Koronawirus w Polsce. Opublikowano rozporządzenie ws. stanu epidemii - jakie zakazy obowiązują?

Od środy 25 marca wprowadzone zostają nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. Obostrzenia ustalone w rozporządzeniu ministra zdrowia obowiązują do soboty 11 kwietnia.

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie ministra zdrowia, które dotyczy wprowadzenia na terenie Polski stanu epidemii w związku z pandemią koronawirusa. Zakłada on, że w okresie od 25 marca 2020 roku do 11 kwietnia 2020 roku na terenie kraju zakazuje się przemieszczania się osób.

Koronawirus w Polsce - opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia w związku z nowymi ograniczeniami

W rozporządzeniu wymienione zostały wyjątki, które nie podlegają obowiązującemu zakazowi. Przemieszczać można będzie się tylko w określonych przypadkach:

 • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;
 • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej;
 • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;
 • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Zgodnie z rozporządzeniem jednocześnie, pieszo mogą poruszać się dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie. Zasada ta nie dotyczy jednak rodzin, które na co dzień przebywają ze sobą. Zmienia się także liczba osób, które jednocześnie mogą wziąć udział w obrzędach religijnych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Od teraz w takich uroczystościach uczestniczyć może 5 uczestników, w których skład nie wlicza się księży lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebów.

Zobacz wideo Premier ogłasza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, a także ograniczenia w poruszaniu się w komunikacji publicznej

Ograniczenia dotyczą także publicznego transportu zbiorowego. Nowe przepisy nakazują przejazd "nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących w danym środku transportu".

Ograniczenia dotyczące zgromadzeń nie stosuje się do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzeniem działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym.

Więcej o:
Komentarze (28)
Koronawirus w Polsce. Opublikowano rozporządzenie w sprawie stanu epidemii - jakie zakazy obowiązują?
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 20 razy 18

  Brakuje mi dwóch zakazów:

  • Uprawiania kampanii wyborczej
  • I zakaz przeprowadzenia wyborów 10 maja

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 11 razy 11

  oczywiście przeprowadzenie wyborów na które teoretycznie powinno udać się jakieś 20 milionów Polaków nie podlega temu dekretowi?

 • cadima1946

  Oceniono 10 razy 8

  Przede wszystkim jest nakaz dla wirusa. Ma wziac urlop od 11.04 do 11.05.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 7 razy 7

  Problem w tym że rząd tymczasowy KC PiS wprowadził to wszystko nielegalnie :-)
  I są to przepisy równie legalne jak stan wojenny za poprzedniej komuny :-)

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 8 razy 4

  Wczoraj podawali że indywidualny spacer w lesie (przy zachowaniu pozostałych zasad izolacji) jest dozwolony. Dzisiaj policja wypowiadała się w TV że będą spacerowiczów łapać. Burdel.

 • polsz

  Oceniono 3 razy 3

  skoro są 1,5 m od siebie to jeszcze idą razem?

 • jami100

  Oceniono 3 razy 3

  W gruncie rzeczy ludzie sami stosują takie ograniczenia. Fakt że nie wszyscy ale rozporządzenia też nie wszyscy będą przestrzegać.

 • riwat7

  Oceniono 3 razy 3

  Przesada z tymi zakazami. Skoro pandemii nie da się ograniczyć to można by kontrolować liczbę zakażeń na wyższym poziomie niż dotychczas. Pomogłoby to szybciej zakończyć obecny stan.
  Dodatkowo nie ma żadnych informacji ile osób ucierpi, ucierpiało a nawet zmarło z powodu wprowadzonych ograniczeń. Wiele operacji zostało odwołanych. Brak całościowego spojrzenia na rozwiązanie problemu. Liczy się tylko najmniejsza liczba zakażeń, a to powinno być jednym z wielu celów dla całego społeczeństwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX