Błaszczak: Nie ma powodu do przekładania wyborów. "To nie czas na politykowanie"

Minister obrony Mariusz Błaszczak jako kolejny z polityków ekipy rządzącej zapewnił, że pomimo nadzwyczajnych środków związanych z walką z wirusem nie ma powodu, by przekładać wybory. Jednocześnie powiedział, że "to nie czas na robienie polityki".
Zobacz wideo Czy prezydent powinien zostać w Pałacu? Ocenia Sz. Hołownia

Minister Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę. Minister obrony poinformował w Programie 1 Polskiego Radia, że 5235 żołnierzy uczestniczy w działaniach związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa.

Gość Polskiego Radia wyjaśnił, że żołnierze uczestniczą przede wszystkim w ochronie granic, wspierając Straż Graniczną i policję. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają zaś potrzebującym - wspierają starszych, robią im zakupy, dostarczają żywność i opiekują się kombatantami. To właśnie żołnierze WOT są powołani do tego, żeby nieść pomoc - podkreślił minister obrony.

Mariusz Błaszczak powiedział, że "jest pod wrażeniem ofiarności żołnierzy", zwłaszcza żołnierzy WOT. Dodał, że Wojska Obrony Terytorialnej zorganizowały udzielanie telefonicznych porad przez wojskowych psychologów. Dyżurują oni pod numerem 800 100 102.

"Nie ma powodu do przekładania wyborów"

Błaszczak powtórzył to, o czym mówił wczoraj premier Mateusz Morawiecki - że wcześniejsze i nowe obostrzenia służą temu, ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i "wyjść z tej sytuacji jak najszybciej". Podobnie jak większość polityków partii rządzącej (przynajmniej w oficjalnych wypowiedziach) zapewnił, że choć przed najbliżej trzy tygodnie nie wolno wychodzić z domu poza kilkoma wyjątkami, to nie ma powodu, by przełożyć zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie.

- Nic nie wskazuje na to, żeby dziś można było mówić o przekładaniu wyborów. Wręcz przeciwnie, wybory są ustalone, jest to termin konstytucyjny, nie ma powodu do przekładania wyborów. Ten czas, który teraz przeżywamy, to czas na walkę o zdrowie i życie Polaków, a nie na politykę. Nie na politykowanie tak jak to robi opozycja - powiedział.

Jednak wbrew temu, co mówią niektórzy politycy ekipy rządzącej, przełożenia wyborów chce nie tylko opozycja, ale też społeczeństwo - wynika z sondażu United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Aż 71,7 proc. ankietowanych chce przeniesienia majowych wyborów prezydenckich na inny termin. Podobny rezultat dało badanie, którego wyniki w ubiegłym tygodniu opublikował "Super Express".