Koronawirus. UE kupuje maseczki i kombinezony. Polska nie skorzysta, bo się spóźniła

Do państw UE trafią wkrótce maseczki ochronne, rękawiczki, gogle, osłony twarzy i kombinezony. Jak poinformowała KE, oferty ich sprzedaży pojawiły się w unijnym przetargu na sprzęt ochronny. Niestety, Polska nie będzie mogła skorzystać i kupić potrzebnych akcesoriów, bo za późno dołączyła do mechanizmu zakupów.

"W tym konkretnym przetargu Polska nie brała udziału" - powiedział we wtorek PAP rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker.

Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień, w ramach których państwa członkowskie kupują m.in. środki medyczne na początku marca. Przetarg, na który złożono oferty dotyczący materiałów mających chronić obywateli przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa został rozpisany wcześniej, bo pod koniec lutego.

Początkowo oferty były niewystarczające, bo w związku z pandemią na rynku brakuje sprzętu ochronnego. KE zdecydowała się przedłużyć postępowanie zakupowe i teraz okazało się ono skuteczne. W sumie wzięło w nim udział 25 krajów unijnych. "Producenci złożyli oferty pokrywające, a w niektórych przypadkach nawet przekraczające ilości wymagane przez państwa członkowskie uczestniczące w zamówieniu" - podała KE.

Zobacz wideo Premier ogłasza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, a także ograniczenia w poruszaniu się w komunikacji publicznej

Koronawirus. Przewodnicząca KE: Bycie częścią Unii się opłaca

"Na całym świecie jest ogromne zapotrzebowanie na odzież ochronną i sprzęt medyczny. To sukces, że wspólna europejska inicjatywa zakupowa była w stanie uzyskać na światowym rynku konkretne oferty o dużej skali w najkrótszym czasie. To pokazuje unijną solidarność w działaniu. Unaocznia, że bycie częścią Unii się opłaca" - podkreśliła cytowana w komunikacie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Sprzęt ma być dostępny dwa tygodnie po podpisaniu przez państwa członkowskie umów z oferentami. "Te niezbędne materiały zostaną wkrótce dostarczone potrzebującym. Razem wygramy tę walkę" - zaznaczyła unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu.

Mechanizm wspólnych przetargów powstał po wybuchu epidemii świńskiej grypy. Podobnie jak teraz koronawirus, choroba z 2009 roku również stanowiła zagrożenie dla życia, jednak jej skala była znacznie mniejsza. Decyzję o nieprzystępowaniu Polski do unijnego mechanizmu podjęto jeszcze w czasie rządów PO ze względu na obawy dotyczące odpowiedzialności producentów.

Koronawirus. Polska przegapiła pierwszy z trzech przetargów

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał w Brukseli 6 marca, że podtrzymywał tę decyzję podjętą kilka lat temu przez Ewę Kopacz, ale w obliczu najnowszych wydarzeń postanowił ją zmienić. Jak tłumaczył, jeśli pojawi się szczepionka na koronawirusa, to mechanizm wspólnej dystrybucji zabezpieczy Polskę w równym dostępie.

Polska nie wzięła udziału w pierwszym z trzech przetargów zorganizowanych w związku z pandemią koronawirusa. W ubiegłym tygodniu Warszawa przystąpiła jednak do postępowania na respiratory. UE kupuje też wspólnie zestawy do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa.

Unijne przetargi na maseczki, czy sprzęt ochronny odbywały się już wcześniej. Dla krajów, które są w mechanizmie, jego główną zaletą jest to, że mają dostęp do wyrobów takich jak leki, czy szczepionki, co może mieć znaczenie w przypadku braków w dostawach lub większego zapotrzebowania na określone towary.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ap/ mhr/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o:
Komentarze (353)
Koronawirus. UE kupuje maseczki i kombinezony. Polska nie skorzysta, bo się spóźniła
Zaloguj się
 • diesel_poznan

  Oceniono 85 razy 75

  My nie potrzebujemy zewnętrznej pomocy. Już firma szwagra wujka kuzyna Prezesa otrzymała bez przetargu 10 baniek na produkcję maseczek, więc po cholerę nam wciskanie sprzętu przez Unię? Trzeba dbać o interesy w każdej sytuacji.

 • year68

  Oceniono 88 razy 68

  BRAWO KATOBOLSZEWIA!!! Gdzie była pani Szydło, Legutko, Jaki? Po co są w europarlamencie? zapewne ta targowica siedzi tylko po to żeby chrystianizować Europę i brać śmierdzące Euro.

 • sprawazlewa

  Oceniono 69 razy 55

  I znowu PiS-zwycięstwo 25:1. "Nie będzie nam Unia pluła w twarz!"

 • walkirrr

  Oceniono 63 razy 49

  szumowski zamówił kontyngent różańców z ciemnogrodzkiej góry i wiadra wody poświęconej przez jędraszewskiego - tropiciela tęczowej zarazy

 • chi-neng

  Oceniono 54 razy 46

  "Polska nie skorzysta, bo się spóźniła"
  -----
  Ale za to NIE spóźniła się i nadal NIE spóźnia się z kamanią wyborczą pajaca Dudy.
  A co najważnieje NIE spóźni się z wyborami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX