Koronawirus. Niemcy szukają lekarzy. Brandenburgia uzna także dyplomy zrobione w Polsce

Brandenburgia chce zmienić zasady dotyczące prawa do wykonywania zawodu lekarza. Niemieccy absolwenci, którzy studiują medycynę w Polsce, szybciej otrzymają uprawnienia także w Niemczech. Tym samym ma zmniejszyć się liczba niedoborów pracowników służby zdrowia w czasie epidemii koronawirusa.

Jak podaje "Süddeutsche Zeitung" minister zdrowia Brandenburgii Ursula Nonnemacher zapowiedziała, że wkrótce zostaną wprowadzone rozwiązania, które rozwiążą problem niemieckich absolwentów uczących się medycyny w Polsce. Polityk chce, by te osoby miały ułatwiony proces uzyskania uprawnień do leczenia w Niemczech.

Brakuje lekarzy w Niemczech: władze chcą wprowadzić nowe wymogi dotyczące dyplomów zagranicznych uczelni

Brandenburgia chce wprowadzić przepisy, które będą wzorowane na rozporządzeniu innego niemieckiego landu: Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Tam absolwentom medycyny polskich uczelni przysługuje prawo do wykonaniu zawodu poparte egzaminem ustnym. Nowe ustalenia mają zostać wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa.

Zobacz wideo Sienkiewicz o stanie wyjątkowym i zmianie terminu wyborów

Rok wcześniej władze Brandenburgii odrzucały wnioski do wykonywania zawodu lekarza składane przez niemieckich absolwentów studiów lekarskich z dyplomem uzyskanym w Polsce. Wówczas władze wymagały od nich przedstawienia dwóch dokumentów: zaświadczenie o odbyciu trzynastomiesięcznego stażu i świadectwa polskiego Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Według władz Brandenburgii te dwa dokumenty świadczą o uzyskaniu w Polsce uprawnień mimo tego, że w Niemczech od 2004 roku nie obowiązuje już wymóg odbycia praktyki zawodowej. Inaczej niż w Polsce absolwenci mogą uzyskać prawo do wykonywania zawodu tuż po zakończeniu studiów.

Problem ten został nagłośniony przez niemieckich studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, którzy musieli wycofać wnioski o prawo do wykonywania zawodu, ponieważ nie posiadali stażu wymaganego przez polskie prawo. Z powodu większego zapotrzebowania na personel medyczny w czasie epidemii koronawirusa, minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zaczął naciskać na władze krajów związkowych, do zmiany lokalnych rozporządzeń. Ministerstwo Zdrowia Niemiec chce, by niemieccy studenci medycyny, wykształceni na uczelniach za granicą, mogli szybciej wspomóc krajową służbę zdrowia.

Więcej o: