Poranna Rozmowa Gazeta.pl. Szumowski: Nie mogę zapewnić, że scenariusz włoski się nie powtórzy

- Nie mogę zapewnić, że scenariusz włoski się nie powtórzy. To zależy od naszego zachowania - mówił w Porannej Rozmowie Gazeta.pl minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak zaznaczał, nikt nie ma pojęcia, kiedy w Polsce może dojść do apogeum zachorowań. - Patrząc na wykresy, to są tygodnie, ale wszystko zależy od nas - ocenił. Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy Jacka Gądka

W specjalnym wydaniu Porannej Rozmowy Gazeta.pl Jacek Gądek rozmawiał z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Według najnowszego stanu na poranek 26 marca w Polsce mamy 1051 przypadków zakażenia koronawirusem, a 14 zakażonych osób zmarło. Do 11 kwietnia obowiązuje szereg obostrzeń, niewykluczone, że ten stan się przedłuży, jeśli będzie tego wymagać sytuacja.

W Porannej Rozmowie Gazeta.pl minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał, że w Europie nie ma państwa, które zareagowałoby na pandemię szybciej niż Polska. Sporo miejsca w rozmowie Jacka Gądka zajęły porównania do wydarzeń z Włoch i Hiszpanii. - Nie mogę zapewnić, że scenariusz włoski się nie powtórzy. To zależy od naszego zachowania. (...). Jesteśmy 2-3 tygodnie do tyłu. Przygotowujemy się również na scenariusz znany z Hiszpanii/ (...). Żaden kraj na świecie nie jest gotowy na scenariusz włoski - mówił minister zdrowia.

Jak zapewniał Szumowski Porannej Rozmowie Gazeta.pl, docierają do niego postulaty szpitali w sprawie maseczek czy fartuchów, wskazał też, że organizowany jest zakup sprzętu, jednak w tej kwestii panuje między państwami "brutalna walka". - Nie ma solidarności europejskiej - powiedział.

- Jest za wcześnie, by o tym mówić - stwierdził minister zdrowia w odpowiedzi na pytanie, czy koronawirus wpłynie na zaplanowane na 10 maja wybory.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy!

Więcej o: