RCB wysyła SMS-y o koronawirusie. Przypomina o nowych środkach bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaczęło wysyłać SMS-y do wszystkich osób znajdujących się na terenie Polski. W wiadomości przypomina o nowych środkach bezpieczeństwa, które wprowadził polski rząd.

Przypomnijmy, że 24 marca premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o wprowadzeniu nowych środków bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa. Obostrzenia dotyczące przemieszczania się i gromadzenia weszły w życie w środę 25 marca. Przypominają o tym wiadomości SMS, które rozsyła Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

"Od 25.03 rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem" - czytamy w SMS-ie od RCB, w którym widnieje hasztag #ZostańWDomu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa odsyła w wiadomości do strony internetowej, na której można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące nowego rozporządzenia. Polskie władze informują tam m.in. o tym, w jakich przypadkach możemy wyjść z domu, jak funkcjonuje transport publiczny i ile osób może brać udział we mszy świętej. 

Zobacz wideo Premier ogłasza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, a także ograniczenia w poruszaniu się w komunikacji publicznej

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed rzekomymi szczepieniami na koronawirusa

Niestety, nie wszystkie wiadomości, które wyglądają na adresowane przez instytucje rządowe, rzeczywiście nimi są. Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed SMS-ami, które zawierają fałszywe informacje na temat płatnych szczepień na koronawirusa. Treść takiej wiadomości może brzmieć na przykład tak:

RP informuje o obowiązkowych szczepieniach na koronawirusa. Szczepienie zaczyna się od 20.03.2020. Koszt 10 zł, opłać, aby uniknąć kolejek

W SMS-ie takim znajduje się link, pod którym rzekomo można opłacić szczepienie na koronawirusa. Nie należy w niego klikać. To kolejna próba oszustwa związana z epidemią.

Kiedy będzie dostępna szczepionka na koronawirusa?

Przypomnijmy, że szczepionka na koronawirusa w dalszym ciągu nie jest dostępna. Kiedy uda się ją opracować, konieczne będzie przeprowadzenie różnego rodzaju testów, zanim zostanie ona wypuszczona na rynek. Szacuje się, że szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 będzie dostępna najwcześniej w połowie 2021 roku - informuje BBC. Nad szczepionką pracuje obecnie ponad 30 różnych firm i ośrodków z całego świata. Jeden z nich - wyprodukowana przez bostońską firmę biotechnologiczną Moderna - wkrótce będzie testowana na ludziach - pisze "The Guardian"

Przeczytaj także:

Więcej o: