Koronawirus. Zakażony 17-latek zamiast kaszlu i gorączki ma zaburzenia smaku i węchu

Typowe objawy choroby COVID-19 to suchy kaszel, duszności i wysoka gorączka. Żadnego z nich nie zaobserwowano u 17-latka spod Ostrowa Wielkopolskiego, który zakaził się koronawirusem. Młody pacjent odczuwał jednak inne symptomy - zaburzenia smaku oraz węchu.

W poniedziałek 23 marca potwierdzono pierwsze zakażenie koronawirusem w powiecie ostrowskim. Pacjent, którego badania dały wynik pozytywny, to 17-latek. Chłopak był niedawno w Austrii i wrócił do kraju tuż przed wprowadzeniem obowiązkowej kwarantanny dla wracających do Polski z zagranicy. Mimo że nastolatek nie miał obowiązku izolacji, jego matka skontaktowała się ze służbami sanitarnymi, co umożliwiło monitorowanie jego stanu zdrowia.

Zobacz wideo Szumowski: Rozważamy wprowadzenie szybszych testów, ale mogą być one mniej dokładne

Koronawirus. Zakażony 17-latek ograniczał kontakty. Pięć osób na kwarantannie 

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Andrzej Bliński poinformował podczas wtorkowej telekonferencji, że stan chłopaka był zadowalający. 17-latek nie miał typowych objawów COVID-19 takich jak suchy kaszel czy gorączka, ale wykazywał inne symptomy - zaburzenia zmysłu węchu i smaku. Od młodego pacjenta pobrano wymaz. Wynik testu na obecność koronawirusa okazał się pozytywny - relacjonuje TVN Meteo

Choć 17-latek nie kwalifikował się do obowiązkowej kwarantanny, ograniczył kontakty z innymi ludźmi. Jak podaje "Głos Wielkopolski", ustalono, że w ostatnim czasie miał kontakt z pięcioma osobami, które poddano izolacji. Osoby te zostaną podane testom na wirusa SARS-CoV-2. Dyrektor ostrowskiego sanepidu wyjaśnił, że objawy, które zaobserwowano u 17-latka, są nietypowe, ale na podobne dolegliwości skarżyła się zakażona koronawirusem wiceminister zdrowia Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także:

Więcej o: