Czy w Polsce nie powtórzy się scenariusz włoski? Łukasz Szumowski w Gazeta.pl: Nie mogę o tym zapewnić

Minister zdrowia był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl. Wyjaśniał, że nikt nie spodziewał się drastycznego przebiegu epidemii, z jakim mamy do czynienia we Włoszech czy Hiszpanii. - Choć było bardzo dużo sprzętu, bogate kraje, efekt był taki, że z powodu lekceważenia zaleceń, żeby zostać w domu, sytuacja wymknęła się spod kontroli - mówił Łukasz Szumowski.
Zobacz wideo

- Wszyscy patrzymy na to, co dzieje się w Hiszpanii, we Włoszech. Czy pan może z ręką na sercu zapewnić Polaków, że takie obrazki, czyli de facto skazywanie ludzi na śmierć z powodu braku sprzętu, nie powtórzą się w Polsce? - pytał swojego rozmówcę Jacek Gądek. 

Nie, oczywiście, że nie jestem, dlatego, że to zależy od tego jak będziemy się zachowywali wszyscy. To nie zależy od tego, ile sprzętu będziemy mieli w Polsce, to nie zależy od tego, ile będzie medyków w Polsce czy ile będzie szpitali w Polsce. Jak widzimy, scenariusz włoski czy hiszpański - tam, niestety, choć było bardzo dużo sprzętu, bogate kraje, efekt był taki, że z powodu trochę lekceważenia tych - bardzo trudnych oczywiście - ale jednak zaleceń, żeby zostać w domu, sytuacja wymknęła się spod kontroli.
W związku z tym jeśli zachowamy dyscyplinę i jeśli będziemy w domu, jeśli nie będziemy się spotykali bez naprawdę niezbędnej potrzeby, to tutaj żadnej gwarancji nie można dać, ale jeśli będziemy się zachowywać solidarnie i z życzliwością wzajemną, ale z dystansem, wtedy mamy szansę spłaszczyć tę krzywą na tyle, żeby każdy pacjent miał szansę na leczenie

- mówił minister zdrowia. 

Łukasz Szumowski wyjaśniał, że nie da się oszacować, kiedy dojdzie do szczytu zachorowań. - Mamy drastycznie różne przebiegi epidemii. Mamy japońską krzywą, którą udało się wypłaszczyć. Mamy krzywą hiszpańską czy włoską, gdzie to poszybowało pionowo. I teraz kiedy będzie szczyt to naprawdę zależy od nas, od nas jako Polaków - stwierdził. 

Minister odpowiadał również na pytanie o liczbę chorych, jaką jest w stanie przyjąć polska służba zdrowia.  Zapewnił, że gotowych jest 10 tys. miejsc w szpitalach na raz. - Oczywiście wtedy, kiedy będziemy chronili naszych medyków, naszych laborantów, bo tylko w takiej sytuacji mamy szanse, żeby miał kto nas leczyć - doprecyzował.  

Więcej o:
Komentarze (115)
Czy w Polsce nie powtórzy się scenariusz włoski? Łukasz Szumowski w Gazeta.pl: Nie mogę o tym zapewnić
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 31 razy 19

  Zgaduje, ze spelni sie raczej scenariusz iranski a nie wloski. System medyczny Lombardii przerasta masz wlasny o dwie klasy.

  Zaniedbanie personelu szpitali w Polsce w czasie pandemii jest kryminalne. Ci ludzie wyjda z tego z trauma jak po wojnie. Kiedy fala tsunami wtoczy sie do szpitali za kilka dni, szpitale zostana sparalizowane, ich personel w wiekszosci poddany kwarantannie, a Polacy umierac beda na podlogach tysiacami.

  I tylko w telewizji za dwa miliardy rocznie funkcjonariusze partii beda udowadniac jak sa sprawni i ile im zawdzieczamy. Wsrod nich - Szumowski, ktory dla dobra Polakow zapomnial o swej podstawowej roli, ale za to nie dosypia jak trzeba.

 • barbarella.net

  Oceniono 31 razy 17

  "Nie mogę o tym zapewnić "

  Ale przecież na Jasnej Górze zawierzył naszą służbę zdrowia najlepszej specjalistce.
  Czy on ma teraz jakieś wątpliwości? Jest słabej wiary? To zawierzenie było na pokaz?

 • footprintpl

  Oceniono 28 razy 16

  Kolejny sukces rządu PiS - Polska jedynym krajem na świecie, w którym zmarłych na COVID ubywa. Do wczoraj suma ofiar 15, dzisiaj zmalała do 14. Tak trzymać!

 • biesczad1

  Oceniono 15 razy 11

  Spoko: co setnemu zrobi się test, co dziesiątego zmarłego uzna się za ofiarę koronawirusa i nie powtórzy się włoski scenariusz - no i 10 maja suwereny pójdą na rzeź jak baranki...

 • kotprezesa

  Oceniono 17 razy 11

  "Obóz rządzący" miesiącami bagatelizował i lekceważył zagrożenie.
  Mieli inne problemy: TVP🖕S, górnicy, wybór limuzyn...
  Macie coś innego do powiedzenia poza tym, że Polacy będą chorować i umierać?

 • jahodovy

  Oceniono 8 razy 8

  "Nie mogę o tym zapewnić" - Jak to. Przecież mówiliście, że Polska jest busolą dla innych krajów?

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 10 razy 8

  Poruczniku Szumowski. Ryzykujecie wydalenie ze służby. Przecież rządowa tv ogłosiła że jest dobrze. Proszę nie przeszkadzać tylko popierać!

 • milleniusz

  Oceniono 16 razy 8

  A wybory?

  Poprzedni sukces Kaczyński zbudował na 96 trumnach. Te wybory chce wygrać po tysiącach trupów?

 • bigdonkey

  Oceniono 8 razy 6

  Media kłamią. A politycy łżą w żywe oczy.
  Od grudnia wiadomo o wirusie. Nie było czasu i pieniedzy na przygotowanie się i zabezpieczenie podstawowych środków ochrony osobistej? Oczywiście, że nie było, bo priorytetem była kampania prezydencka i wzmocnienie kasy rządowych mediów propagandy nadwyżką w budżecie.
  Zamknięcie granic, aczkolwiek samo w sobie chore, to o 2 miesiące za późno. Polski rząd, dopiero jak zrobił kupkę w gacie, pobiegł do apteki po pieluchę, żeby w razie sraczki nie zabrudzić bielizny.
  I znowu, kosztem ludzi przekraczających granice i poddanych kwarantannie, rząd odtrąbi swój sukces. A kto za to zapłaci - ci ludzie, którzy nie pracują bo siedzą.
  Może poznamy liczby, ile zidentyfikowano osób zakażonych w stosunku do zamkniętych w kwarantannie.
  A co najciekawsze. Ci ludzie, zamknięci w kwarantannie nie są izolowani od siebie. Jeśli wśród np 50 osób będzie 1 wirusem, a 20 się zarazi w czasie kwarantanny, to co ogłosi rząd? Przechycilismy 40% zainfekowanych podróżnych?
  A jeśli w czasie takiej kwarantanny zastaną dowiezione kolejne osoby (bo tak to się odbywa) to Ci, którym waśnie kończy się 14go dniowy okres, moga złapać wirusa i za dzień, 2 wyjść I jako zdrowi zacząć odwiedzać rodzinę, znajomych. "Bezpiecznie", bo przecież prosto po kwarantannie.
  Tak samo jest to dobre rozwiązanie, jak mądrzy są ci, co to wymyślili.
  Kwarantanna spełni swoje zadanie, jeśli będą odpowiednie warunki ku temu, a to troszkę kosztuje. Ale przy takich wydatkach: ojciec dyrektor z całym jego burdelikiem, TVpis🤔
  Domyślam, że większość tych mądrych głów jest owocem oszczędności, swoich ojców, którzy zamiast kupować jednorazowe prezerwatywy używali takich, robionych na drutach.
  Jacy wyborcy, taki rząd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX