Bijący dzwon Zygmunt. Rozbrzmiewa tylko w najważniejszych i najtrudniejszych dla Krakowa i Polski chwilach

W samo południe rozległ się dźwięk dzwonu Zygmunt, który rozbrzmiewa tylko w najważniejszych i najtrudniejszych dla Krakowa i Polski chwilach. Dziś jego bicie towarzyszyło modlitwom o ustanie epidemii koronawirusa.

Dzwon Zygmunt to najsłynniejszy polski dzwon. Znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Jego dźwięk można usłyszeć tylko w święta oraz w historycznych momentach. W ostatnich latach zadźwięczał m.in. po pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, z okazji 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża i po przybyciu papieża Franciszka na Wawel z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Dlaczego w Polsce biły dziś dzwony? Papież Franciszek wezwał do wspólnej modlitwy

25 marca 2020 roku również okazał się istotnym dniem. O godzinie 12 chrześcijanie na całym świecie modlili się o ustanie epidemii koronawirusa. Wznosili także modły w intencji chorych i zmarłych oraz pracowników służb medycznych.

Do wspólnej modlitwy zawezwał wiernych papież Franciszek. W ubiegłą niedzielę zaapelował, aby przyłączyć się do inicjatywy modlitewnej i w środowe południe odmówić modlitwę "Ojcze nasz". Na apel odpowiedział m.in. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, który poprosił w komunikacie, aby zabrzmiały dziś wszystkie kościelne dzwony w kraju.

Zobacz wideo Badanie na koronawirusa trwa do ośmiu godzin. Reszta czasu to logistyka

Przeczytaj także: