Koronawirus. Ukraina wprowadziła stan sytuacji nadzwyczajnej i zamyka granice

Premier Ukrainy Denys Szmyhal ogłosił, że wprowadza stan sytuacji nadzwyczajnej w całym kraju. Oprócz tego od piątku dla ruchu pasażerskiego zamknięte zostaną wszystkie ukraińskie granice.

Ukraińska rada ministrów podjęła decyzję o całkowitym zamknięciu granic dla ruch pasażerskiego. Premier Denys Szmyhal poinformował, że jest to konieczne, ponieważ w ciągu ostatnich tygodni źródłem zakażenia koronawirusem były osoby przyjeżdżające zza granicy. Polityk stwierdził, że ruch przez ukraińskie granice w dalszym ciągu się odbywa (dotychczasowe zakazy dotyczyły ruchu autobusowego, lotniczego, kolejowego i wjazdu cudzoziemców), co zwiększa liczbę zakażeń. Granice Ukrainy zostaną zamknięte w piątek 27 marca. 

Zobacz wideo Koronawirus rozlał się po świecie, a Chiny spieszą z pomocą. W co gra Xi Jinping? [OKO NA ŚWIAT]

Koronawirus. Ukraina wprowadza stan sytuacji nadzwyczajnej

W związku z rosnącą liczbą zakażonych koronawirusem rząd Ukrainy podjął decyzję o przedłużeniu ogólnokrajowej kwarantanny do 24 kwietnia. Premier Denys Szmyhal ogłosił także, że wprowadza stan sytuacji nadzwyczajnej w całym kraju. Nie jest on tożsamy ze stanem wyjątkowym i oznacza przede wszystkim wzmożenie działań służb ochrony cywilnej. Szef rządu Ukrainy podkreślił, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego nie ogranicza konstytucyjnych praw obywateli, a jedynie konsoliduje wysiłki na rzecz przezwyciężenia zagrożenia.

- Rząd kieruje się określonym planem zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dzisiejsza decyzja została podjęta z uwagi na fakt, że przypadki COVID-19 zostały już potwierdzone w 13 regionach i Kijowie - podkreślił premier Denys Szmyhal.

Koronawirus na Ukrainie

Na Ukrainie potwierdzono do tej pory 156 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło pięciu pacjentów, którzy zachorowali na COVID-19, a jedna osoba została uznana za wyleczoną. Oprócz tego u 1124 osób stwierdzono podejrzenie koronawirusa - informuje ukraińskie Ministerstwo Zdrowia

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (18)
Koronawirus. Ukraina wprowadziła stan sytuacji nadzwyczajnej i zamyka granice
Zaloguj się
 • owrank

  Oceniono 5 razy 3

  Granica zamknięta dla wszystkich czy tylko obcokrajowców i Ukraińcy będa mogli wrócic na Ukrainę i ewentualnie byc w kwarantannie ?

 • antipatico

  Oceniono 5 razy 3

  "Stan sytuacji nadzwyczajnej" - a tak konkretnie to czym się różni stan od sytuacji?

 • zigzaur

  Oceniono 13 razy 3

  No, rychło wczas, ale lepiej późno niż wcale. Morską granicę też niech zabezpieczą. Przed kacapowirusem.

 • uploadhelski

  Oceniono 2 razy 2

  "Pomimo podjętych środków ostrożności, coraz więcej wolontariuszy i komisarzy pracujących przy wyborach samorządowych we Francji, jest zakażonych koronawirusem" - czyli co, u nas to niemożliwe? Nie zdarzy się? Po co te głosowania teraz? Jak można utrzymywać że wybory prezydenta muszą się odbyć?
  Co należy zrobić:
  1. przeczytać Konstytucję
  2. Zamknąć posiedzenie Sejmu (o ile wiem, mogę się mylić - jeśli nie obraduje Sejm, to rzą może wprowadzić jeden ze stanów nadzwyczajnych)
  3. Wprowadzić stan wyjątkowy (lub bardziej pasującą jego odmianę)
  4.. Jasno sformułować przepisy, zakazy i nakazy
  5. Zgodnie z Konstytucją odłożyć wybory prezydenta
  Obecnie wprowadzane zakazy i nakazy nie mają podstawy prawnej - nie można ograniczać swobód obywatelskich bez wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych.

 • expert325

  Oceniono 18 razy 2

  Rozsądna i mądra władza, Бажаю Вам міцного здоров'я!

 • przewodnik

  0

  To źle dla Polski.
  Jeżeli Ukraińcy są gotowi poświęcić swoich pobratymców, to co zrobią w godzinie próby z Polakami?
  Historia stosunków polsko-ukraińskich od XVII wieku nie pozostawia złudzeń.

 • uploadhelski

  Oceniono 2 razy 0

  widzicie wyznawcy pislamu? Kolejny kraj nie owija w papierki, wprowadza legalnie jedną z form stanu wyjątkowego. U nas jakieś manewry - nowe ograniczenia, kwarantanny - na jakiej podstawie?!!! Oczywiście zalecenia i przepisy mogą być i ostrzejsze, ale na jakiej podstawie?

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy -2

  "stan sytuacji nadzwyczajnej"?

  przeżyli jednomiesięczny(!) stan wojenny, to i z sytuacją nadzwyczajną dają se radę ...

 • prawyisprawiedliwy

  Oceniono 27 razy -19

  Gdyby brali przykład z Polski uniknęliby drastycznych kroków. Uczcie się od najlepszych ukraińscy. Polska jest modelowym przykładem jak należy walczyć z takimi zagrożeniami. Przepisem na sukces są fachowcy rządowi, którzy poświęcają się dla dobra Ojczyzny. Po ich owocach ich poznacie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX