Koronawirus w Polsce. Wiceminister zdrowia: Te święta wielkanocne będą innymi świętami

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że zbliżające się Święta Wielkanocne będą inne niż dotychczas. Według gościa Programu 1. Polskiego Radia, prawdopodobnie trzeba będzie zrezygnować z dużych rodzinnych spotkań.

- Myślę, że będziemy musieli w jakiś sposób sami te święta spędzić. Jest to bardzo przykre, ale to naprawdę wyjątkowy czas. Od tego czy nie będziemy wychodzili z domu, naprawdę bardzo wiele zależy - mówił wiceminister zdrowia. Waldemar Kraska zaapelował o otoczenie szczególną opieką osób starszych, które są szczególnie narażone na konsekwencje zakażenia koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Kraska: Dla zdrowia psychicznego czasami dobrze jest się z tego domu wyrwać

Waldemar Kraska przypomniał, że zalecane jest pozostanie w domu, ale można czasami wyjść na spacer. - Dla zdrowia psychicznego czasami dobrze jest się z tego domu wyrwać, ale cały czas apelujemy, żeby to nie było więcej niż dwie osoby - mówił wiceminister zdrowia.

Z domu można wychodzić w kilku przypadkach - do pracy, w niezbędnych potrzebach, czyli po zakupy lub do lekarza, w sytuacjach, gdy pomagamy innym lub, aby wziąć udział w praktykach religijnych. Można też na przykład wyjść na spacer z psem lub pobiegać. Nie wolno jednak wychodzić w grupie większej, niż dwie osoby, o ile nie jest to rodzina. Należy zachować między sobą odległości zapewniające bezpieczeństwo.

Zobacz wideo Lekarz radzi jak samemu zrobić maseczkę ochronną [Źródło: Dzień dobry TVN/x-news]

W Polsce dotychczas zarejestrowano 1085 przypadków koronawirusa. Zmarło 15 osób. Liczba zakażeń na świecie przekroczyła 470 tysięcy. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 21 tysięcy osób (aktualne doniesienia możecie śledzić w naszej relacji>>).

Waldemar Kraska, pytany w programie o prognozowanie liczby zachorowań stwierdził, że w tej chwili trudno jest przewidzieć tendencję ich wzrostu. Jest to ponoć spowodowane niewielką liczbą zakażeń potwierdzonych dotychczas na terenie kraju. Oceniał, że prognozy będą zapewne możliwe za około kilka dni, kiedy - jak mówił - "będziemy mieli niestety tych przypadków w Polsce zdecydowanie więcej".

Więcej o: