Sienkiewicz o "zdalnym" posiedzeniu Sejmu: To może oznaczać koniec parlamentaryzmu w Polsce

Gościem porannej rozmowy Gazeta.pl był Bartłomiej Sienkiewicz, poseł Koalicji Obywatelskiej oraz były szef MSWiA. - PiS broni się rękami i nogami przed wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej, bo to oznaczałoby brak wyboru Andrzeja Dudy na kolejną kadencję. A tu nagle Jarosław Kaczyński kazał swojej partii przeć do wyborów prezydenckich bez względu na skutki. Jesteśmy zakładnikiem woli władzy jednego człowieka - stwierdził były szef MSWiA.

Gościem porannej rozmowy Gazeta.pl jest Bartłomiej Sienkiewicz, poseł Koalicji Obywatelskiej oraz były szef MSWiA. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Sroczyński.

Naszego gościa zapytaliśmy m.in. o zbliżające się posiedzenie Sejmu. Posłowie mają uczestniczyć w obradach na zasadzie zdalnej, choć przeciw takiemu rozwiązaniu protestują politycy KO. Głosowanie nad zmianą regulaminu, która umożliwi zdalne obrady, ma rozpocząć piątkowe posiedzenie.

Konstytucja i regulamin Sejmu przesądzają jednoznacznie, że działania izby mogą być podejmowane jedynie w gmachu parlamentu. A fizyczna obecność posłów jest niezbędna do tego, by legalnie można było stanowić prawo w Polsce. Rządzący mogą bać się tego, że część posłów PiS nie przyjedzie i w konsekwencji opozycja, nie daj Boże, przegłosuje część swojego pakietu pomocowego dla przedsiębiorców. I w związku z tym pojawia się pomysł, żeby zmienić regulamin Sejmu przy pomocy zdalnego głosowania. Jeśli to jest możliwe, to znaczy, że możliwa jest też każda nielegalna zmiana procedur sejmowych

- ocenił Sienkiewicz. - Nie ma żadnego powodu, by dokonywać takiego rodzaju działań. Wprowadzenie takich rozwiązań może oznaczać, że jesteśmy w sytuacji końca parlamentaryzmu w Polsce. Następnym razem większość może zdecydować np. o wykluczeniu z obrad posłów opozycji - dodał poseł KO.

Sienkiewicz odniósł się też do kwestii majowych wyborów prezydenckich. W obliczu pandemii koronawirusa politycy opozycji od kilku dni apelują do rządzących o przesunięcie terminu głosowania. - PiS broni się rękami i nogami przed wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej, bo to oznaczałoby brak wyboru Andrzeja Dudy na kolejną kadencję. A tu nagle Jarosław Kaczyński kazał swojej partii przeć do wyborów prezydenckich bez względu na skutki. Jesteśmy zakładnikiem woli władzy jednego człowieka, który jest gotowy podeptać konstytucję i bezpieczeństwo Polaków w celu osiągnięcia celu politycznego - stwierdził były szef MSWiA.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będą rozstrzygać się losy rządowego projektu tzw. tarczy antykryzysowej, czyli pakietu ustaw, które mają pomóc przedsiębiorcom i ograniczyć wpływ pandemii na polską gospodarkę. - Poprę rządowy projekt tarczy antykryzysowej tylko wtedy, gdy Sejm będzie obradował w sposób przejrzysty i zgodny z prawem. Jeśli tak się nie stanie, to jakakolwiek rozmowa z tym rządem w sprawie jakichś wspólnych działaniach mija się z celem - powiedział Sienkiewicz.

Więcej o:
Komentarze (116)
Sienkiewicz o "zdalnym" posiedzeniu Sejmu: To może oznaczać koniec parlamentaryzmu w Polsce
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 27 razy 19

  PIS się strasznie "zagalopował" a Kaczyński staje się na powrót bardzo aktywny.
  ZNOWU MAJĄ WROGA !!!!!!
  Jednak tym razem, to już CAŁY NARÓD ???????

 • franciszek18

  Oceniono 15 razy 15

  My mamy iść na wybory w takim razie Panie Kaczyński widzimy Pana w sejmie nie ma głosowania przez internet ma Pan 75 lat zapraszamy

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 25 razy 15

  Cóż
  pisie trolle nie mając nic do przekazania, wylewają gnojówkę na wszystko wokoło.
  Żyją w gnojówce, karmią się gnojówką, świat ich, to gnojówka, a środowisko i postawa - góvvniana.
  Mózgi też stolcowe.

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 13

  PiS z tej okazji skorzysta, mimo że stoi na krawędzi przepaści. Ale to będzie OSTATNI skok na demokrację

 • skandy5

  Oceniono 22 razy 12

  Chcą wyborów 10.05???

  Zgoda! Pogonimy dudę

  wyPAD2020

 • 1pastafarianin

  Oceniono 19 razy 11

  Dobrze gada chłopina! Pier....ny kurdupel naraża życie polaków dla własnych korzyści.

 • sunzi15

  Oceniono 10 razy 10

  Nie jestesmy zadnymi zakladnikami.
  Nie musimy sie godzic na lamanie Konstytucji.
  Nie musimy sie godzic na samowole przestepczej szajki.

  Nie musimy by jak te DUPY WOLOWE!!!!!!!!!!!!!

 • gapcio2010

  Oceniono 9 razy 9

  Jeszcze niedawno wydawało mi się że rządzą nami DEBILE ale dziś już wiem,ze to BANDYCI !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX