Szumowskiego zapytano o datę wyborów. "Mówię to, co myślę i tak będzie zawsze"

- Ja jestem lekarzem i myślę, że do tej pory nie było wątpliwości, że jeżeli mam decydować o zdrowiu i życiu ludzi, to mówię to, co myślę i tak będzie zawsze - powiedział w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski, pytany o ewentualne naciski polityczne, by mimo możliwego zagrożenia dla Polaków, zdecydowano się na przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

We wtorek rząd ogłosił nowe obostrzenia, które będą obowiązywać do 11 kwietnia. Tego samego dnia Sejm zapowiedział, jak przebiegać będzie głosowanie w obliczu epidemii. W związku z obydwoma tymi zdarzeniami powróciły pytania o to, czy rzeczywiście da się w Polsce przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja, skoro sytuacja jest tak poważna.

Czytaj więcej: Są szczegóły nowych ograniczeń rządu. Co ze spacerami? "Ograniczać wyjścia do niezbędnego minimum"

Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek unikała odpowiedzi na pytanie o wybory, jednak gdy ostatecznie zdecydowała się jej udzielić, nakreśliła, co wydarzyłoby się, gdyby przeniesiono je na jesień, a prezydent Andrzej Duda urzędowałby dłużej, niż zakłada to prawo.

- Ja sobie na przykład wyobrażam, jak na jesieni, jeżeli to się będzie rozwijało, opozycja będzie krzyczała: Dlaczego prezydent Duda jest tak długo prezydentem? - mówiła dziennikarzom Witek.

Zobacz wideo Szumowski: Rozważamy wprowadzenie szybszych testów, ale mogą być one mniej dokładne

Szumowski pytany o wybory: Mówię to, co myślę i tak będzie zawsze

Tego tematu w TVN24 nie uniknął także minister zdrowia Łukasz Szumowski. W "Faktach po Faktach" prowadzący zapytał o to, co minister zrobi w razie nacisków politycznych, by utrzymać datę 10 maja.

- Czy myśli pan, że sytuacja 11 kwietnia będzie w Polsce już ogarnięta, czy jest pan poddawany politycznym naciskom, by do czasu wyborów przywrócić ludziom możliwość wychodzenia z domów? I czy może pan dzisiaj dać, mnie, i nam wszystkim, słowo, że jeżeli będzie pan miał przekonanie, że pójście na wybory może być groźne dla naszego zdrowia, to będzie pan miał odwagę, by publicznie to powiedzieć? - pytał Piotr Marciniak.

Po długim wywodzie prowadzącego Łukasz Szumowski odparł:

Ja jestem lekarzem i myślę, że do tej pory nie było wątpliwości, że jeżeli mam decydować o zdrowiu i życiu ludzi, to mówię to, co myślę i tak będzie zawsze.
Więcej o:
Komentarze (490)
Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski o wyborach: Mówię to, co myślę i tak będzie zawsze
Zaloguj się
 • yenk

  Oceniono 126 razy 112

  Taki zmeczony ten rzad caly, ze o unijnym przetargu na srodki ochrony medycznej przystapic zapomnieli. I Polakow z unijnym dofinansowaniem z zagranicy przywiezc tez zapomnieli. A teraz musi ich ratowac Owsiak, Starak i Tusk, a bajarz morawiecki dalej bedzie opowiadal przyglupom bajki z krainy tysiaca i jednej konferencji.

 • cozano

  Oceniono 96 razy 86

  Jeśli zacznie myśleć inaczej niż Jarek, to przestanie być ministrem zdrowia, przecież to takie proste.

 • honkers

  Oceniono 76 razy 70

  I co ? Nie odpowiedział tylko wywinął się jak taki zwykły pisowski czekista. Gdyby faktycznie powiedział to co myśli to zapewne jutro mieli byśmy nowego ministra zdrowia.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 61 razy 57

  Jeśli ktoś w tej chwili poważnie myśli o wyborach 10 mają jest nie tylko zwykłym łajdakiem, ale zbrodniarzem.
  Bo oznacza to, że w myśl zasady CEL UŚWIĘCA ŚRODKI jest gotów poświęcić życie wielu Polaków za ten termin wyborów.
  Jeśli to co piszę, jest już przestępstwem, proszę mnie aresztować.
  Powtórzę to przed każdym sądem, z Sądem Bożym włącznie.
  Teraz wszystkie ręce na pokład, by ratować nas, ludzi. A politykę spuścić w kiblu. Wrócimy do polityki jesienią. Najwcześniej.

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 67 razy 53

  Przynaleznosc do pisiarni
  nie pozostawia zludzen
  jak nalezy traktowac slowa tego pana...

 • rlnd

  Oceniono 46 razy 40

  Więc nic nie powiedział.

 • koment22

  Oceniono 56 razy 40

  Ja jestem lekarzem i myślę, że do tej pory nie było wątpliwości, że jeżeli mam decydować o zdrowiu i życiu ludzi, to mówię to, co myśli pan prezes.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX