O 12 zabrzmią dzwony w kościołach w Polsce. Co to oznacza? To inicjatywa papieża Franciszka

W samo południe w całym kraju zabrzmią kościelne dzwony. Ma to związek z inicjatywą modlitewną, którą zapowiedział papież Franciszek. Wierni Kościoła będą modlić się w intencji ustania epidemii, za chorych, zmarłych oraz za służby medyczne.

W ubiegłą niedzielę papież Franciszek polecił wszystkim wiernym dwie inicjatywy modlitewne. Jedna z nich ma mieć miejsce dzisiaj, tj. w środę 25 marca o godzinie 12. Zwierzchnik Kościoła zachęcił wiernych, aby o tej porze odmówili modlitwę "Ojcze nasz". 

- W dniu, w którym wielu chrześcijan upamiętnia Zwiastowanie Dziewicy Maryi i Wcielenie Słowa, oby Pan wysłuchał jednomyślnej modlitwy wszystkich swoich uczniów, którzy przygotowują się na świętowanie zwycięstwa Zmartwychwstałego Chrystusa - mówił papież Franciszek.

Kolejna z zapowiedzianych inicjatyw ma się odbyć w piątek 27 marca. Papież poprosił wiernych, aby uczestniczyli duchowo w nabożeństwie, które poprowadzi na dziedzińcu Bazyliki św. Piotra.

Zobacz wideo Premier ogłasza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, a także ograniczenia w poruszaniu się w komunikacji publicznej

Modlitwa w intencji ustania epidemii. Arcybiskup Gądecki wydał komunikat 

W związku z apelem Ojca Świętego komunikat wydał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Zaapelował w nim, aby we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce biskupi oraz kapłani odmówili modlitwy "Anioł Pański", "Ojcze nasz" i trzy razy modlitwę "Zdrowaś Maryjo" w intencji ustania epidemii, za chorych, zmarłych oraz za służby medyczne. Zaapelował także, aby o 12 zabrzmiały wszystkie kościelne dzwony w kraju.

Arcybiskup Gądecki polecił także, aby spełnić prośbę przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy kardynała Angelo Bagnasco i odmówić dziś poniższą modlitwę:

„Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia. Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym. Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen. Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!”

Przeczytaj także:

Więcej o: