Ile potrwa epidemia w Polsce? Jest prognoza. W połowie kwietnia około 9 tys. przypadków zakażenia

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce może wynieść około 9 tysięcy i zostanie osiągnięta około 20 kwietnia - wynika z modelu opracowanego przez spółkę ExMetrix, która zajmuje się prognozowaniem gospodarczym i społecznym. Według ekspertów czas trwania epidemii w Polsce będzie trochę dłuższy niż w Chinach. Po 15 kwietnia jest prognozowane jej stopniowe zahamowanie.

Z prognozy opublikowanej przez spółkę ExMetrix dowiadujemy się również, że najgorszym momencie przyrost osób zakażonych koronawirusem może wynieść około 400 przypadków na dobę i nastąpi w okresie od 28 marca do 8 kwietnia, czyli między 25. a 35. dniem epidemii. Zdaniem analityków po 8 kwietnia liczba zachorowań powinna rosnąć w wolniejszym tempie, a bardzo wyraźne zahamowanie powinno być widoczne około 15 kwietnia.

Zobacz wideo Premier ogłasza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, a także ograniczenia w poruszaniu się w komunikacji publicznej

Nowa prognoza rozwoju epidemii koronawirusa. Potrwa dłużej niż w Chinach

Według autorów prognozy od pierwszego zanotowanego przypadku do osiągnięcia maksimum epidemii upłynie w Polsce prawdopodobnie około 48 dni - będzie to dłużej niż w Chinach, gdzie okres ten wynosił 40 dni. W szczytowym momencie liczba zakażonych ma wynieść około 9 tysięcy. Przy budowaniu modelu rozwoju epidemii eksperci z ExMetrix korzystali z danych dotyczących zachorowań w Chinach, Korei Południowej, Japonii i w niektórych krajach europejskich.

W przygotowanej przez nas prognozie staraliśmy się uwzględnić szerokie spektrum czynników, mających wpływ na rozwój epidemii COVID-19. Nasz model prognostyczny, oprócz danych opisujących sam przebieg epidemii, wykorzystuje także informację dotyczącą kondycji zdrowotnej społeczeństwa, stanu opieki medycznej, warunków meteorologicznych oraz zdyscyplinowania społeczeństwa w obliczu nadzwyczajnie zaistniałej sytuacji

- poinformował Zbigniew Łukoś z ExMetrix.

Nasze modele przewidują łagodniejszy przebieg epidemii niż w przypadku państw zachodniej i południowej Europy. Aby rzeczywiście tak się stało potrzeba wysiłku społecznego polegającego na stosowaniu się do wprowadzonych restrykcji i ograniczeń, tym bardziej iż modele ExMetrix prognozują, że wchodzimy właśnie w decydującą fazę epidemii

- podkreślił.

We wtorek wieczorem liczba przypadków koronawirusa w Polsce wynosiła 901, 10 osób zmarło. 

Więcej o:
Komentarze (171)
Ile potrwa epidemia w Polsce? Jest prognoza. W połowie kwietnia około 9 tys. przypadków zakażenia
Zaloguj się
 • rodrigezoo

  Oceniono 43 razy 27

  LOT do Domu , kilkadziesiąt tys ludzi z wirusem , niech go ma co 20 osoba - brawo PIS !!!
  Jak rozpier...ć coś , co i tak leży i kwiczy ....

 • mcroti

  Oceniono 40 razy 26

  A ja usłyszałem od Pinokia dzisiaj że krzywa zachorowań u nas się spłaszcza. Jak można być prezesem banku i premierem nie rozróżniając krzywej wykładniczej i logarytmicznej. To ż to poziom wiedzy z liceum

 • f451

  Oceniono 33 razy 25

  Ja już nie wierzę rządowi.... Wiem że to źle... Ale po 4 latach oszukiwania nie wierzę....
  Czuję się jakbym cofnął się w czasie do lat 80tych....
  Nie jest mi z tym dobrze bo w czasach zarazy chciałbym móc komuś ufać.....

 • pogromca_faktow

  Oceniono 23 razy 19

  Zwróciliście uwagę, że szczyt epidemii będzie przypadał w terminie ok. 2 tygodni od akcji #Lotdodomu? Ten, kto zdecydował się na taką partyzancką akcję, w której kilkadziesiąt tysięcy ludzi przyjechało z regionów, gdzie tych zachorowań są dziesiątki tysięcy po czym puścił ich pociągiem do Warszawy, potem pociągiem na dworzec do rodzinnej miejscowości a potem z tego dworca taksówką do domu, powinien stanąć publicznie przed trybunałem stanu .

 • srv14

  Oceniono 23 razy 19

  Czyli jak planuja około 9 tysięcy zakażonych to ile osób będzie na kwarantannie -400 tysiecy czy więcej?

 • koronovirus

  Oceniono 24 razy 18

  póżniej nie będziemy robić testów - idą wybory, kulawy powiedział i tak ma być!

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 23 razy 15

  Nie porównujmy się do Chińczyków, nie jesteśmy tak zdyscyplinowanym narodem. A i Państwo Polskie nie wykazuje takiej determinacji (po początkowej fazie zlekceważenia) w walce z pandemią co Chiny.

 • goska10001

  Oceniono 13 razy 13

  Do 10 maja wszyscy będą zdrowi. Tak nam pomoże matka boska częstochowska której Marszałek Witek powierzyła losy Polski . Spokojnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX