdza, że "nie doceniliśmy skali zagrożenia".  

Nasze decyzje podyktowane formalnymi decyzjami WHO i CDC były bardzo szybkie. Jak tylko wystąpiły informacje, że wirus jednak jest we Włoszech i jest klaster we Włoszech, a nie pojedyncze przypadki zachorowań, to natychmiast uruchomiliśmy wszystkie procedury. Chyba nie ma w Europie państwa, które zadziałało szybciej. To z ręką na sercu mogę powiedzieć.
Z drugiej strony to jest prawda, że skala tego, co zdarzyło się we Włoszech, skala tego, co dzieje się w Hiszpanii, zaskoczyła nas wszystkich i myślę, że najbardziej zaskoczyła Włochów i Hiszpanów, bo nikt się nie spodziewał, że w kraju rozwiniętym, bogatym, w kraju, w którym teoretycznie wszystkie mechanizmy, wszystkie działania służby zdrowia są na najwyższym poziomie, może to się naprawdę wymknąć spod kontroli i rozprzestrzenić tak drastycznie

- wyjaśniał minister. Dodał, że rząd przygotowuje się na każdą ewentualność, również na powtórkę tego, co dzieje się we Włoszech i Hiszpanii. - Oczywiście żaden kraj na świecie nie jest gotowy na scenariusz włoski. On daleko przerósł możliwości wchłonięcia służby zdrowia, ale stąd decyzje legislacyjne po to, żebyśmy tego scenariusza włoskiego nie mieli. Zmieniliśmy sieć szpitali, tego większość krajów nie zrobiła - mówił. 

"To, że brakuje maseczek dla zwykłych szpitali jest prawdą"

Minister zdrowia przyznał, że docierają do niego wiadomości, że w szpitalach brakuje maseczek czy fartuchów, ale priorytetem rządu i Agencji Rezerw Materiałowych są obecnie szpitale i oddziały zakaźne oraz ratownictwo medyczne. - Środki ochrony osobistej poszły do wojewodów, do zespołów ratownictwa medycznego, do szpitali zakaźnych. Tam one są - zapewniał.

- Przy tysiącu zakażonych pacjentów, każdy szpital jednoimienny zakaźny otrzymał tysiąc sztuk sprzętu, a niektóre znacznie więcej. To pokazuje jak rozdysponowane są środki. A to, że brakuje maseczek dla zwykłych szpitali to jest też prawda. One dostały środki na zakup, wspomagamy je finansowo, ale nigdy nie było takiej sytuacji, żeby centralnie minister zaopatrywał w każdy rodzaj sprzętu wszystkie szpitale w Polsce. Mamy 800 szpitali w Polsce. Każdy dyrektor szpitala ma obowiązek zaopatrywać go w środki ochrony osobistej - mówił Szumowski. 

Więcej o:
Komentarze (368)
Szumowski w Gazeta.pl: Drastyczne decyzje podjęliśmy pierwsi. Nie ma w Europie państwa, które działało szybciej
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 71 razy 63

  Jako pierwsi i jedyni nie przystąpiliście do europejskiego przetargu na środki ochronne, bezczelny palancie!

 • antoszek22

  Oceniono 70 razy 60

  Nie wzięliśmy udziału w przetargu na zakup milionów środków ochrony nie zablokowaliśmy przyjazdu studentów z Włoch i Hiszpanii lub zamiennie środkow prewencji , musieliśmy podjąć inne działania .

 • arreis65

  Oceniono 57 razy 47

  - Przygotowania do zwiększonej liczby przypadków koronawirusa przebiegają codziennie. Rozpoczęliśmy te przygotowania parę miesięcy temu, kiedy usłyszeliśmy, bodaj 9 stycznia, o przypadkach koronawirusa. Później te przygotowania rosły, czy były coraz bardziej zaawansowane, z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień"
  tak kłamie szmateusz morawiecki !!!!

 • magda_breslau

  Oceniono 52 razy 40

  Gdzie jest sprzet do ochrony personelu szpitali? Gdzie byly dla nich szkolenia i procedury? Gdzie testy? Gdzie maseczki dla wszystkich Polakow? Kto spoznil sie z wyslaniem do Brukseli podania o sprzet (wszyscy dostana, Polska nie!)?

  Czy prawda jest, ze polski rzad prosil Chiny o odmowe sprzedazy maseczek prywatnym importerom z Polski? Czy dalej wierzysz, panie Szumowski, ze wybory w kaju sa mozliwe?

 • teofil-1

  Oceniono 39 razy 35

  Tylko gdzie dyrektor ma kupić skoro jest zakaz sprzedaży a to co jest to cena 10 zł za maseczkę. Sam kupiłem jedną i próbujemy sobie uszyć wg tego nie najlepszego wzoru, a co szpital ma sam szyć. Raz mówi że wszystko ma być w Agencji a za chwilę radźcie sobie sami bo my jesteśmy durniami

 • ar.co

  Oceniono 44 razy 34

  To dziwne, bo jakoś 25 państw w Europie już w STYCZNIU zajęło się staraniami o zbiorowy zakup środków ochronnych (i teraz te zakupy dostaną). W tym czasie w Polsce pisowscy złodzieje zajmowali się kneblowaniem sędziów i kombinowaniem, jak ukraść z budżetu 2 miliardy dla pisowskiej szczujni.

 • zsm-5

  Oceniono 37 razy 31

  Widzicie tow. Szumowski, skoro jesteście tak świetni mogliście od razu zamknąć ludzi w domach i nie robić nic więcej. Ewentualnie niech ludzie umierają w domach na współtowarzyszące choroby. Bez maseczek, kombinezonów, płynów odkażających, etc. Statystyki byłyby świetne - przynajmniej do czasu rocznego sprawozdania za 2020 z ilości zgonów w Polsce.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 35 razy 27

  że powtórzę ...
  JAKIE DECYZJE ?????????
  Siedzenie w domu, żeby zaniżać statystyki ?????????
  Koszt "siedzenia w domu", POD RYGOREM !!!!! a jakże,
  OBCIĄŻA TYLKO PRACODAWCÓW ???????
  "państwo" prawdziwe pieniądze daje tylko na propagandę ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX