Zakaz wychodzenia z domu. Czy można biegać i jeździć na rowerze?

Od środy 25 marca w Polsce obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Rząd Mateusza Morawieckiego nałożył na obywateli m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się. Czy dotyczy to także spacerów, biegania i jeżdżenia na rowerze?

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski mówili o nowych zasadach bezpieczeństwa podczas konferencji prasowej, która miała miejsce we wtorek 24 marca po południu. Politycy ogłosili m.in. nowe restrykcje dotyczące zgromadzeń i przemieszczania się. Od 25 marca do 11 kwietnia włącznie:

 • nie możemy swobodnie się przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi takimi jak dojazd do pracy i powrót z niej, wizyta w sklepie, w aptece czy u lekarza albo spacer z psem, 
 • w autobusach, tramwajach i metrze może być tylko tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących,
 • obowiązuje zakaz zgromadzeń, choć można spotykać się z najbliższymi,
 • we mszach świętych i innych nabożeństwach może brać udział maksymalnie pięć osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Zobacz wideo Premier ogłasza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, a także ograniczenia w poruszaniu się w komunikacji publicznej

Czy można biegać i jeździć na rowerze? Jest stanowisko rządu

Dużo wątpliwości wzbudziły ograniczenia w przemieszczaniu się. Obywatele mają wątpliwości, w jakich sytuacjach mogą wyjść z domu, a w jakich nie. Nie wiedzą także, jakie czynności można zaliczyć do "niezbędnych spraw życia codziennego". Na rządowej stronie internetowej pojawiły się odpowiedzi na tego typu pytania. Władze wyjaśniają m.in. czy w ciągu kolejnych kilku tygodni będziemy mogli jeździć na rowerze, spacerować i biegać.

"Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum" - czytamy w komunikacie.

Z informacji, jakie podaje rząd, wynika również, że dozwolone są także "jednorazowe wyjścia w celach sportowych". Jeżeli chcemy biegać lub jeździć na rowerze, musimy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że uprawiać sport można obecnie maksymalnie w dwie osoby.

Przeczytaj też:

Więcej o:
Komentarze (76)
Zakaz wychodzenia z domu. Czy można biegać i jeździć na rowerze?
Zaloguj się
 • mr.creosote

  Oceniono 35 razy 31

  Obowiązuje zakaz zgromadzeń, chyba że to wybory prezydenckie, to można.
  A to jedyna szansa na wygraną Dudy (tylko on prowadzi kampanię wyborczą), więc poświęci się zdrowie i życie obywateli dla utrzymania władzy zbrodniczej zmiany.

 • jhbsk

  Oceniono 23 razy 19

  Po pierwsze to jest bezprawne. NIE WPROWADZILI stanu wyjątkowego, więc te wszystkie zarządzenia są o kant d... potłuc. A nie wprowadzili bo prą po trupach do wyborów.

 • pies_z_cheshire

  Oceniono 22 razy 16

  Czyli tak: rozporządzenie mówi, że nie wolno, ale rząd interpretuje, że w sumie to wolno. Nie dość, że łamią prawo takim rozporządzeniem bez wprowadzania stanu wyjątkowego, ale nawet nie mogą się zdecydować.

 • a_figa

  Oceniono 20 razy 16

  we mszach świętych i innych nabożeństwach może brać udział maksymalnie pięć osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę..... Czyli co? Jak będzie do mszy służyć 2 ministrantów, to przecież już całkiem spora grupa się zbierze... a jeszcze kościelny z tacą, organista....

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 19 razy 13

  Na Dziennik.pl i DoRzeczy.pl została wyłączona możliwość komentowania. Propisowkie media wprowadzają cenzurę prewencyjną.

  Czyli zdają sobie sprawę ze skali erozji poparcia dla PiS.

 • gregg_d

  Oceniono 13 razy 9

  Oczywiście zostańmy w domu dla własnego bezpieczeństwa,
  natomiast Takim Śmiesznym Rozporządzonkiem !!! to rząd może co najwyżej ograniczyć zbyt częste wychodzenie do sracza, jak kogoś ruszy nachalna propaganda naszego nieRządka/u :))
  KONSTYTUCJA palanty

 • prawdziwy.polak.patriota

  Oceniono 7 razy 7

  Proste jak budowa cepa. Jeżeli można uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego w ilości pięciu uczestniczących + min. dwóch sprawujących, to tym bardziej chyba można solo biegać lub jeździć na rowerze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX