Koronawirus. Skok liczby zakażonych w USA. Nowy Jork apeluje o ustawę wojenną

Stan Nowy Jork to główne ognisko koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. W obawie przed chorobą COVID-19 wielu jego mieszkańców wyjeżdża na Florydę. Administracja Donalda Trumpa zaapelowała, aby poddali się oni 14-dniowej kwarantannie. Jednocześnie władze stanowe apelują do władz krajowych o tzw. ustawę wojenną.

W Stanach Zjednoczonych potwierdzono już ponad 55 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ok. 56 proc. z nich przypada na stan Nowy Jork. Władze walczą z czasem, ale przewidują, że szczyt zachorowań dopiero się wydarzy. Gubernator Andrew Cuomo spodziewa się, że szczyt hospitalizacji będzie miał miejsca za 2-3 tygodnie. Z wyliczeń ekspertów wynika, że wówczas może być potrzebnych nawet 140 tysięcy łóżek szpitalnych i 30 tysięcy respiratorów. Władzom stanowym udało się jednak pozyskać tylko 7 tysięcy takich urządzeń.

USA. Przypadki COVID-19 z podziałem na stany (24 marca 2020)USA. Przypadki COVID-19 z podziałem na stany (24 marca 2020) Fot. Centers for Disease Control and Prevention

Nowy Jork chce ustawy wojennej. "Wy wybieracie 26 000 ludzi, którzy umrą"

Gubernator Andrew Cuomo zaalarmował, że w stanie Nowy Jork epidemia koronawirusa rozszerza się szybciej, niż przewidywano. Wezwał prezydenta Donalda Trumpa, żeby zastosował tzw. ustawę wojenną, nakładając tym samym obowiązek produkcji respiratorów i masek na amerykańskie zakłady przemysłowe - pisze Radio Szczecin

- Prezydent powiedział, że to wojna ... więc zachowujmy się tak. [...] Robią zapasy? Oto moje pytanie: gdzie one są? - mówił sfrustrowany gubernator Andrew Cuomo podczas wtorkowej konferencji, odnosząc się do działań rządu.

Polityk stwierdził, że jeśli sekretarz Zdrowia i Opieki Społecznej Alex Azar nie zwolni 20 000 respiratorów z federalnych zapasów, a prezydent nie zażąda, aby amerykańskie firmy produkowały więcej środków ochronnych dla personelu medycznego, zginą tysiące nowojorczyków - relacjonuje portal Politico

- Wy wybieracie 26 000 ludzi, którzy mają umrzeć - powiedział Cuomo, zwracając się do władz federalnych. 

Nowojorczycy wyjeżdżają do innych stanów. Biały Dom apeluje, by poddali się kwarantannie

Z powodu epidemii w ostatnim czasie wielu nowojorczyków wyjeżdża ze stanu, kierując się przede wszystkim na Florydę. Biały Dom zaapelował do nich, by po przyjeździe na miejsce poddali się dwutygodniowej kwarantannie. 

- Każdy, kto opuszcza Nowy Jork, powinien poddać się kwarantannie na 14 dni - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Białym Domu ekspertka ds. zdrowia Deborah Birx.

Do takich kroków wezwał także dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci. Z jego słów wynika, że w nowojorskiej aglomeracji przybywa zakażonych o 8 do 10 razy szybciej niż w pozostałych częściach kraju - relacjonuje wnp.pl.

Zobacz wideo Szumowski: Rozważamy wprowadzenie szybszych testów, ale mogą być one mniej dokładne

Donald Trump chciałby znieść restrykcje nałożone na firmy i obywateli przed Wielkanocą

Podczas gdy nowojorczycy obawiają się o swoje życie, prezydent Donald Trump jest zniecierpliwiony paraliżem kraju spowodowanym epidemią.

- Dałem na to dwa tygodnie. Ten okres kończy się w poniedziałek, wtorek i wtedy ocenimy sytuację. Może dam jeszcze trochę czasu jeśli będzie trzeba, ale musimy otworzyć kraj - mówił prezydent USA w wywiadzie dla Fox News.

Eksperci przestrzegają jednak, że zbyt wczesne poluzowanie restrykcji może spowodować ponowny wybuch epidemii i doprowadzić do tego, że sytuacja wymknie się spod kontroli.

Przeczytaj też:

Więcej o:
Komentarze (63)
Koronawirus. Skok liczby zakażonych w USA. Nowy Jork apeluje o ustawę wojenną
Zaloguj się
 • van_daal

  Oceniono 17 razy 15

  Tymczasem w kraju nad Wisłą nadal nie ma przesłanek...

 • fakiba

  Oceniono 26 razy 14

  Daremny apel , apelować to można do ludzi rozumnych a Trump do takich się nie zalicza , nawet nie stał koło takiego człowieka , on jest debilem :)

 • n3xt

  Oceniono 8 razy 8

  Nowy Jork - 8,5 mln
  Los Angeles - 4,0 mln
  Chicago - 2,8 mln
  Houston - 2,4 mln
  Dochodzi liczba turystów, wydarzeń krajowych, międzynarodowych, biznes etc.

 • roboter

  Oceniono 19 razy 7

  Floryda to najlepsze co Amerykanie mogą zrobić aby zwiększyć ilość zabitych przez wirusa obywateli. Przecież Floryda to takie jedno wielkie amerykańskie sanatorium.

 • gordejuela

  Oceniono 18 razy 6

  Jak to mozliwe ,ze ten kraj osiagnal taka potege i jednoczesnei produkuje politykow kretynow

 • vomitorium1

  Oceniono 7 razy 5

  ”Wy wybieracie 26 000 ludzi, którzy mają umrzeć - powiedział Cuomo, zwracając się do władz federalnych.”
  tak jest
  a niektórzy to pochwalają
  (np
  dan patrick (wicesenator teksasu) uważa
  że nie może tak być
  żeby przez wirusa poświęcić gospodarkę
  i należy skończyć dyskusję o tym
  czy poświęcić starszych obywateli usa
  a on sam
  jest gotów
  dobrowolnie kopnąć w kalendarz
  ”Myślę, że jest wielu dziadków takich jak ja, którzy mają sześciu wnuków
  i nie chcę poświęcać całego kraju.”)

 • robert_abc3

  Oceniono 3 razy 3

  Pytanie pozostaje, dlaczego pan Cuomo tak długo czekał z wprowadzeniem kwarantanny. Będzie winny śmierci wielu tysięcy ludzi.

  W niektórych stanach kwarantanna już została wprowadzona, mimo że liczba chorych jest dużo mniejsza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX