W USA już ponad 50 tys. zakażonych. WHO ostrzega. "Mogą być kolejnym epicentrum koronawirusa"

Stany Zjednoczone mogą być kolejnym epicentrum pandemii koronawirusa - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Obecnie najwięcej nowych zakażeń oraz zgonów notuje się w Europie - przede wszystkim we Włoszech i w Hiszpanii. Jednak w USA liczba nowych przypadków sukcesywnie rośnie. Zakażonych jest już ponad 50 tysięcy osób.

Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa, liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie wynosi  obecnie ponad 18 tysięcy, a liczba zakażonych - 410 tysięcy. Najtragiczniejsze żniwo wirus zbiera obecnie w Europie, zwłaszcza we Włoszech, gdzie w ciągu ostatniej doby zmarły 743 osoby, a liczba śmiertelnych ofiar wynosi już ponad 6800. Bardzo zła jest także sytuacja w Hiszpanii, gdzie zanotowano ponad pół tysiąca zgonów. Przybywa też ofiar we Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Zobacz wideo Igrzyska w Tokio przełożone. "Słuszna i odpowiedzialna decyzja"

WHO ostrzega Stany Zjednoczone. "Mogą być kolejnym epicentrum"

Rzeczniczka WHO na konferencji prasowej w Genewie poinformowała, że choć obecnie najgorsza sytuacja epidemiologiczna jest w Europie, to wkrótce "epicentrum pandemii mogą stać się Stany Zjednoczone". W USA liczba zakażonych lawinowo rośnie - w ciągu ostatniej doby zmarło ponad 100 osób, a w całym kraju jest już ponad 650 ofiar. Łącznie w USA zakażonych jest już 50 tysiące osób. Najwięcej przypadków koronawirusa odnotowano w stanie Nowy Jork - tam tylko w ciągu ostatniej doby zmarły 53 osoby (łącznie koronawirus spowodował już śmierć 210 mieszkańców Nowego Jorku).

- Obecnie widzimy bardzo duże przyspieszenie pojawiania się nowych przypadków w Stanach Zjednoczonych, więc potencjalnie możliwe, że USA staną się nowym epicentrum pandemii - przyznała Harris, cytowana przez "The Guardian".

W związku z pandemią kolejne kraje wydają nakazy pozostania w domach. Całkowity zakaz wychodzenia, a także zamknięcie wszystkich sklepów, biur czy szkół zaczyna właśnie obowiązywać w liczących niemal półtora miliarda osób Indiach. W Turcji przestrzegania zakazów będzie pilnować wojsko, a w Jordanii zapanował chaos po tym, jak tłumy stanęły w kolejkach do mobilnych punktów sprzedaży pieczywa. Wcześniej zamknięto wszystkie sklepy.