Rocznica katastrofy Tu-154. Czy Jarosław Kaczyński poleci do Smoleńska? Sasin: Był taki zamiar

10 kwietnia 2020 roku wypada dziesiąta rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak będą wyglądać obchody, skoro do 11 kwietnia obowiązuje zakaz zgromadzeń publicznych? Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że do Smoleńska wybiera się ok. 50-osobowa delegacja państwowa.

Jacek Sasin był gościem Radia ZET. Zapytany o zbliżającą się rocznicę katastrofy smoleńskiej i obchody z tym związane, powiedział, że mimo pandemii koronawirusa "musi nastąpić uczczenie", choć bez wielkich zgromadzeń i szczególnych uroczystości.

Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską

Rocznica katastrofy smoleńskiej. "Był zamiar", aby Jarosław Kaczyński poleciał z delegacją

Ze słów wicepremiera wynika, że do Smoleńska poleci około 50-osobowa "czysto państwowa" delegacja. Rodziny ofiar katastrofy oraz rodziny ofiar zbrodni katyńskiej nie udadzą się w tę podróż ze względu na ryzyko związane z koronawirusem.

- W dzisiejszej sytuacji, kiedy często są to osoby starsze, nie możemy podejmować takiego ryzyka i odpowiedzialności, żeby te osoby mogły uczestniczyć w uroczystościach. Nie możemy ich narażać - powiedział Jacek Sasin.

Zapytany o to, czy wśród delegatów, którzy polecą do Smoleńska, będzie także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicepremier odpowiedział, że według jego wiedzy "taki był zamiar pana prezesa", ale należy pamiętać o tym, że "sytuacja jest dynamiczna". Oprócz niego do Smoleńska mają udać się: premier Mateusz Morawiecki, jego współpracownicy i przedstawiciele klubów parlamentarnych, których wskażą szefowie tych klubów. 

Przeczytaj także:

Więcej o: