Zakaz wychodzenia z domu. Czy można biegać i jeździć na rowerze?

Od środy 25 marca w Polsce obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Rząd Mateusza Morawieckiego nałożył na obywateli m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się. Czy dotyczy to także spacerów, biegania i jeżdżenia na rowerze?

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski mówili o nowych zasadach bezpieczeństwa podczas konferencji prasowej, która miała miejsce we wtorek 24 marca po południu. Politycy ogłosili m.in. nowe restrykcje dotyczące zgromadzeń i przemieszczania się. Od 25 marca do 11 kwietnia włącznie:

  • nie możemy swobodnie się przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi takimi jak dojazd do pracy i powrót z niej, wizyta w sklepie, w aptece czy u lekarza albo spacer z psem, 
  • w autobusach, tramwajach i metrze może być tylko tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących,
  • obowiązuje zakaz zgromadzeń, choć można spotykać się z najbliższymi,
  • we mszach świętych i innych nabożeństwach może brać udział maksymalnie pięć osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Zobacz wideo Premier ogłasza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, a także ograniczenia w poruszaniu się w komunikacji publicznej

Czy można biegać i jeździć na rowerze? Jest stanowisko rządu

Dużo wątpliwości wzbudziły ograniczenia w przemieszczaniu się. Obywatele mają wątpliwości, w jakich sytuacjach mogą wyjść z domu, a w jakich nie. Nie wiedzą także, jakie czynności można zaliczyć do "niezbędnych spraw życia codziennego". Na rządowej stronie internetowej pojawiły się odpowiedzi na tego typu pytania. Władze wyjaśniają m.in. czy w ciągu kolejnych kilku tygodni będziemy mogli jeździć na rowerze, spacerować i biegać.

"Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum" - czytamy w komunikacie.

Z informacji, jakie podaje rząd, wynika również, że dozwolone są także "jednorazowe wyjścia w celach sportowych". Jeżeli chcemy biegać lub jeździć na rowerze, musimy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że uprawiać sport można obecnie maksymalnie w dwie osoby.

Przeczytaj też:

Więcej o: