"Proszę o uwzględnienie tego faktu". Abp Gądecki pisze do duchownych ws. ograniczeń dotyczących mszy

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki przypomina duchownym, że w świetle nowych ograniczeń, na mszy może przebywać zaledwie pięć osób. "Proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia" - pisze.

Rząd ogłosił we wtorek nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Przemieszczać można się obecnie jedynie w grupach do dwóch osób (z tego obostrzenia wyłączone są rodziny), wprowadzono zakaz "wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań". Restrykcje dotknęły też uroczystości liturgicznych: na mszy może być maksymalnie pięć osób (nie licząc duchownych).

Zobacz wideo Premier ogłasza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, a także ograniczenia w poruszaniu się w komunikacji publicznej

Przewodniczący Episkopatu: Proszę o uwzględnienie tego faktu w nadchodzących celebracjach

W sprawie nowych ograniczeń wypowiedział się już przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W komunikacie na stronach Episkopatu przypomina o obostrzeniach, dlatego też apeluje do kapłanów:

Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

Czytaj więcej: Są szczegóły nowych ograniczeń rządu. Co ze spacerami? "Ograniczać wyjścia do niezbędnego minimum"

Abp Gądecki zwrócił się też do wiernych z przypomnieniem, że dalej zachęca do łączenia się w modlitwie za pośrednictwem środków masowego przekazu. Jednocześnie przewodniczący KEP przekazał:

Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku.

Na koniec pisma arcybiskup zapewnił, że "w tym bardzo trudnym czasie ogarnia wszystkich modlitwą", a zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne.

Więcej o: