Zielona Góra. Zamknięto oddział chirurgii dziecięcej. 4-latek zakażony koronawirusem

Oddział chirurgii dziecięcej zielonogórskiego szpitala został zamknięty po tym, jak u 4-letniego dziecka potwierdzono zakażenie koronawirusem, informuje zielonogórska "Gazeta Wyborcza". Jak się okazało, babcia chłopca zataiła przed lekarzami, że matka 4-latka wróciła niedawno z Niemiec i ma objawy mogące sugerować chorobę COVID-19.

Jak podaje zielonogórska "Gazeta Wyborcza", 4-latek trafił na oddział chirurgii dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze 20 marca. Lekarze przeprowadzający wywiad zapytali babcię chłopca o to, czy mógł on mieć kontakt z kimś narażonym na zakażenie koronawirusem. Kobieta zaprzeczyła, jednak chłopiec i tak przeszedł test na obecność patogenu. Badanie dało wynik pozytywny. 

Zielona Góra. U 4-latka potwierdzono obecność koronawirusa. Babcia dziecka zataiła przed lekarzami kluczowe informacje

Jak się okazało kobieta zataiła, że matka 4-latka, po tym jak wróciła z Niemiec, miała gorączkę i mocno kaszlała. 24 marca zdecydowano o niemal całkowitym zamknięciu Oddziału Chirurgii Dziecięcej. Zawieszono dyżury lekarzy, personel objęto kwarantanną, a pacjentów przetransportowano do Gorzowa i Poznania. 

Co ważne, chłopiec trafił najpierw na szpitalny oddział ratunkowy zielonogórskiego szpitala. Część personelu tego oddziału poddała się już testom na obecność wirusa SARS-CoV-2 i oczekuje na wyniki. 

– Chłopiec leżał na oddziale od piątku. I jak to z czterolatkiem bywa, wszędzie go było pełno, nie potrafił wysiedzieć w łóżku. Kontakt z nim miał właściwie cały personel, poza mną. I wszyscy muszą przejść teraz kwarantannę – mówi gazecie dr n. med. Jan Nowak, kierownik klinicznego oddziału chirurgii dziecięcej, specjalista chirurgii i urologii dziecięcej.

Chłopiec wraz z rodziną przebywa obecnie na kwarantannie domowej.

Ministerstwo Zdrowia: 31 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

W środę po godz. 13 Ministerstwo Zdrowia przekazało aktualne informacje na temat nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Testy potwierdziły COVID-19 u kolejnych 31 osób.

W związku z tym liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła już do 957 osób. Najwięcej przypadków zdiagnozowanych zostało do tej pory województwie mazowieckim. "Z przykrością informujemy, że w szpitalu w Bolesławcu z powodu koronawirusa zmarł 71-letni mężczyzna" - przekazał resort. Liczba ofiar COVID-19 wzrosła tym samym do 13 osób. 

Więcej o: