Prezydent Olsztyna za odłożeniem wyborów. Wyjaśnia, dlaczego ich organizacja jest niemożliwa

"Nie ma jak przyjmować zgłoszeń od kandydatów do komisji, nie można przeprowadzić spotkań organizacyjnych, nie sposób zachować zasady higieny - to powody, dla których organizacja wyborów 10 maja jest niemożliwa" - pisze prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Władze zapewniają, że pomimo walki z epidemią głosowanie ma się odbyć w terminie.
Zobacz wideo Sienkiewicz o stanie wyjątkowym i zmianie terminu wyborów

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna w piśmie do tamtejszego komisarza wyborczego oraz Delegatury Krajowego Biura Wyborczego poinformował, że w związku z epidemią koronawirusa "nie jest możliwe zorganizowanie w sposób bezpieczny dla mieszkańców miasta Olsztyna wyborów". Politycy partii rządzącej z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim zapewniają tymczasem, że nie ma powodu do przełożenia zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. 

"Mam nadzieję, że w trosce o nasze zdrowie i wiarygodność procesu głosowania, moje wystąpienie wywoła należną refleksję i przyczyni się do zmiany terminu wyborów" - napisał na Facebooku. 

Grzymowicz pisze, że "w obecnej sytuacji jest to ogromne zagrożenie dla wyborców, członków obwodowych komisji wyborczych oraz pracowników, którzy biorą udział przy organizacji akcji wyborczej". Prezydent wyjaśnia, że wybory to nie tylko samo głosowanie w jedną niedzielę, ale trwająca na długo przed nimi operacja logistyczna. Wymienia sześć powodów, dla których organizacja tego w bezpieczny sposób nie jest możliwa.

"Zadania wynikające z kalendarza wyborczego, nie będę możliwe do zrealizowania ze względu na:

 1. bardzo mocno ograniczony dostęp do Urzędu Miasta Olsztyna i minimalizację sposobu przyjmowania korespondencji, a co za tym idzie, nie będzie możliwe przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych,
 2. brak możliwości przeprowadzenia spotkań organizacyjnych oraz szkoleń członków obwodowych komisji wyborczych,
 3. zamknięcie szkół, przedszkoli i innych placówek, w których usytuowane są siedziby obwodowych komisji wyborczych,
 4. brak możliwości dotrzymania, przy tak dużej liczbie wyborców, przez członków obwodowych komisji wyborczych obowiązujących procedur dotyczących higieny i bezpieczeństwa,
 5. brak możliwości dotarcia do mieszkań wyborców w celu sporządzenia aktów pełnomocnictwa do głosowania,
 6. brak możliwości masowego przyjmowania interesantów w celu np. wydania zaświadczenia o prawie do głosowania (w poprzednich wyborach Prezydenta RP lub do Sejmu i Senatu RP liczby te oscylowały w granicach kilku tysięcy".

Prezydent napisał: 

"Działając w sposób odpowiedzialny oceniam, te w obecnej sytuacji przygotowanie organizacyjne i logistyczne wyborów we wskazanym terminie nie jest możliwe".

Większość Polaków za przełożeniem wyborów

Wybory prezydenckie 2020 zaplanowano na 10 maja. Badanie przeprowadzone przez United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" pokazuje, że aż 71,7 proc. Polaków uważa, że wybory prezydenckie 2020 powinny zostać przeniesione. Tylko 16,10 proc. ankietowanych sądzi, że wybory powinny odbyć się zgodnie z planem, a 12,20 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

Więcej o:
Komentarze (134)
Prezydent Olsztyna za odłożeniem wyborów. Wyjaśnia, dlaczego ich organizacja jest niemożliwa
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 47 razy 43

  Trochę jak u Monty Pythona.
  Papuga nie żyje, wychodzi zaspany Kaczyński twierdząc, że "nie jest martwa , tylko ogłuszona" i wszystkie pisiory bezrefleksyjnie potakują.
  "usycha z tęsknoty za fiordami"
  "jej totalny brak ruchu spowodowany jest zmęczeniem po długim i wyczerpującym skrzeczeniu"
  "ona po prostu drzemie"

 • wpac

  Oceniono 41 razy 39

  Pomarańczowy idiota dał dwa tygodnie wirusowi na wyniesienie się z USA. Jeśli Kurdupel i Epidiaskop zagrożą bestii, koronawirus popuści w majty i zniknie w tydzień. Jak posłucha suchych pierdów Pinokia, strzeli sobie w łeb.

 • brutalnaprawda

  Oceniono 37 razy 33

  Głos rozsądku, w pislandii, jest "wołaniem na puszczy" ... ale wszyscy włodarze mist i gmin powinni takie stanowiska zająć ... tylko, czy wszyscy mają odwagę ?

 • magda_breslau

  Oceniono 30 razy 28

  Gazeto i reszto dziennikarzy:

  kto jest odpowiedzialny za to, ze Polska nie wyslala zamowienia na sprzet dla personelu szpitali? Wasystkie kraje Unii dostana pomoc, ale nie my, bo ktos kuzwa zaspal. Kto?

 • owca888

  Oceniono 21 razy 21

  "Ląduj, dziadu". "Zmieścisz się śmiało", Kaczyński. W trumnie razem z nami.

 • vitruvius

  Oceniono 23 razy 21

  Przecie to wszystko jeden prezes, jak mawiają na budowie.
  Twarde dane o kosztach PiS propagandy NA ROK: 2 000 000 000 / 38 000 000 = 52,63 zł na 1 obywatela lub 2 000 000 000 / 16 467 000 = 121,46 zł na jednego zatrudnionego. Tyle to każdego kosztuje i to przez pięć lat, czyli wszystko X 5.
  „Im dalej kłamcy oddalają się od prawdy, tym bardziej nienawidzą tych, co ją głoszą. Prawda wg kłamców jest mową nienawiści.” (Orwell)
  Działanie PiS a 3 prawa dr Josefa Goebbelsa. Kiedy poznajemy „przekazy dnia” propagandy PiS, warto je porównać z 3 prawami Goebbelsa.
  Pierwsze prawo Josefa Goebbelsa do stwierdzenie, że tysiąc (sto) razy powtórzone kłamstwo staje się prawdą. Cała „drużyna” powtarza do znudzenia te same kłamstwa, używa identycznych sformułowań, aby wbić do głowy odbiorcom pojęcia w które uwierzą. Przykłady to „zamach” zamiast sprowokowana katastrofa, „reforma sądownictwa” zamiast obsadzania swoimi i uzależnianiu od siebie. Tu kłamstwa można cytować bez końca. Polska w ruinie (dopiero będzie).
  Drugie prawo Josefa Goebbelsa to PRAWO DEZINFORMACJI. Przekaz dnia zawiera na przykład informacje prawdziwe przemieszane z fałszem, który ma zostać uwiarygodniony prawdziwą częścią przekazu. Często w przekazie PiS za prawdę już robi fałsz wmówiony, dzięki działaniu pierwszego prawa Goebbelsa.
  Trzecie prawo Josefa Goebbelsa to PRAWO AUTORYTETÓW. Celem jest powoływanie się na autorytety, najczęściej akademickie, na profesorów. Wyjmuje się z kontekstu pasujące zdanie i w kółko powtarza, jako potwierdzenie tezy. Można się na przykład powoływać na prawo francuskie, wybierając jedno zadanie bez sąsiednich, lub niemieckie z wyborem sędziów, „pomijając” z jakiego grona mogą być wybrani. Z poważnymi profesorami to PiS ma kłopot. Lech Kaczyński tylko podawał się za profesora (przez pewien czas był na etacie, ale to nie tytuł naukowy), Krycha Pawłowicz to samo, Zybertowicz i jemu podobni dla wykształciuchów są śmieszni, dla „Luda Ciemnego” wg terminologii jednego z głównych propagandzistów PiS, może jeszcze tak. Zabawne jest, jak zawodowy kłamca (on się nazywa politykiem PiS i podobnych: tow. Bielan) opowiada, że to co robi PiS, to realizacja pomysłów prof. Andrzeja Rzeplińskiego. W jednej opinii z 2005 r. oczekiwał zmian w KRS, ale nie LIKWIDACJI TRÓJPODZIAŁU WŁADZY. Modelowy przykład III prawa Goebbelsa.
  Wśród „bon mots” Goebbelsa jest na przykład zdanie „oskarżaj innych o to, za co sam jesteś winny”. No co? To pewnie Tusk zmasakrował polski system prawny. Inne „Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą”, też tow. Goebbels.

 • jurand48

  Oceniono 15 razy 15

  I wszystko po to by Kaczyński nadal mógł mieć swoje popychadło w pałacu prezydenckim.

 • elenem

  Oceniono 15 razy 15

  A wiecie co kiedyś robiono z tymi, którzy narażali zdrowie i życie Narodu? uznawano ich za zdrajców Narodu. Otóż.... kończyli pod ścianą. Tak dla przypomnienia.

 • sunzi15

  Oceniono 19 razy 15

  W tej sytuacji przelozenie terminu wyborow,
  to oczywista oczywistosc.
  Nastawianie na wybory w czasie epidemii
  to dzialalnosc sprzeczna z Konstytucja,
  zdrowym rozsadkiem, szkodliwa i przestepcza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX